U nových staveb se často jedná o jednoduchou výměnu střešní tašky. U starších domů však stoupá riziko, že se po jejím odkrytí objeví závady, kvůli kterým se oprava časově protáhne a cenově podraží. Pokud se ale podaří rekonstrukci zdárně dokončit, máte vystaráno na několik desítek let dopředu.
Rada odborníků
Mechanicky poškozená střecha, kterou do domu zatéká, snaha vybudovat obytné podkroví či opotřebovaná krytina. I to jsou důvody, které mohou vést k rozhodnutí rekonstruovat střechu.
V prvním kroku se vždy vyplatí poradit se s odborníky – pokrývačem nebo statikem, kteří vám nabídnou nezkreslené informace o stavu střechy a pomohou navrhnout případná řešení. Jsou nutné pouze drobné opravy, je nezbytná výměna střešního pláště, anebo dokonce i oprava konstrukce krovu?
Velmi nepovedená rekonstrukce střechy statku
Výměna střešní krytiny
Výměna střešní krytiny není složitá a zruční jedinci ji zvládnou svépomocí. Základem je zvážit výběr správného materiálu dle typu stavby, na kterou je určená. Výběr materiálu předurčuje sklon střechy, důležitá je i tíha a členitost krytiny. Při výběru je pak důležité vzít v potaz také klimatické podmínky, na odolnost a výdrž krytiny má vliv i počasí. Krytina se rozlišuje na lehkou a těžkou, dále existuje i škála mezistupňů patřící do takzvané střední cesty.
Potřeba stavebního povolení
V otázce potřeby stavebního povolení či ohlášky je zásadním faktorem povaha dané rekonstrukce. „Pokud pouze měníte střešní krytinu za jiný typ, není ve většině případů potřeba s úřady řešit nic. Zpravidla se totiž změnou vzhledu stavby myslí zásadní změna materiálu, nikoliv pouze nová barva. Při jakýchkoliv změnách je však jistotou kontaktovat místní stavební úřad a ubezpečit se, že se na chystanou rekonstrukci nevztahuje žádná zákonná povinnost,“ tvrdí Michal Ponec ze společnosti Betonpres.
Chystáte se na rekonstrukci střechy?
Stav střechy, včetně kvalitní střešní krytiny a izolace, je rozhodující pro ochranu interiéru před povětrnostními vlivy.
Zásah do nosných částí
Obecně lze říci, že nutnost stavebního povolení se vztahuje zejména na případy, kdy je součástí projektu také rekonstrukce krovu, jelikož během tohoto typu rekonstrukce střechy zasahujete do nosných částí budovy, které mají vliv na stabilitu domu.
„Podobné je to v případě realizace půdní vestavby nebo vybudování nového střešního okna či vikýře. Kritérií k posouzení je mnoho a konkrétní rozhodnutí ohledně stavebního povolení, nebo ohlášky nakonec udělá vždy místní stavební úřad na základě druhu a povahy stavby,“ dodává Michal Ponec.
Zdroj: renoquotes.com, alure.com