Ohromující stavba umístěná na vrcholu skalnatého pobřeží byla vytvořena tak, aby svým obyvatelům poskytovala ničím nerušené výhledy na ostrovy a rozlehlý Atlantický oceán a zároveň chránila před prudkými větry a bouřemi, které se prohánějí zálivem.

Na míru počasí

Projekt, který dostal jméno Rockbound, je příkladem prozíravého přístupu k navrhování budov, jenž považuje za prvořadé aspekty, jako je trvanlivost a přizpůsobivost měnícím se povětrnostním podmínkám. Architekti zvolili materiály, které přirozeně reagují na výkyvy počasí a umožňují budově elegantně stárnout.

Stavba se vynořuje ze skalnatého terénu a kopíruje obrysy pobřeží. Hlavní obytné prostory jsou rovnoběžné s vodou a nabízejí úchvatné panoramatické výhledy podél pobřeží a přes záliv na ikonický maják Peggy's Cove.

Inovativní technika

Dům zaujme nejen nápadným zevnějškem, ale také neviditelnou technikou. V průběhu stavby se objevil šev ve skalním podloží a hrozilo, že to zhatí celý projekt.

Díky důmyslné spolupráci mezi statikem a architektem se však podařilo strategicky rozmístit systém mikropilot, které přerozdělily zatížení a zajistily stabilitu a konstrukční integritu budovy.

Ocelová a dřevěná konstrukce byla pečlivě navržena tak, aby odolala větru o síle hurikánu a zároveň působila jemně a křehce.

Příjemná atmosféra

Když se k budově blížíte po veřejné silnici, vítá vás pocit soukromí a úkrytu. Vstupní dveře vedou do foyer, ovšem hned za rohem se prostor otevře a odhalí se úchvatný výhled na vodu.

Teplé tóny obkladů a truhlářských výrobků vytvářejí harmonickou protiváhu chladné šedi a modři zálivu a navozují klidnou a příjemnou atmosféru. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Zaujala vás tato stavba a chcete vědět ještě víc?

  • Využití terasy spojující interiér a exteriér
  • Ložnice a další místnosti domu
  • Průběh realizace stavby
  • Volba materiálů a sladění s okolím
  • Informace o architektonickém studiu
  • Informace o projektu

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červencovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 20. června 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články