Nejzdařilejšími počiny posledních dvou let se staly Kulturní dům v Milovicích, Návštěvnické centrum KRNAP a neobyčejný bytový dům Fragment v pražském Karlíně. Galavečerem s vyhlášením výsledků, který se konal ve čtvrtek 30. května ve smíchovském Paspově sále, provázel Ondřej Havelka a hudebně ho doplnil jeho Melody Makers.

Co všechno dokáže sádrokarton

Sádrokarton u nás stále více konkuruje tradičním stavebním materiálům. Důkazem toho je i soutěž Rigips Trophy, která každé dva roky oceňuje realizační firmy za vynikající řemeslné zpracování sádrokartonu. „Kvalita přihlášených projektů a jejich nároky na estetické zpracování se každým rokem zvyšují. Je z toho patrné, že sádrokartonová technologie se stále posouvá vpřed a v oblasti výstavby díky své rychlosti a flexibilitě vítězí,“ říká Radek Šafář, obchodní ředitel značky Rigips, která je pořadatelem soutěže.

Do tradičního klání se mohly hlásit nejrůznější projekty od rodinných domů a hotelů přes školy až po zdravotnická či kulturní zařízení. „Odborná porota letos vybírala ze 42 projektů, u nichž posuzovala především kvalitu řemeslného zpracování sádrokartonu, ale také originalitu a technologickou a technickou úroveň. Své favority pak vybírala i veřejnost, a to v online hlasování i na místě během galavečera,“ vysvětluje Nikola Hoffmann, generální ředitel Rigipsu.

Slavnostní otevření Kulturního domu v Milovicích

Zdroj: Youtube

Vítězná rekonstrukce v Milovicích

Porota letos nejvíce ocenila renovaci Kulturního domu ve středočeských Milovicích realizovanou Vítězslavem Kopeckým. Šachovnicově uspořádaný podhled s „3D“ efektem vynesl tomuto projektu první místo v kategorii „společenská a kulturní zařízení“ i absolutní vítězství mezi přihlášenými projekty. „Budova kulturního domu byla v Milovicích postavena za socialismu s pomocí sovětské armády. Z původní stavby ale nyní zůstal jen skelet, všechno ostatní je v podstatě nové,“ říká Vítězslav Kopecký.

Mimo jiné byly v sále použity modré akustické desky, které sálu dodaly perfektní akustické vlastnosti. „Byli jsme s Melody Makers mezi prvními, kdo v milovickém kulturním domě po renovaci vystupoval. Doporučil bych jej každému hudebníkovi, protože akustika je v něm nyní opravdu prvotřídní,“ zmínil během galavečera Ondřej Havelka. Zástupce realizační firmy zmiňuje, že kladné ohlasy jsou slyšet i mezi místními, kteří nově zrenovovaný kulturní dům rádi navštěvují.

Návštěvnické centrum ve Vrchlabí

Že se dá sádrokarton dobře skloubit i s historickými objekty, dokládá pozoruhodná rekonstrukce Návštěvnického centra Krkonošského národního parku ve Vrchlabí. Ta v soutěži obsadila druhé místo. Projekt realizovaný společností Fialkovsky, s. r. o., je pro návštěvníky zajímavý zejména světelnými rampami zakomponovanými do ostrovních a vícestupňových podhledů, jež doplňují místní expozici.

Na třetím místě se pak umístil moderní bytový dům Fragment v pražském Karlíně, který realizovala společnost Trigema, a. s. Oba dva tyto projekty se společně s absolutním vítězem zúčastní mezinárodního kola soutěže, které proběhne 9.-11. dubna 2025 v Paříži.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Má soudobá česká architektura vysokou úroveň?

Ano, vždy měla a má i v současnosti. 100 %
Ne, ve srovnání se světem neobstojíme. 0 %
Nevím, architekturu nesleduji. 0 %

Ceny veřejnosti

Své ceny rozdala i široká veřejnost. V online hlasování s výrazným náskokem v podobě více než patnácti set hlasů zvítězila administrativní budova společnosti Hyundai v severomoravských Nošovicích, oplývající elegancí zvenku i uvnitř. Za realizací tohoto projektu stojí realizační firma Z & Ř STAVBY, s. r. o. Svého favorita vybírali také diváci v sále. Stalo se jím Návštěvnické centrum KRNAP, které si odneslo i celkové stříbro.

Slavnostní vyhlášení se konalo v Paspově sále, který je součástí smíchovského pivovaru Staropramen. Rigips Trophy je národním kolem mezinárodní soutěže Saint-Gobain International Gypsum Trophy, jejímž cílem je podpořit umění, dovednost a kvalitu práce realizačních firem z oblasti suché vnitřní výstavby (ale také architektů a projektantů). Podmínkou účasti je, aby byl navržený objekt postaven na území České republiky a aby při jeho výstavbě byly použity systémy Rigips, předepsaná pravidla jejich montáže a aplikační návody.

Vítězné projekty v odborných kategoriích:
Hotely, restaurace a kasina:   Erlebachova bouda -  realizační firma HAS STAVBY, s. r. o.Dřevostavby: Apartmány Horní Václavov - realizační firma Development Minářová, s. r. o.Rodinné domy a bytové domy: Fragment - realizační firma Trigema, a. s.Společenská a kulturní zařízení: Kulturní dům Milovice - realizační firma Vítězslav KopeckýProstory občanské vybavenosti: Centrum duševní rehabilitace - realizační firma CONSTRUCTION TEAM, s. r. o.Školská zařízení: Základní umělecká škola Krnov - realizační firma JUKOS, s. r. o.

Zdroj: rigips.cz, saint-gobain.cz

Související články