Popularitu fotovoltaických elektráren posiluje jak větší důraz na ekologii staveb a snaha ušetřit za energie, tak i vypsané státní dotační programy. Majitelé při jejím pořízení obvykle řeší, zda se jim investice vyplatí finančně.
Mnohdy ale podceňují to, kdo a jak bude fotovoltaiku instalovat a jak to ovlivní vlastní střechu a potažmo celý dům. V praxi proto vznikají řešení, kvůli nimž dochází ke zbytečnému poškození střechy a v krajních případech i k rozsáhlejším škodám na majetku.
Pozor na střechu
Podle webu ČKAIT je zásadní rozdíl v tom, zda se bude fotovoltaika umisťovat na novostavbu, nebo naopak na starý objekt. U nového domu může projektant střechu navrhnout už s ohledem na budoucí fotovoltaiku. Pokud ale jde o starší stavbu, je nutné posoudit, zda je k jejímu umístění střecha vhodná.
Nezbytností je ověření fyzického stavu stavby, projevů stáří a případné degradace a poškození střechy. Nutné je také vzít v úvahu zatížení větrem a sněhem. Z pohledu samotných panelů hraje roli jejich velikost, typ, sklon, uložení a také ukotvení.
Pravda o střeše po instalaci solárních panelů
Montáž fotovoltaiky nepodceňujte
Abyste se do budoucna vyhnuli problémům, ještě před podpisem smlouvy s vybraným dodavatelem si zjistěte, jak bude panely na střechu instalovat. Právě při tomto procesu mnohdy dochází k problémům.
„Při nešetrné instalaci panelů pak často vznikají řešení, která mohou být problematická nejen pro vzhled domu, ale i pro funkčnost střechy. U plechových střešních krytin je proto nutné dát pozor na vhodný způsob ukotvení panelů, aby její funkčnost nebyla nijak ohrožena,“ upozorňuje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM.
Pozor na správné kotvení
Většina firem upevňuje panely do nosné konstrukce střechy. Ohledy při tom berou na specifika podkladu, například na vzdálenost krokví. Pokud je ale na střeše profilovaná plechová krytina, může kotvení panelu vyjít nevhodně v boční části vlny krytiny, v místě různých oplechování, nebo v těsné blízkosti střešních oken.
Taková místa ale nemusí být trvale utěsnitelná. Krytina může přirozeně dilatovat, což může časem vést ke vzniku netěsností, a pod střechu může dokonce začít zatékat.
Dali byste si na dům plechovou střešní krytinu?
Střešní krytina SATJAM Rapid Trend svým vzhledem připomíná falcovanou střešní krytinu, tedy krytinu s dvojitou stojatou drážkou. Její montáž je však mnohem jednodušší, rychlejší a tím i cenově dostupnější.
Problémům zabrání jednoduchý trik
Pokud se chcete vyhnout zbytečným výdajům na opravu střechy, požadujte upevnění panelů tak, aby to bylo v souladu s použitou krytinou. Na trhu k tomuto účelu existují například speciální držáky fotovoltaických panelů.
„Bezproblémovou kompatibilitu fotovoltaických nebo teplovodních solárních panelů a profilované plechové střešní krytiny zajistí speciální držáky, které se nekotví do podkladu, ale pomocí systémových šroubů s těsněním přímo do krytiny. Tohoto principu využívají i naše držáky SATJAM Solar, které se umísťují do horní vlny její profilace,“ vysvětluje Petr Tureček. Instalace je tedy snadná a zajistí trvalé utěsnění prostupu bez rizika poškození krytiny.