Při běžném zaprášení fotovoltaických panelů mohou lidé počítat se snížením výkonu až o 5-10 %. Hlavním zdrojem nečistot panelů mohou být prachové nebo pylové částice, saze, znečištění od hmyzu nebo ptačího trusu.

Záleží také, zda je obydlí, kde jsou nainstalované panely, v blízkosti polí, průmyslových zón, frekventovaných silnic a na znečištění má vliv i samotná poloha panelů. Obecně se doporučuje čistit panely 1 až 2krát ročně. Pokud mají panely větší sklon a jsou instalovány v oblastech, kde více prší, je nutnost mytí panelů menší na rozdíl od panelů s minimálním sklonem, které se nacházejí v sušších oblastech.

Pomůcky pro čištění panelů

K běžnému čištění panelů je vhodné použít vodu, která by neměla být ani příliš horká, ani studená, spolu s měkkým hadříkem, pokud jde o obvyklé znečištění.

K dispozici by měl být také dlouhý držák se stěrkou, měkký smeták a doporučený čisticí prostředek od výrobce nebo obvyklé čisticí přípravky na sklo. Pro rozšířené možnosti čištění můžete využít tlakovou vodu nebo parní čistič, foukač na listí, otočné kartáče a nanotechnologie, které impregnují povrch a pomáhají udržet panely čisté.

Ztráty solárních panelů (FVE) znečištěním

Zdroj: Youtube

Kontrola a servis

„Panely by se alespoň vizuálně měly kontrolovat každé tři měsíce, v případě potřeby i vyčistit, vždy záleží na ročním období, v jaké oblasti se solární elektrárna nachází a jaký mají panely sklon. Jednou ročně pak doporučujeme nechat si prohlédnout FVE servisní firmou. Nejlepší kontrola je pak pomocí specializovaných dronů s termokamerami a následné vyhodnocení snímků pomocí umělé inteligence. Tímto způsobem získají majitelé elektráren přesnou informaci o funkčnosti solárních panelů. Jednou ročně by měla být provedena kontrola tak, aby se zajistil maximální výkon elektrárny, elektrárna se vyčistila a případně se identifikovaly závady a potenciální nebezpečí,“ uvádí Ondřej Staněk, obchodní ředitel a spoluzakladatel firmy DroneTech, která se inspekcí solárních elektráren zabývá.

Důležitá kontrola a údržba

„Před zahájením čištění je důležité vždy vypnout solární systém. Panely byste neměli čistit za přímého slunce, ale spíše v době, kdy je slunce méně intenzivní, jako brzy ráno, pozdě odpoledne, nebo když je obloha zatažená. Začněte odstraněním hrubých nečistot pomocí smetáku nebo foukače na listí. Poté použijte měkký hadr a čistou vodu, která by neměla být příliš horká ani studená na horké panely, a v případě potřeby použijte doporučené prostředky od výrobce, nikoli abrazivní nebo agresivní chemikálie,“ vysvětluje Ondřej Staněk.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Zamýšlíte využít dotace pro instalaci fotovoltaických panelů?

Ano, letos se na fotovoltaiku chystáme. 12 %
Ne, fotovoltaiku už máme. 28 %
Ne, fotovoltaiku nechceme. 29 %
Na fotovoltaiku nemáme peníze. 30 %

Na co dát pozor

Po několika letech je také nutné kontrolovat, zda v okolí nevyrostl strom, který by mohl zastínit panely. Panel ve stínu může fungovat jako spotřebič a dochází pak k jeho přehřívání, což může být bezpečnostní riziko.

Kromě běžné kontroly a údržby panelů by lidé měli také myslet na kontrolu všech komponent elektrárny. Na to je však již potřeba odborná firma, která zkontroluje rozvaděče, měniče, přechodové odpory a identifikuje vady, které běžné oko není schopné rozeznat.

Ad hoc kontrola v případě potřeby

Pokud se přežene silná bouřka, vítr nebo dokonce krupobití, doporučuje se alespoň vizuální kontrola, v případě podezření na poškození raději ihned kontaktovat servisní firmu. Dalším nebezpečím mohou být zvířata a ptáci, kteří se kromě znečištění postarají o nepříjemnosti spojené především s kabelovým rozvodem.

V případě, že panely jsou jenom mírně nakloněny a v zimě na nich dlouho spočívá napadnutý sníh, odborníci radí odstranit jej pomocí měkkého smetáku. V neposlední řadě si zaslouží kontrolu i solární baterie. Měla by být uskladněna v suchu a při teplotách mezi 10 až 25 °C a okolní teplota by rozhodně neměla klesat pod bod mrazu.

Zdroj: construction21.org, europarl.europa.eu

Související články