Absence komplexního zateplení přitom výrazně snižuje efektivitu dalších úsporných energetických opatření jako např. tepelných čerpadel nebo fotovoltaiky. Samotné zateplení může přitom až trojnásobně snížit spotřebu energie, je bezúdržbové a jeho životnost dosahuje minimálně 50 let. Vyplývá to z analýzy portálu datové žurnalistiky Česko v datech.

Nedávno přijatá revize směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD – Energy Performance of Buildings Directive) výrazně posílí snahu Evropské unie o snižování emisí z budov. U domácností se jedná především o zateplení a obnovitelné zdroje energie – fotovoltaiku a tepelná čerpadla.

Většina starších domů má nedostatečné zateplení

Podpora těchto opatření se přitom týká novostaveb i starých bytů. „Zatímco z rodinných domů postavených po roce 2015 mají už všechny alespoň nějaké zateplení, ty postavené do roku 1970 ho podle šetření Českého statistického úřadu Energo 2021 nemají z 26,3 %. Pro renovace, které mohou výrazně snížit spotřebu energií na vytápění, je tak stále prostor, a to navzdory tomu, že dlouhodobě podíl zateplených rodinných domů klesá. Mezi lety 2015 a 2021 se snížil přibližně o 5 procentních bodů,” vysvětluje Milan Mařík z Česka v datech.

Videonávod: Zateplení střechy a montáž tepelné izolace mezi krokve

Zdroj: VLM

Zateplení různých stupňů

Zatímco novostavby často disponují i zateplenou střechou a zateplenými stěnami, majitelé starších domů (postavených do roku 1970) mají většinou pouze okna s tepelněizolačním zasklením. Zateplenou střechu z těchto domů má jen čtvrtina a zateplené stěny jen 30,5 %.

Zateplení přitom představuje základ pro další úsporná opatření. Bez něj totiž mohou u rodinného domu vzrůst energie na vytápění až trojnásobně a například tepelné čerpadlo pak musí tento rozdíl kompenzovat.

Fotovoltaika a vytápění

To platí i pro fotovoltaiku v případě, že energie z ní využívá dům pro vytápění. „Nezateplená budova není schopna teplo efektivně udržet. Jen pro představu, komplexně zateplený rodinný dům o podlahové ploše 150 m2, kde se vytápí plynem, ročně spotřebuje maximálně 12 MWh. Nezateplený rodinný dům o stejné podlahové ploše průměrně spotřebuje na vytápění 40 MWh za rok, tedy třikrát více,“ vysvětluje Marta Gellová, ředitelka profesního svazu Šance pro budovy.

Potvrzuje to i Marcela Kubů, výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI): „Kompletním zateplením lze ušetřit až 70 % nákladů na vytápění, což může být reálně kolem 30 MWh ročně u středně velkého rodinné domu postaveného před rokem 1980.“

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Chystáte se na zateplení?

Ano, zateplení mám v plánu. 33 %
Ne, zateplení už máme. 13 %
Ne, náš dům zateplení nepotřebuje. 9 %
Na zateplení nemáme peníze. 45 %

Cena zateplení

Zateplení je nicméně ze tří zmíněných úsporných opatření nejdražší. „Komplexní zateplení středně velkého rodinného domu s podlahovou plochou 150 m2 se může pohybovat okolo půl až tři čtvrtě milionu korun, záleží na konkrétním stavu, možnostech a detailech budovy,“ říká Pavel Zemene ze Sdružení EPS ČR. Oproti tomu fotovoltaiku lze pořídit levněji. Jak uvádí Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace: „Průměrná cena byla okolo 400 000 korun, přičemž ale každý systém je jiný, každý dům je jiný a nelze z průměrné ceny dělat příliš velké závěry.“

Zdroj: insulation.org, thisoldhouse.com

Související články