Vzhledově stejná fasáda, na ní dvě obří plastiky v podobě motýlů. Uvnitř Máje více než 250 křišťálových lustrů a na střeše unikátní terasa, která nabídne výjimečný výhled na Prahu ze všech stran. Takový, jako jinde v centru hlavního města neuvidíte. Ale největší překvapení je v tom, jak se legendární obchodní dům proměnil v centrum zábavy, her a zážitků pro celou rodinu.

Zveme vás na virtuální procházku zrekonstruovaným Májem, opravdu budete zírat:

Zdroj: Youtube

Legendární dvojka

Obchodní dům Máj byl 2. pražským obchodním domem. Ale doma není nikdo prorokem - přestože Máj představoval jeden ze zásadních milníků československé architektury 70. let 20. století, uznání došel hlavně v zahraničí.

Máj před 49 lety

Obchodní dům se stavěl podle návrhů architektů Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z architektonického ateliéru Sial v 70. letech 20. století, otevíral se v roce 1975. Odkazoval na funkcionalismus, používal prvky brutalismu a high-tech architektury.

Neobvyklé v něm bylo vše. Včetně fasády (směrem na Národní ulici sklo a obklady, směrem do Spálené ulice pohledový beton). Nebo odhalených rozvodů, nad nimiž tenkrát vrtěly hlavou i prodavačky. Až po prosklenou halu s eskalátory na konci stavby, které (kromě schodiště) spojovaly jednotlivá patra.

Máj dnes

Jak šel čas, tak se obchodní dům Máj, který od roku 2007 patří mezi naše kulturní památky, měnil. Největší změna proběhla v posledních dvou letech, rekonstrukce obchodního domu Máje byla opravdu superrychlá.

Koho více zajímá stavařina a technologie, tomu doporučujeme rozhovor s Pavlem Kaloušem z Metrostavu o průběhu rekonstrukce. Doporučujeme i čtenářkám, dozvíte se spoustu zajímavostí.

Rychlá prohlídka: 9 podlaží pro veřejnost

  • Začínáme netradičně od střechy, protože rozhodnutí vybudovat veřejnosti přístupnou panoramatickou střešní terasu změnilo celý původní koncept Máje. Odsud uvidíte Prahu doslova ze všech úhlů a stran ve výšce 40 metrů, jde o nejvýše umístěnou terasu v centru Prahy.
  • 8. patro: Ze střešní terasy lze sestoupit do Fly Vista restaurace a champagne baru rovněž s terasou. Tady pro změnu uvidíte aktuálně nejdelší interiérový bar v České republice z bílého mramoru (36 metrů) a také křišťálové lustry (v objektu se celkem instalovalo 251 křišťálových lustrů české výroby).
  • 7. patro: Heroes Park je zážitkový obchod a místo pro fanoušky nejznámějších superhrdinů provedených v životních velikostech.
  • 6. patro: Zde se na podzim otevře zábavně-interaktivní expozice Back in Time, která vezme návštěvníky bez ohledu na věk na cestu časem do minulosti Prahy.
  • 5. patro: Lvíčkov je pro malé děti, ty se tu opravdu vyblbnou. A když bude hezky, využijete další terasu, která k tomuto obřímu hřišti pro nejmenší náleží.
  • 4. a 3. patro: Levels neboli dvě patra zábavně-herního centra. A kdo už odrostl arkádovým hrám (těch je tu 125), zkusí například autodráhu pro dospělé, simulátory Formule 1, minigolf, kulečník nebo staré dobré šipky. Ze 3. do 4 patra vede bar Infinite o výšce téměř 7,6 metru.
  • 2. patro: Obsadila obří "jídelna" neboli Foodhall. Překvapí nejen množstvím různých fast food kuchyní, ale také už zmiňovanými křišťálovými lustry, které se v podobných prostorách běžně nevyskytují.
  • 1. patro: Patří obchodům a občerstvením.
  • A do podzemního podlaží se vrací Tesco.

Proč se bavit o motýlech

Fasádu nového Máje ozdobily dva umělecké objekty - motýli. Mají těla stíhaček Spitfire a jsou připomínkou československých stíhacích pilotů, kteří během 2. světové války sloužili v RAF. Dílo sochaře a perfomera Davida Černého vyvolalo diskuze ještě dříve, než ho mohla veřejnost vidět.

Posuďte sami, nakolik podle vás na zrekonstruovaný Máj patří. Pokud chcete motýly s pohybujícími a svítícími křídly vidět naživo, máte na to asi 1 rok. Umělecké objekty jsou na fasádě umístěné dočasně.