Prvním krokem v procesu čištění betonové dlažby je důkladná příprava povrchu. To zahrnuje odstranění všech volných nečistot, jako jsou listy, prach a špína, pomocí zametání nebo vysávání. Předmytí povrchu vodou může pomoci odstranit povrchové nečistoty a připravit dlažbu na hlubší čištění.

Obecná rada pro čištění dlažby neexistuje

„Údržba musí být pravidelná, nedoporučujeme však využívat rotační trysku, aby nedošlo k poškození povrchu dlažby. Před čištěním betonového výrobku tlakovou vodou si raději prostudujte technický list daného výrobku, ne všechny betonové výrobky je možné takto čistit. V případě většího organického znečištění je možné použít speciální venkovní čističe. Pokud je dlažba znečištěna mastnotou nebo skvrnami od oleje, doporučujeme speciální čisticí pasty,“ vysvětluje Daniel Křížek, ředitel rozvoje ve firmě DITON.

Čištění zámkové dlažby

Zdroj: Youtube

Čištění vápenných výkvětů

Takzvané vápenné výkvěty, což jsou bílé skvrny na povrchu betonových prvků, pravděpodobné vymizí vlivem působení povětrnostních vlivů, jako jsou kyselé deště. Tyto výkvěty nemají vliv na užitné vlastnosti betonových výrobků, většinou se jedná o dočasný estetický jev. Proces jejich odstranění je možné urychlit speciálními čisticími přípravky na bázi kyselin, ale opatrně, neboť tyto přípravky mohou narušit povrchovou strukturu betonu nebo jeho barvu, proto se používají jen ve výjimečných případech. 

Odvodnění a spárování

Zabránit anebo značně omezit růstu vegetace na dlažbách a v jejich spárách je možné vhodnou volbou materiálů a dokonalým odvodněním nejen povrchu dlažby, ale zejména i podloží. Důležité je také použití spárovacích materiálů. Doporučujeme čisté křemičité písky s vysokým podílem oxidu křemičitého – nejlépe 95 % a více – nebo spárovací hmotu na bázi křemičitého písku a pryskyřičného pojiva, které se vlhkostí vytvrdí. 

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jakým způsobem udržujete venkovní betonovou dlažbu?

info Hlasování bylo ukončeno.
Dlažbu jen zametám. 33 %
Dlažbu čistím od plevele ocelovým rotačním kartáčem a fukarem. 0 %
Po mechanickém čištění používám čisticí přípravek na venkovní dlažbu. 33 %
Dlažbu nečistíme, postará se o to vítr a déšť.ˇ 33 %
Hlasovalo: 3

Použití tlakové myčky

Pro velmi znečištěné nebo rozsáhlé plochy může být efektivní použití tlakové myčky. Tlakové mytí je rychlý a efektivní způsob, jak odstranit hluboko usazené nečistoty a obnovit vzhled betonové dlažby. Je důležité používat tlakovou myčku opatrně, aby nedošlo k poškození povrchu betonu. Po dokončení čištění je vhodné zvážit aplikaci ochranného nátěru nebo impregnace, která pomůže chránit betonovou dlažbu před budoucím znečištěním a usnadní další čištění.

Zdroj: familyhandyman.com, epicstoneworks.com

Související články