Když majitelé kupovali pozemek v pražských Kyjích, poháněla je touha bydlet tak, aby byli energeticky co nejsoběstačnější a uspokojili potřeby všech členů rodiny. Po zkušenostech s bydlením v bytovém komplexu se jednoznačně klonili k zakoupení pozemku a stavbě vlastního domu.

Přísná pravidla

Pozemek, který pořídili od developera, byl poměrně malý, a navíc svázaný nejen regulativy zákona. K nim totiž přibyla ještě pravidla od developera, která diktovala barvy fasády, maximální možnou zastavěnou plochu, výšku budov a podobně. „Když jsem zaplatil tak vysokou cenu za pozemek, byl jsem docela naštvaný, že se k němu vážou tak přísná omezení,“ vzpomíná majitel.

V průběhu času ale změnil názor: „Ve chvíli nákupu parcely tam nebyli žádní sousedi. Teď už je ale ulice dostavěná a musím uznat, že přísná pravidla vedla k tomu, že celá ulice působí jednotně, což se nám líbí a nakonec to oceňujeme.“

Úsporné řešení

Majitelé pozemku oslovili brněnské architektonické studio Jura Et Consortes na základě návštěvy domu, který ateliér navrhl pro jejich brněnské příbuzné a jehož styl se jim líbil. Zadání pro architekty znělo: energeticky pasivní dům pro rodinu se dvěma malými dětmi.

Minimální výměry stavebních pozemků v rozvojových lokalitách a omezující regulativy zákonitě vedou k omezené škále řešení, a tedy i k podobné architektuře rodinných domů. „Na začátku projektu byl minimální stavební pozemek s danými odstupy a stavebním programem, který beze zbytku vyplnil maximální povolený objem – za této situace nezbývá architektům prostor pro jiné než přísně racionální a úsporné řešení,“ říká architekt Pavel Jura. „Současně je však nutné udržet kvalitu obytného prostoru, zejména proporce obytných místností a jejich orientaci vůči exteriéru.“

V takových stavbách už není místo pro efektní či překvapivá řešení, tedy pokud nejsou prostorově a ekonomicky úsporná. Prosklená posuvná stěna do hlavního obytného prostoru tak není důsledkem umělecké libovůle, ale racionálním řešením jinak úsporné uzavřené schodišťové haly. Mléčné sklo posuvné stěny zajišťuje přirozené prosvětlení a optické zvětšení haly a současně určité oddělení od obytného prostoru.

Schodiště jako základ

V domech, zvláště v těch s omezeným vnitřním prostorem, je základem schodiště. „Pokud budu parafrázovat brněnského rodáka architekta Otto Eislera, když máte vyřešené schodiště, je vyřešený celý dům,“ říká architekt. Nakonec vznikly tři možné varianty, z nichž si klienti vybrali právě tu se schodištěm, jež se úsporně stáčí okolo oblého středu. Důvodem výběru byla opět efektivita.

Dva dodavatelé

Stavba ovšem už tak úsporně neprobíhala. Řídil ji sám majitel a měl ji dobře rozplánovanou s jedním dodavatelem, který nabídl i velmi slušné ceny. Projekt úspěšně dospěl do fáze hrubé stavby.

Plány ale rozmetal ruský vpád na Ukrajinu v únoru 2022. Dodavatelem byla totiž firma s ruským majitelem a ukrajinskými pracovníky. Ti buď odmítli pro ruského zaměstnavatele nadále pracovat, nebo se rovnou vrátili na Ukrajinu. A tak nezbylo než se pustit do vybírání nového dodavatele. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)

Zajímají vás další informace o tomto soběstačném domě?

  • Nové podmínky po změně dodavatele
  • Volba materiálů pro interiér, okna a dveře
  • Vybavení chytré digitální domácnosti
  • Propojení technologií se všemi částmi domu
  • Výhody úsporného bydlení
  • Informace o autorech
  • Informace o projektu

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v listopadovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 17. října 2024.

Zdroje:

Související články