A jakých chyb se při manipulaci a práci se zahradní sekačkou nejčastěji dopouštíme a měli bychom se jich vyvarovat? Neměníme olej, nečistíme filtr a sekačku po sekání důkladně neočistíme. To jsou základní chyby, kvůli kterým brzy narazíte na problém.

Olej je třeba měnit ideálně podle návodu, nejméně pak alespoň jednou za sezónu. Životnost oleje není neomezená, mimo jiné například váže vlhkost, a tak se časem snižuje jeho viskozita, tím dochází ke zvýšenému tření a opotřebení některých mechanických částí sekačky.

Vzduchový filtr

Vzhledem k vysoké prašnosti, ve které sekačka pracuje, je potřeba kontrolovat a čistit také vzduchový filtr. Celá sekačka pak po skončení každého sečení zaslouží řádně očistit, zejména se zaměřte na spodní část okolo nože, kde se usazuje tráva. Znečištěná sekačka brání volnému pohybu trávy, nemůže být dobře plněn koš. Silná krusta nalepené trávy zároveň zvyšuje hmotnost sekačky a práce je mnohem namáhavější,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Časté chyby a výměna kloboučku sytiče u sekačky na trávu

Zdroj: Youtube

Naklánění benzínových sekaček při uskladnění

Nemáte dostatek místa v garáži nebo zahradním domku a sekačku jste nuceni pokládat na bok nebo ji jinak naklánět? V případě, že máte benzínovou sekačku, zaděláváte si na problém. „Benzínovou sekačku je nutné, vzhledem k provozním kapalinám, skladovat výhradně ve vodorovné pozici. U akumulátorové či elektrické sekačky tento problém odpadá, ty lze skladovat i ve svislé poloze. V případě omezených skladovacích prostor doporučuji zvolit sekačku, která umožňuje snadné složení rukojeti do skladovací polohy,“ doporučuje Petr Tichý.

Nebezpečné sečení bez sběrného koše

Sečení trávy se zvednutým zadním víkem nebo čištění výletového tunelu za provozu sekačky jsou velmi nebezpečným počínáním. Ve chvíli, kdy posekanou trávu nezachycuje sběrný koš a víko zůstává otevřené, nic nebrání, aby nůž mohl cokoli zachytit a vyhodit. Konce nožů průměrné sekačky se pohybují rychlostí až 300 km/h a fungují jako velice nebezpečný prak, který může nepříjemně poranit nejen obsluhující osobu.

Pokud plánujete sekat trávu bez koše, doporučuji na to myslet již při nákupu sekačky a pořídit stroj s možností bezpečného bočního výhozu trávy. Naprostým hazardem se zdravím je čistění ucpaného výletového prostoru za chodu motoru během sečení – zde mohou být následky opravdu fatální,“ upozorňuje specialista sítě prodejen Hecht Petr Tichý.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte na zahradě vlastní bazén?

Ano, bazén máme a využíváme ho. 100 %
Ne, bazén nemáme, ale přemýšlíme o jeho pořízení. 0 %
Ne, bazen nemáme a ani ho nechceme. 0 %

Tip na závěr

Obsluha a údržba motorové sekačky vyžadují jistou technickou zdatnost. Výhodou spalovacích motorů je však vysoký výkon a nezávislost na přívodu elektřiny. Elektrické sekačky jsou lehčí, snadněji se obsluhují a vyžadují jen minimální údržbu. Problémem ovšem může být omezení spojené s přívodním kabelem. Proto pokud to dovoluje velikost plochy, se nabízí jako ideální varianta sekačka s aku pohonem, která v sobě snoubí hlavní výhody motorové i elektrické sekačky – nezávislost na přívodu elektřiny, snadné ovládání i obsluhu, jednoduchou údržbu, relativně tichý provoz bez emisí,“ radí Petr Tichý.

Související články