Většina domácností v rozvinutých zemích považuje přístup k vodě za samozřejmost. Přesto se světové zásobování vodou potýká s mnoha problémy.

Možností je mnoho

Na úrovni evropských spotřebitelů a profesionálních instalatérů jsou kladeny vysoké nároky na vybavení a materiály používané v systémech pitné vody. „Pro řešení problémů s vodou v celé východní Evropě je třeba mít k dispozici pokročilá řešení, která budou dlouhodobě přínosná pro spotřebitele, životní prostředí i dodavatele vytápění, větrání a klimatizace,“ vysvětluje Gabor Bognar, obchodní ředitel společnosti Resideo pro východní Evropu. Společnost proto sestavila pět tipů s využitím chytrých pomocníků, se kterými může každý přispět ke snížení plýtvání vodou a zlepšení efektivity:

Jak na úspory vody v domácnosti i na zahradě?

Zdroj: Youtube

Redukce a filtrace

Snižte spotřebu pomocí redukčního ventilu nejde jen o to zavřít kohoutek. Jde také o řízení tlaku vody v instalacích. Účinné redukční ventily (PRV) chrání před nadměrným vstupním tlakem a zároveň pomůžou snížit zbytečnou spotřebu vody.

Filtrujte, abyste ochránili vodovodní systém a kvalitu vody. Pevné částice ve vodě mohou způsobit mechanické poškození celého systému. Použití správných filtrů tak zajišťuje nepřetržitý přísun filtrované vody. Navíc filtry s regulátorem tlaku zajišťují nejen nepřetržitou filtraci vody, ale mohou také pomoci snížit její spotřebu.

Čisté trubky a pojištění

Zastavte hromadění vápenných usazenin ve vodním systému. Zvažte nákladově efektivní řešení pomocí změkčovače vody. Nejlepším řešením jsou změkčovací stanice pitné vody využívající technologii iontové výměny s optimalizací spotřeby soli a proplachovací vody na základě skutečného průtoku vody.

Předcházejte nákladným pojistným událostem a škodám způsobeným únikem vody ve vaší domácnosti. Úniky vody jsou obrovským problémem po celém světě. Kromě toho, že mohou způsobit velké škody v bytech a budovách, šetření vodou skutečně nepomáhají.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte doma nainstalován detektor úniku vody?

Ano, detektor úniku vody máme. 0 %
Ne, detektor úniku vody nemáme. 0 %

Voda páchá i škody

V České republice představují nejčastější formu škod na majetku hrazených z pojištění domácnosti. V roce 2019 činila průměrná škoda způsobená únikem vody 25 tisíc korun, v některých případech však mohou být škody mnohem vyšší.

Výzkum společnosti Resideo zjistil, že 75 % Čechů, kteří se setkali s únikem vody, bylo v době úniku doma a k poškození majetku došlo u třetiny z nich. Detektor úniku vody spolu s uzavíracím ventilem mohou upozornit na únik vody v počáteční fázi a pomoci ochránit majetek a konstrukci domu před případnou nákladnou opravou včasným uzavřením přívodu vody do objektu.

Zdroj: smartwateronline.com, news.mit.edu

Související články