Výjimečnost Lednicko-valtického areálu je potvrzená i velikostí, rozkládá se na ploše téměř 300 km². Největší uměle upravené území v rámci Evropy, které se vyvíjelo od středověku a jehož proměna vyvrcholila v 19. století, patří na Seznam světového dědictví UNESCO od roku 1996.

Poděkujme Lichtenštejnům

Areál si představte jako obrovský krajinářský park, jehož hlavními centry jsou město Valtice a obec Lednice, na jihovýchodě ho ohraničuje okraj Břeclavi a na jihu hranice s Rakouskem. Mikroregion se začal měnit zhruba od 14. století, kdy se knížecí rod Lichtenštejnů stal vlastníkem většiny panství v kraji.

Velkorysý plán propojit Lednici s Valticemi krajinářským parkem s nově založenými rybníky, lesy a zemědělskou krajinou s významným podílem vinic se realizoval od 17. do 19. století. Jako perly jsou v něm rozesety dva zámky a mnoho menších staveb. LVA se dá projít pěšky, projet na kole, k některým památkám se dostanete i po vodě.

Zámek Lednice

Hlavními architektonickými body LVA jsou zámky v Lednici a ve Valticích. Původně gotickou tvrz v Lednici nahradil renesanční zámek. Od konce 17. století se zde budovalo barokní sídlo, stávající vzhled i interiéry odrážejí oblibu novogotického slohu v polovině 19. století. Zrodilo se velkolepé sídlo, kde Lichtenštejnové hostili představitele evropské šlechty.

Interiéry zámku nabízejí řadu pozoruhodností. Například reprezentační prostory zdobí dřevěné obložení, kazetové stropy a samonosné točité schodiště vedoucí z knihovny do soukromých částí.

Zámek Valtice

Rovněž ve Valticích kdysi stával hrad, jenž byl v16. století přestavěný na renesanční zámek, následovala barokní úprava. Kromě překrásné zámecké kaple uchvátí přesná replika pozdně barokního divadla, v interiérech zase až 80 metrů dlouhá enfiláda.

Ve sklepení pod hlavní zámeckou budovou se nachází Salon vín ČR, tady můžete ochutnat některé ze stovky každoročně vybíraných vzorků. Zámek obklopuje původně barokní zahrada, jejíž velká část byla v 19. století přeměněna na krajinářský park.

Nedaleko se nachází nejvyšší bod LVA s vyhlídkovou Lednickou kolonádou. Nejmladší stavbou velkorysého areálu je pískovcová kaple sv. Huberta z roku 1855. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o Lednicko-valtickém areálu dozvědět víc informací?

  • Kde je Dianin chrám?
  • Kam se vydat na bývalý lovecký zámeček Pohansko?
  • Jaká byla funkce maurského minaretu?
  • Kdy byl postaven Janův hrad?

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v srpnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. července 2024. 

Zdroje:

Související články