Stručný souhrn z článku
- Při výběru osvětlení je klíčová intenzita, teplota světla a kvalita světelných zdrojů.
- Svítivost světla v lumenech určuje sílu svítidla a teplota světla v kelvinech ovlivňuje atmosféru a funkčnost těla.
- Chytré osvětlení umožňuje flexibilní ovládání a nastavení světla dle potřeb a nálad.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
V každém domově hraje osvětlení nepostradatelnou roli. Nejenže dotváří atmosféru a vzhled našeho obydlí, ale je také nepostradatelným pomocníkem pro řadu denních činností. Chytrý výběr svítidel nám umožní kombinovat praktičnost s designem, a vytvořit tak prostředí, které bude nejen příjemné pro oko, ale i funkční pro naše potřeby.
Klíč k osvětlení: Intenzita světla
„Orientujte se podle světelného toku uváděného v lumenech. Udává, jak silně bude svítidlo svítit. Zatímco pro dekorační světla stačí svítivost od 130 do 240 lumenů, pro stolní lampu je vhodnější 250 lumenů. Hlavní světlo v ložnici nebo obýváku by mělo mít svítivost 800 a více lumenů,“ popisuje Jana Gottvaldová ze společnosti BAUHAUS. Lumeny zároveň ukazují, jak velký prostor dokáže světlo prosvítit. Pro základní osvětlení je potřeba 100 lumenů na m², pro pracovnu, koupelnu nebo kuchyň je ideálních 300 lumenů na m². Stropní svítidla by pak měla disponovat intenzitou alespoň 3 000 lumenů.
Zásady designu osvětlení
Teplota světla
Důležitou veličinou je teplota světla udávaná v kelvinech (K) a hraje zásadní roli při navozování atmosféry v místnosti, stejně jako ovlivňuje fungování lidského těla. Teplé bílé světlo (2 700-3 500 K) vzbuzuje pocit klidu a je vhodné pro odpočinek. Naopak studené světlo (5 800-7 000 K) je ideální pro soustředění při práci, neboť podporuje bdělost a koncentraci. Pokud provádíme v místnosti více typů činností a potřebujeme univerzální řešení, je vhodné zvolit neutrální světlo s teplotou okolo 4 000 až 5 000 K.
Světlo podle potřeby
Pro ty, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad osvětlením své domácnosti, jsou ideální volbou svítidla s technologií Smart Home. Díky propojení se systémem chytré domácnosti lze světla ovládat na dálku, například hlasem, a nastavovat jejich jas či barvu světla. Taková svítidla umožňují přizpůsobení osvětlení aktuálním potřebám a náladám.
Venkovní osvětlení
„Jak bude světlo snášet vnější podmínky, poznáte podle certifikovaného stupně krytí označovaného jako IP. Čím je číslo vyšší, tím je stupeň ochrany větší. Minimální krytí u venkovních světel by mělo být IP44, u nekrytých svítidel vystavených dešti IP65. Pokud si nejste jistí výběrem, doporučujeme volbu konzultovat se specialistou prodejny, který poradí s nejlepším řešením právě pro vás,“ radí Jana Gottvaldová.
Zdroj: coohom.com, attainablehome.com