V roce 2020 oslovil investor architektonické 0,5 Studio a firmu Chytrý dům s.r.o. s přáním navrhnout v obci Vrané nad Vltavou dřevěný bezbariérový rodinný dům s dispozicí 5 + kk. Stavba stojí na konci zástavby v obci, stranou od rušných komunikací a železniční trati. Cílem návrhu bylo, aby dům zapadl do okolí, zároveň se od něj do určité míry distancoval a vytvořil na zahradě skrytou oázou klidu, ve které se ukrývá přírodní koupací jezírko.

Zdroj: VLM

Architekti navrhli dům s klasickou sedlovou střechou. Hmota domu je kompaktní a zceluje ji černá  barevnost, která skvěle komunikuje se zahradou a vodní plochou. Stavba ustupuje od uliční čáry na šířku parkovacího státní a jeho fasáda doslova tvoří hranu mezi prostorem vně a uvnitř pozemku, téměř tak, jak dříve vesnická zástavba vznikala.

Zajímavé propojení

Dům se sedlovou střechou je výrazným horizontálním přestřešením propojen s exteriérovými částmi domu. Zastřešený je prostor před vstupem a parkovací místo. Na tento prostor navazuje sklad se saunou a především důležitým ochozem, směřujícím k zahradě s biotopem. Zejména v letních měsících toto kryté zápraží funguje jako rozšíření obytného prostoru.

Fasádu tvoří černě natřené latě, přičemž zvolený rastr je významným pojítkem exteriéru i interiéru a prostoru dává dostatečnou hloubku. Zajímavým prvkem je určitý přesah latí nad štít i bočnice střechy.

Černá barva domu komunikuje se zahradou a dodává domu i celé exteriérové kompozici japonizující atmosféru. Tmavý exteriér je v kontrastu se světlým interiérem, jehož světlé dřevo zklidňuje a tvoří kvalitní prostředí k životu.

Výhled na biotop

Samotný dům má výrazné trojtraktové schéma, v němž jsou všechny obytné místnosti orientovány na jih a mají výhled do zahrady a na hladinu biotopu. Jádrem domu prochází široká chodba, vycházející z požadavků na bezbariérový pohyb.

Podle vyjádření architektů má spíše charakter obytné „ulice“ a ústí do hlavní obytné místnosti s kuchyní. Severní trakt je čistě obslužný, je orientován směrem k silnici. Je v něm šatna, koupelny, technické zázemí a sklad.

Ladění barev a materiálů

Na krytý vstup do domu navazuje komfortní středová cesta, která intuitivně vede přímo do obytného prostoru s kuchyní. Ten je stejně jako všechny pokoje v domě materiálově řešen kombinací omítky a dřevěného obkladu.

Okna a dveře byly barevně sladěny do stejného materiálu s obkladem. Požadavkem bylo využití dřeva nejen pro konstrukční systém, ale i na fasádu a interiér. Podlahy jsou kombinací dřevěných třívrstvých lamel a dlažby, podhledy jsou z laťového rastru s integrovaným osvětlením.

Koupání v biotopu

Řešení zahrady bylo definováno požadavkem investora mít biotop vhodný ke koupání. Vodní plocha leží v centru zahrady a je v podstatě skryta před okolním světem. V létě slouží ke koupání a rekreaci a zároveň snižuje teplotu v okolí domu.

Dům vznikal od studie v součinnosti s investorem a projektanty z firmy Chytrý dům. Tento postup se 0,5 Studiu osvědčil a umožňuje již od prvních konceptů racionálně ladit požadavky klienta a konstrukční systém v daném rozpočtu.

Investorovým přáním bylo dům částečně dokončit svépomocí. Podílel se na dokončovacích pracích interiéru, fasády a kompletaci interiéru podle celkového návrhu 0,5 Studia. 

Základní údaje o projektu

  • 0,5 Studio: MgA. Pavel Nový, MgA. Vít Svoboda
  • Návrh: 2020
  • Projekt a realizace: Chytrý dům s.r.o
  • Plocha: podlahová plocha 113 m2, terasa, sklad, sauna, kryté stání 78 m2
  • Realizace: 2022–2023
  • Adresa: Vrané nad Vltavou, ČR

Zdroj: Dům&Zahrada, 0,5 Studio

Související články