Málokdo ví, že skleněné fasády, které najdeme nejčastěji na kancelářských budovách ve větších městech, patří mezi jedno z největších nebezpečí pro ptactvo. V důsledku nárazu do skla uhyne jen v Česku zhruba milion ptáků ročně, celosvětově se pak toto číslo odhaduje až na jednu miliardu.

V současné době však naštěstí existují speciálně vyvinutá skla, která je před nárazem dokážou ochránit. Jak fungují, vysvětluje Michal Široký, odborník na zasklení ze společnosti Saint-Gobain Building Glass.

Nebezpečí pro ptáky

Ptáci se pohybují velikou rychlostí – drobní pěvci létají rychlostí 30 kilometrů za hodinu a například holubi rychlostí až 70 kilometrů za hodinu – a na rozdíl od lidí mají oči umístěné po stranách hlavy.

Nejostřeji proto vidí do stran a prostoru před sebou nevěnují tolik pozornosti. Nejsou také schopni rozlišit skutečnost od zrcadlového odrazu. Zrcadlovou plochu si tak často pletou s bezpečnou zelení. Kvůli tomu se ale skleněných fasád na domech, které mají své nesporné výhody, nemusíme hned zbavovat. Stačí jen zvolit pro ptactvo bezpečné sklo.

Jedna silueta nefunguje

Zdroj: Youtube

Škodí i odrazy

Skleněné fasády pro ptáky představují nebezpečí hned ze dvou částečně protichůdných důvodů. „Je-li sklo příliš transparentní, ptáci si jeho přítomnost neuvědomují a domnívají se, že mohou prostorem volně proletět. U budov, které stojí v blízkosti parků či jiné zeleně, jsou ale problematická i neprůhledná okna odrážející své okolí. Vnější odraz stromů, keřů a mraků na obloze ptákům připomíná jejich bezpečné prostředí s možností úkrytu
a dostatkem potravy
,” vysvětluje problém Michal Široký.

Sklo nesmí být zcela průhledné ani příliš odrážet okolí

Ideální je proto v praxi využívat sklo, které není zcela průhledné, ale zároveň nemá ani vysokou vnější reflexi. „Vhodným řešením je také viditelný kontrast ve skle v podobě vzoru vytvořeného třeba kyselinovým leptem, fritem, malbou či obtiskem,” říká odborník ze Saint-Gobain Building Glass. „Vzor přitom musí být pro ptáky dobře viditelný. V tom hraje významnou roli světlo, které by mělo být rovnoměrné a nevytvářet výrazný vnější odraz,” dodává.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Souhlasíte s tím, aby byla ochrana ptáků na skleněných fasádách povinná?

Ano, souhlasím. Mělo by to být podmínkou kolaudace. 96 %
Ne, ale projektanti by na ochranu ptáků měli myslet. 4 %

Tunelový test pro ptáky

Ochranou ptactva v souvislosti se skleněnými fasádami se aktivně zabývají vědci v Evropě i Spojených státech. Martin Rössler ze společnosti Vienna Environmental Advocacy Group například vytvořil tunelový test pro ptáky, který ověřuje efektivitu ochrany ptactva prostřednictvím zasklení.

Test spočívá v umístění dvou skel na konec tunelu, jímž postupně prolétává třeba osmdesát až sto ptáků. Když se sklu více než čtvrtina z nich vyhne, sklo je takzvaně bird-friendly, tedy odpovídá zásadám ochrany ptactva,” popisuje Michal Široký.

Speciální sklo je i u Muzea Sochy Svobody

Certifikaci skla v oblasti ochrany ptactva poskytuje například americká asociace American Bird Conservancy. Jejím standardům odpovídají i řešení Saint-Gobain z řady 4Bird, která byla využita právě v USA, v newyorském Muzeu Sochy Svobody.

Zde na malém ostrově hrozilo při použití běžných skel vytvoření nebezpečné plochy pro ptactvo. Skleněné tabule opatřené speciální úpravou lze kombinovat například s protisluneční ochranou. Dosáhnete tak nejen transparentního vzhledu a ochrany před přehříváním interiéru, ale i dostatku přirozeného světla,” dodává Michal Široký.

Evropská legislativa

Takzvané “bird-friendly” sklo přitom může přispět i ke komfortu samotných obyvatel domu. Na rozdíl od USA a Kanady, kde jsou v mnohých státech parametry skleněných fasád legislativně regulovány, je v evropských zemích vše zcela postaveno na principu dobrovolnosti a doporučení.

Každý, kdo plánuje stavbu či rekonstrukci, si tak může rozhodnout sám, zda bude při výběru skla myslet také na bezpečnost a ochranu ptáků, kteří právě teď opěvují příchod jara, či nikoliv.

Zdroj: guardianglass.com, abcbirds.org

Související články