Na východ od největšího tureckého města Istanbul se nachází výjimečná Villa Lucille, kterou obývá tříčlenná rodina. Z pohledu od silnice přitom dům kolemjdoucím neodhaluje svoji jedinečnou architekturu ani luxus interiéru. Návrhu stavby se ujal německý architekt Kenan Deniz z ateliéru Deniz Architekten, který ke spolupráci oslovil ateliér TEAM Project.

Zdroj: Youtube

„V posledních deseti letech se v Turecku výrazně rozšířila poptávka po architektech a interiérových designérech. Na projektech často spolupracuje více subjektů zároveň – od architekta přes interiérového designéra až po stavební firmy i jednotlivé řemeslníky,“ říká Aykut Mete, interiérový designér z TEAM Project. „V Turecku ctíme odborníky, proto je zde dělba práce zcela běžným jevem. Kenan Deniz nás požádal o podporu a spolupráci při návrhu interiéru vily Lucille. Společně jsme projekt sladili do podoby, která majitelům stoprocentně vyhovovala.“

Příroda do interiéru

Vila Lucille je svým vnějším vzhledem kompozicí geometrických tvarů a jednoduchých konstrukčních linií ve vertikální i horizontální rovině. Již od silnice zaujme velkými prosklenými plochami, které jsou ještě výraznější při pohledu ze zahrady.

Rohové kovové konstrukce a hliníkové systémy dodávají stavbě minimalistický design a z interiéru poskytují ničím nerušený výhled téměř všemi směry. „Snažili jsme se o maximální propojení vnitřního prostředí s tím vnějším i o průchod přirozeného denního světla do interiéru tak, aby osvětlovalo každý důležitý detail a dávalo obyvatelům pocit absolutní svobody,“ popisuje Aykut Mete.

Domu s otevřenou fasádou architekti navrhli interiér kombinující základní materiály, jako je ocel, beton a kámen. Tyto pocitově chladné luxusní materiály působí na obyvatele přívětivěji a vřeleji díky hojnému použití dřeva a dřevodekoru přírodního dubu a také díky zemitým tónům barevné palety.

„V projektech dáváme přednost přírodním a přirozeně vypadajícím materiálům, jejichž vizuální podoba se díky mnoha alternativám a barevné i texturní rozmanitosti přizpůsobí jakémukoli designu,“ odůvodňuje výběr zvolených materiálů designér.

České kliky

Jako hlavní vstup do domu slouží atypicky vysoké dveře, které se otevírají kováním vyrobeným v České republice. „Nejen pro vchodové dveře, ale pro veškeré dveře v interiéru, včetně těch vedoucích do sprchového koutu či saun, jsme použili kliky a madla z kolekce Minimal od českého výrobce M&T,“ informuje Aykut Mete.

„Na tohoto výrobce nás navedli majitelé stavby. Když jsme si prohlédli sortiment M&T, nabyli jsme dojmu, že ucelená řada Minimal byla navržena přesně pro náš projekt. Nejprve jsme objednali vzorky, jejichž nadčasový design a řemeslné zpracování nás přesvědčilo, že jsou tím pravým kováním pro tuto výjimečnou realizaci.“

Roman Ulich, hlavní designér české rodinné manufaktury M&T, dodává: „Architekti projektu Villa Lucille byli nadšeni zejména možností sjednotit kování v rámci celé stavby. Kolekce Minimal totiž nabízí ve shodném designu dveřní kliky, madla, mušle, bezpečnostní rozety, dveřní zarážky, ale i kliky pro okna a HS portály.“ Pro zachování barevného konceptu a identity stavby zvolili architekti kování v provedení titan černý mat.

Otevřené prostory

Za vchodovými dveřmi se rozprostírá předsíň, která překvapí vzdušným prostorem otevřeným do horního patra a která plynule přechází v hlavní obytnou část domu.

Tento vstupní prostor totiž od zbylého interiéru pohledově odděluje pouze částečná příčka situovaná přímo naproti vchodovým dveřím. Za ní se rovněž do patra otevírá jídelní kout s velkoformátovým HS portálem, který zpřístupňuje terasu.

Nalevo od jídelního stolu je pak skleněnými dvoukřídlými dveřmi přístupná kuchyň v monochromatické kombinaci černých vysokých skříní a bílého kuchyňského ostrůvku. Na opačné straně jídelního koutu je situovaný obývací pokoj přístupný z prostoru předsíně. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o vile s českým kováním dozvědět další informace?

  • Propojení se závěsným krbem
  • Umístění hostinských pokojů a koupelen
  • Propojovací schodiště a hlavní koridor
  • Pracovna a posilovna
  • Relaxační zóna s kinosálem
  • Zahrada s bazénem a další vybavení

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v dubnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. března 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články