Stručný souhrn z článku

  • Pasivní domy významně šetří energii a náklady díky nízké spotřebě a efektivnímu využití energie z přírodních zdrojů.
  • Důležitou roli hrají orientace domu, kvalitní izolace, eliminace tepelných mostů a použití slunečních kolektorů a rekuperačních systémů.
  • Přestavba staršího domu na pasivní je složitější, ale lze alespoň snížit jeho energetickou náročnost vhodnými opatřeními.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Alfou a omegou u pasivních domů je jejich roční spotřeba energií přepočtena na metr čtvereční. Pasivní dům má spotřebu od 5 do 15 kWh/m² ročně. Spotřeba energie přitom nezávisí jen na zdrojích na topení a ohřev vody, ale také na materiálech použitých na stavbě, orientaci na světové strany, způsobu izolace i větrání neboli rekuperaci a dalších faktorech.

Kudy proudí energie

Při snižování spotřeby externích energií a využívání maxima přirozené energie (slunce, vítr, země) je velmi důležitá orientace domu. Pokud dům není orientován severojižně, bude finančně mimořádně nákladné předělat jej na pasivní dům, jelikož nebude možné využívat efektivní energii ze slunce. V tomto případě lze alespoň snížit jeho energetickou náročnost. Docílíte toho vhodným zateplením a eliminací tepelných mostů, tj. míst, kudy konstrukcí stavby uniká více tepla.

Pasivní dům = snížení energetické náročnosti domu o 90 %!

Zdroj: Youtube

Netěsnosti, kterými utíkají peníze

Tepelné mosty nejsou jen výsadou starších domů, ačkoli pravděpodobnost jejich výskytu je zde vysoká. Narušená izolace v důsledku špatně zrealizované izolace obvodových zdí, podlahy nebo střechy, degradace izolace v průběhu let, výměny oken, pohybu stavby, rekonstrukce komína, to jsou jen některé z faktorů, které mohou způsobit vznik tepelných mostů. Stát se to může i na novostavbě a dokonce i na energeticky pasivním nebo nízkoenergetickém domě.

Úkol pro izolaci

Proto se kromě základních stavebních materiálů vyplatí klást velký důraz také na výběr vhodné tepelné izolace a její samotnou realizaci. „Kromě energetické úspory by měli majitelé domů zvážit i další vlastnosti izolačních materiálů, jako je zvuková izolace, prodyšnost, paropropustnost, zdravotní nezávadnost a také vliv na životní prostředí,“ upozornil Lukáš Kmenta, country manažer společnosti HBS pro Česko a Slovensko.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Anketa Tepelná čerpadla

info Hlasování bylo ukončeno.
Tepelné čerpadlo již používám. 53 %
O tepelném čerpadle teprve uvažuji 11 %
Tepelné čerpadlo si pořizovat nebudu, vytápím jiným způsobem 37 %
Hlasovalo: 889

I na střeše záleží

Dosáhnout energetické pasivity pomáhá kromě orientace stavby i kvalitní stínicí technika a také extenzivní zelená střecha, o níž není třeba se ani příliš starat. Je prokázáno, že zelená střecha příznivě ovlivňuje energetickou bilanci budovy v zimě i v létě. Zkušenosti ze Švýcarska, Německa a Rakouska, které jsou lídry v biosolárních střechách, ukazují, že kombinace solárních panelů a vegetace zkrátka funguje.

Síla slunce

Samostatnou kapitolou jsou okna a jejich zasklení. Jen samotné trojsklo nestačí, u pasivních domů se jako způsob osazení oken používá předsazená montáž, kdy se rovina okna posouvá až do roviny tepelné izolace. Pasivní dům se neobejde ani bez rekuperace, která se stará o správné efektivní větrání a výměnu vzduchu s minimem tepelných ztrát.

Kam umístit kolektory

Dalším zařízením, které dům s nízkými náklady na energie potřebuje, jsou sluneční kolektory. Ty mohou být umístěny dokonce i na zelené střeše. „Další vhodný prostor představuje montovaný přístřešek pro auto, střecha garáže nebo montovaného zahradního domku. Moderní montované stavby jsou pro tento alternativní zdroj energie již předpřipraveny,“ radí technik Rastislav Matuška ze společnosti Gardeon.

Zdroj: notebookcheck.net, nacleanenergy.com

Související články