Stavba domu je procesem, který může přinést nečekaná překvapení. Jedním z nich může být objev archeologických nálezů na parcele určené pro stavbu. V takovém případě je nutné dodržet určitý postup, aby bylo možné chránit archeologické dědictví a zároveň umožnit pokračování ve stavbě.
Archeologický průzkum před zahájením stavby
Při plánování stavby je důležité zvážit možnost archeologických nálezů na daném území. Stavebníci jsou povinni oznámit svůj záměr provádět stavební činnost na území s archeologickými nálezy Archeologickému ústavu. Archeologové poté provedou průzkum, aby zjistili, zda je lokalita archeologicky zajímavá.
Archeologie a stavební činnost
Povinnosti stavebníka při nálezu
Pokud dojde k náhodnému nálezu archeologických předmětů během stavebních prací, stavebník je povinen tento nález neprodleně oznámit Archeologickému ústavu nebo nejbližšímu muzeu. Archeologické nálezy jsou považovány za veřejný majetek, a i když nálezci náleží odměna, nálezy musejí být odborně zdokumentovány a zkoumány, aby se neztratily cenné informace o historii daného místa.
Co dělat?
Zastavit stavbu musíte sami ve chvíli, kdy se něco najde. Když to neuděláte, archeolog vás k tomu vyzve, a neuspěje-li, začne jednat s úřady, které mohou zastavení nařídit. Povinnost umožnit archeologický výzkum nařizuje zákon. Ale ten nemusí vždy znamenat přerušení stavby. Většina výzkumů má podobu dohledu, kdy archeolog stavbu jen navštěvuje a kontroluje.
Právní důsledky a náhrady
Objevitel archeologického nálezu, který nebyl učiněn při archeologickém výzkumu, má právo na nálezné. Tuto odměnu poskytuje okresní úřad a její výše je u nálezů zhotovených z drahých kovů a jiných cenných materiálů do výše ceny materiálu a v ostatních případech dosahuje až výše deseti procent kulturně historické hodnoty. V případě, že archeologický nález omezí vlastníka nemovitosti v běžném užívání, má právo na přiměřenou jednorázovou náhradu.
Zdroj: iforum.cuni.cz, epravo.cz