Zatímco v létě je podkroví ustavičně vyhříváno slunečním zářením způsobujícím zde velmi vysoké teploty, v zimě se často jedná o nevytápěný prostor, který je ohříván maximálně pouze stoupajícím teplem z nižších podlaží. Teplo stoupající do podkroví může ale následně zase uniknout, což bývá zpravidla důsledkem působení tepelných mostů a špatné izolace. Ve finále tak přes střechu unikne více tepla než přes stěny a okna.
Méně známé řešení
V oblasti energetické efektivity a izolace domů je důležitý správný výběr materiálů a technologií. Jan Novák, expert na izolace ze společnosti Izolace CZ, říká: „Stříkaná PUR pěna je jedním z nejefektivnějších izolačních materiálů na trhu, díky své schopnosti dokonale utěsnit mezery a poskytnout vynikající tepelný odpor.“
Přilnavost stříkané pěnové izolace v zimním období
Stříkaná PUR pěna jako zimní řešení
Schopnost stříkané PUR pěny být aplikována i při nízkých teplotách z ní činí ideální volbu pro zimní izolační projekty. Marie Dvořáková, izolační technička ze společnosti TechnoLab, podotýká: „Co odlišuje stříkanou PUR pěnu od ostatních izolačních materiálů, je její schopnost aplikace i při nízkých teplotách, což umožňuje pokračování izolačních prací i v zimě." Michal Vrána, specialista na energetickou efektivitu z firmy EkoSave, říká: „Aplikace PUR pěny v zimě je významným průlomem v oblasti izolací, protože umožňuje zrychlení prací a dosažení energetických úspor bez zbytečných odkladů."
Výhody stříkané PUR pěny
Stříkaná PUR pěna se vyznačuje adaptabilitou a odolností. Lukáš Kmenta ze společnosti HBS uvádí: „Tento materiál nejenže vyplní každý prostor, ale také se vyznačuje vysokou odolností proti vlhkosti a netvoří tepelné mosty." Stříkanou izolaci lze aplikovat i bez demontáže vnitřních sádrokartonů. „Svépomocné zateplování tímto systémem ale není možné z důvodu nutné kvalifikace, kterou disponuje pouze vyškolený odborník. Pouze tak lze garantovat 25letou záruku,“ dodává Kmenta.
Zkušený odborník na střechy a izolace dokáže posoudit celkový stav střechy i bez termokamery.
Máte zateplenou střechu?
Vstupní bod
Oddělujícím prvkem mezi podkrovním prostorem a zbytkem domu je u moderních staveb často jen jeden spojovací bod, který tvoří padací podkrovní schody. Nejsou-li dostatečně zaizolovány, teplo uniká právě přes ně. Kvalita těsnění a správné osazení schodů dokáže zásadně ovlivnit únik tepla z vytápěného interiéru, proto je výměna schodů při citelných únicích smysluplná i v zimním období.
Zdroj: accufoam.com, profoam.com