Stará chata na Vysočině pomalu dosloužila a majitelé hledali někoho, kdo by jim na stávající kamenné základně s hranami 7 x 5 metrů navrhl stavbu novou. Architekt Vít Svoboda z ateliéru 0,5 Studio vypráví:

„Investoři se na nás obrátili na základě projektu typových chatek, které jsme v roce 2020 navrhli ve spolupráci s firmou Chytrý dům. Zadáním u této realizace bylo použít stejný koncept na půdorysu chaty, která již dosloužila, a ponechat stávající kamennou základnu. Původní typovou chatku jsme pro Kostku upravili na návrh o dvou podlažích s plochami 30 m². Racionální tvar dvoupodlažní kostky je ideální pro rodinnou rekreaci s krásným výhledem do vzrostlé zahrady.“

Kontrasty a dialogy

Nová chata postavená na svažitém pozemku si vystačí s menší podlahovou plochou, a přesto působí prostorně. „Při zpracování menších domů není důležité, kolik metrů čtverečních je k dispozici, ale jak je prostor definován a využit,“ vysvětluje Vít Svoboda.

„Pro náš návrh jsou charakteristické kontrasty a dialogy. Jednak mezi zahradou a domem, ale také mezi exteriérem a interiérem. Chata v některých momentech tvoří výrazný kubus, jindy zase díky černé fasádě maximálně splývá s přírodou. Laťování z opáleného dřeva mění povrch domu pod úhlem dopadajícího světla a jeho členitost může evokovat kůru stromů z okolí místa, kde dům stojí.“

Logické zónování

Do chaty se vstupuje skrze posuvné dveře z terasy. Přízemí je koncipováno jako společný prostor pro vaření, stolování a odpočinek, čemuž nahrávají dvě čalouněná sofa. Mohou stát vedle sebe, pak slouží jako lůžka, nebo ve tvaru písmene L, kdy fungují jako posezení.

Pod schody do patra je umístěná toaleta se sprchovým koutem a technickým zázemím. Na výraznou kuchyňskou linku navazují kamna, která slouží nejen k vaření, ale mohou během chladnějších dní prostor také vytopit a prostoupit uklidňujícím praskáním ohně.

Dominantním prvkem přízemí jsou velká prosklená posuvná okna umožňující dokonalé propojení interiéru s terasou. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o této zajímavé stavbě dozvědět víc informací?

  • Využití terasy a propojení domu s přírodou
  • Výhledy do krajiny
  • Místa pro uložení věcí
  • Detaily pro pohodlné bydlení
  • Využití barev a materiálů
  • Informace o architektech
  • Podrobnosti o stavbě

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červencovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 20. června 2024.

Zdroje:

Související články