Stručný souhrn z článku
- Na trhu jsou dostupné ekologické izolace z přírodních materiálů jako dřevo, sláma, konopí a len, které jsou snadno recyklovatelné a vhodné i pro moderní aplikace.
- Ekologické izolace, například slaměné desky, dřevovláknité desky a konopné rohože, nabízejí výborné tepelné a zvukové izolační vlastnosti a jsou paropropustné.
- Trend ekologického zateplování roste kvůli rostoucím nákladům na energie a legislativním požadavkům, přestože tradiční syntetické izolace jsou levnější.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Dřevo, sláma, konopí či len se od pradávna používaly k zateplení domů. Díky novým technologiím dostaly novou podobu, a proto se s nimi snadno manipuluje. Dají se použít na novostavby i při rekonstrukcích a také jejich kotvení je snadné a velmi rychlé, což zase šetří peníze za práci při instalaci. Mají vynikající izolační vlastnosti, jsou hypoalergenní a navíc, použití izolací rostlinného původu podporuje současný trend ekologického bydlení.
Slaměné desky
Panely se nejčastěji vyrábějí slisováním obilné slámy pod vysokým tlakem bez použití chemických přísad. Vzniklá deska se opláští recyklovaným papírovým kartonem, který je určený k přímému nanášení omítky. Panely se dají použít namísto klasických pevných příček v interiéru i exteriéru, existují i varianty použitelné jako stropní nebo střešní izolace. V podstatě se využívají jako ekologická varianta sádrokartonu k zaklopení izolace v sendvičových dřevostavbách, nebo například pro vyrovnání roubení. Vyrábí se v tloušťkách od 40-60 cm a délku vám výrobce připraví dle potřeby.
Jejich předností je vynikající tepelná a zvuková izolace a disponují vynikajícími akumulačními schopnostmi, což zabraňuje rychlým výkyvům teplot v interiéru. Jsou plně paropropustné, a proto vhodné do difúzně otevřených konstrukcí, což je důležité zejména při rekonstrukcích starších domů. Jelikož se mezi natěsno slisovanými vlákny nenachází dostatek kyslíku podporujícího hoření, odolávají zahoření při požáru.
Dřevovláknité desky
Klasická hobra dříve používaná hlavně do podlah dostala mnoho vylepšení a dnes se dřevovláknité desky používají k opláštění domů, zateplení příček, nosných stěn, stropů a podlah. K výrobě se používá dřevní odpad z prořezávek a pilařských provozů. Dřevní štěpka se změkčí pomocí vodní páry a tato hmota se následně ocelovými kotouči rozmělní na vlákna, která jsou slisována do desek s rovnou hranou či perodrážkou.
Vzniklé desky mají vynikající zvukově i tepelněizolační vlastnosti. Jsou prodyšné a dokáží regulovat vlhkost uvnitř budov tím, že umí natáhnout vlhkost a později ji odvětrat. Jejich akumulační schopnosti napomáhají k udržení tepelné pohody v interiéru.
Konopná izolace
Zatímco v minulosti se používala konopná vlákna jako vycpávka mezer v roubených stavbách, dnes jsou slisována do rohoží různých tlouštěk. Vynikajících izolačních vlastností průmyslového konopí se používá při zateplení stěn, stropů, podlah i obvodových zdí. Vyrábějí se i tvrdé fasádní desky, které jsou alternativou k polystyrenu.
Jako pojivo se používá kukuřičný škrob a jako retardér hoření se přidává jedlá soda nebo uhličitan sodný. Díky čistě ekologické výrobě se dají konopné rohože kompostovat. Konopí neobsahuje žádné bílkoviny, a tak není atraktivní pro žádné škůdce živočišné říše a ani pro plísně.
Lněná izolace
V jejím případě se dá říci to samé, co o izolaci konopné. K přednostem obou dále patří výborná schopnost pracovat s vlhkostí. Podobně jako dřevo vlhkost natáhnou a v suchém období odvětrají. Uvádí se, že pojmou až 20 % vlhkosti, aniž by změnily své tepelněizolační schopnosti.
Proč zateplovat?
Neustále zvyšující se náklady na energie a topení nutí majitele domů přemýšlet o zateplování budov, u nově stavěných domů je to dokonce povinnost. I když většina stavebníků hlavně z důvodu ceny sahá po syntetických izolacích, roste skupina lidí, kteří nechtějí přírodu zbytečně zatěžovat plasty, zejména když tradiční přírodní materiály mají srovnatelné parametry s nejčastěji používaným polystyrenem.
Zdroj: Dům&Zahrada, ekolist.cz, idnes.cz, e15.cz, izolace-info.cz