Dosud převažující baterie v kombinaci s domácí fotovoltaikou začínají stále více doplňovat také velkokapacitní průmyslová úložiště. Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT ve spolupráci se Solární asociací, FEL ČVUT, TÜV SÜD Czech, společností ECOBAT a Českou asociací pojišťoven proto vydala novou brožuru se základními pravidly bezpečné instalace, provozu a také recyklace bateriových systémů.

Po letech zaspání začínáme z hlediska akumulace konečně dohánět tempo s ostatními evropskými zeměmi. Jen za loňský rok jsme byli díky domácím bateriovým úložištím 5. největší bateriový trh v Evropě. V nadcházejících letech budou ve velkém přibývat i velkokapacitní bateriové systémy pro vyrovnávání soustavy či využití v průmyslu,“ uvádí Jan Fousek, ředitel Asociace AKU-BAT.

Bez baterií to nepůjde

Dnes je již zřejmé, že bateriové systémy jsou pro celkovou modernizaci energetiky zcela nezbytné. Víme o desítkách připravovaných a plánovaných bateriových projektů s kapacitou nad 1 MWh. Stále větší důraz na podporu obnovitelných zdrojů v kombinaci právě s akumulací začínají klást také dotační tituly Národního plánu obnovy či Modernizačního fondu, další rozvoj od poloviny příštího roku podnítí také chystaná legislativa Lex OZE III. S narůstajícími počty bateriových systémů poté logicky vyvstává i otázka bezpečnosti, a právě z toho důvodu jsme se rozhodli připravit souhrnný bezpečnostní rámec,“ popisuje Fousek důvody vzniku brožury.

Péče o baterii

Zdroj: Youtube

Přehled hlavních zásad

Nově publikovaná bezpečnostní brožura shrnuje základní instalační pravidla a zásady, které je potřeba dodržovat pro správnou instalaci a běžné fungování bateriového úložiště. Zvláště domácích baterií, kde je projektová příprava z bezpečnostního hlediska komplexnější než u velkých průmyslových úložišť.

Domácí baterie, jejichž obvyklá kapacita se pohybuje v rozmezí 2 kWh až 20 kWh, totiž představují volně stojící rozvaděč s měniči a elektrochemickým úložištěm. Jejich bezpečnostní požadavky se proto liší od ostatních bateriových systémů, které fungují bez omezení výkonu, umístění a stojí většinou mimo dalších objektů.

Bezpečnost bateriových úložišť

Hlavní impuls ke vzniku brožury byl ten, že u nás dosud chyběla shrnující bezpečnostní pravidla pro bateriová úložiště. Chtěli jsme proto trhu nabídnout přehledný soupis hlavních doporučení pro instalaci bateriových systémů. Jedná se také o hlavní podklad a základní kámen pro novou legislativu,“ popisuje základní motivace a cíle vzniku Tomáš Galęziok, spoluautor příručky a technicko-legislativní expert Solární asociace.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Plánujete si pořídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo?

Ano, plánujeme, a to brzo. 45
Už máme nainstalováno. 75
Ne, o podobná zařízení nemáme zájem. 67

Udržitelný životní cyklus baterií

Nově vydaná brožura pojednává také o recyklaci baterií. Definuje tak hlavní kroky, jak zajistit druhotné využití průmyslových bateriových systémů po konci jejich životnosti a na co je potřeba se do budoucna připravit.

V rámci bezpečnosti jsme se zaměřili i na důležité téma recyklace. Díky našim zkušenostem z praxe jsme definovali konkrétní kroky a postup, jak se na zpětný odběr akumulátorů připravit a na co je dobré již nyní myslet. Odpovědnost za vyřazené bateriové systémy má jejich zdejší dodavatel, který se postará o zajištění jejich ekologické likvidace. Ten by měl být také zaregistrován ve veřejném přehledu výrobců baterií, který je možné najít na stránkách Ministerstva životního prostředí,“ upozorňuje Petr Kratochvíl, řídicí ředitel společnosti ECOBAT.

Jak se stavělo

Velký rozvoj bateriových systémů nastal zejména společně s rozvojem výstavby solárních elektráren, zvláště těch domácích. Jen v posledních dvou letech vzniklo vysoce přes 100 tisíc nových fotovoltaik, přičemž zhruba 90 procent z nich doplnila instalace baterie.

S aktuálně menším zájmem o domácí fotovoltaiku poklesla v meziročním srovnání až o 40 procent také výstavba domácích bateriových úložišť. Celková kapacita baterií v kombinaci se solární instalací ostatně v polovině letošního roku v Česku dosahovala 1 705 MWh. Ještě před dvěma lety přitom šlo o zhruba 400 MWh.

Očekávání velkého boomu

Nárůst naopak zaznamenaly firemní instalace v kombinaci s úložištěm, jejichž podíl vzrostl meziročně ze 40 na 58 procent. „Očekáváme, že tento trend bude pokračovat. Již nyní se spouští první opravdu velké bateriové systémy, jako například Energy Nest na Mělnicku společnosti Decci nebo podobně velká baterie v teplárně C-energy Planá. Každý z projektů má kapacitu okolo 22 MWh, a velikostně se tak konečně začínají blížit zahraničním systémům. Pro investory i energetické a průmyslové společnosti se akumulace a velkokapacitní bateriové systémy ukázaly jako skvělý nástroj pro flexibilitu, vyrovnávání soustavy i řízení vlastních energetických potřeb,“ nastiňuje Fousek, ředitel Asociace AKU-BAT.

Příručka je volně k dostání na vyžádání na kontaktních adresách Asociace AKU-BAT i Solární asociace (info@akubat-asociace.cz nebo nela.kojetinova@solarniasociace.cz).

Související články