Nejprve o možnostech řízeného větrání pro novostavbu rodinného domu. Na celý pasivní dům lze od září v rámci dotačního programu Pasiv+ získat jednorázovou dotaci ve výši 535 000 Kč s automaticky zahrnutou částkou 35 000 Kč na projektovou dokumentaci. Tato podpora se týká výstavby nebo nákupu rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností a důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie.

Dotační podmínky pro novostavby

Podmínkami pro získání dotace je zakomponování řízeného větrání a maximální průvzdušnost obálky domu n50 ≤ 0,6 [h-1]. Průvzdušnost, tedy de facto těsnost stavby, s potřebou řízeného větrání úzce souvisí. Se zpřísňujícími se požadavky na těsnost budov se totiž domy stávají schránkou, v níž se uzavírá vydýchaný vzduch s vysokým podílem CO2, vlhkost, plísně a mikroorganismy, a větrání okny je naprosto nedostačující,“ vysvětluje Ondřej Syřínek ze společnosti Zehnder.

Jak se dělá větrání s rekuperací

Zdroj: Youtube

Rekonstrukce rodinného domu

O podporu na pořízení a instalaci nového systému řízeného větrání se zpětným získáváním tepla lze zažádat také při rekonstrukci rodinného domu o velikosti do 350 m2. Dotace 105 000 Kč, která automaticky zahrnuje částku 5 000 Kč na projektovou dokumentaci, je nově shodná jak pro centrální, tak i decentrální řešení řízeného větrání.

Co splnit u dotace pro rekonstrukce

Podmínkou je však minimálně 75% účinnost rekuperace. „Se systémy Zehnder se žadatel nemusí obávat, že by byla jeho žádost zamítnuta z důvodu nedostatečného výkonu větrání a rekuperace – naše jednotky standardně dosahují účinnosti mezi 80 a 90 %,“ dodává odborník. Další podmínkou pro získání finanční podpory pro rekonstrukci rodinného domu v rámci NZÚ je maximální průvzdušnost obálky n50 ≤ 2,5 [h-1].

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Přemýšlíte o využití dotace na modernizaci bydlení?

Ano, dotace letos využijeme. 16 %
Ne, dotace jsme už využili. 16 %
Na dotace nedosáhneme. 36 %
Dotace nechceme, současný stav našeho domu nám vyhovuje. 33 %

Řízené větrání pro bytové domy

V rámci programu NZÚ mohou společenství vlastníků jednotek bytových domů zažádat o podporu na instalaci řízeného větrání pro každou bytovou jednotku, a to i jednotlivě. Dotační program platí pro centrální i decentrální systémy řízeného větrání s minimální účinností 75 %, přičemž výše dotace dosahuje 35 000 Kč za bytovou jednotku.

Systémy vhodné pro bytové domy

„Jedním z dostupných řešení jsou například decentrální jednotky Zehnder ComfoAir 70 a Zehnder ComfoSpot 50. Nezabírají v bytové jednotce prakticky žádný prostor, ani nevyžadují žádné větší stavební zásahy, takže jsou ideální volbou pro malé byty a také při rekonstrukcích,“ říká Ondřej Syřínek. „Z centrálních systémů jsou pak do bytů vhodné kompaktní větrací jednotky například s možností umístění v prostorách kuchyňské linky, nebo dokonce do sádrokartonových podhledů.“ Ve vybraných, sociálně znevýhodněných krajích (Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj) lze navíc v rámci NZÚ čerpat bonus 10 % z celkové dotace. Pro všechny rekonstrukce je pak platný kombinační bonus 10 000 Kč poskytnutý na vícero podporovaných opatření.

Zdroj: NZÚ, MŽP

Související články