Tepelná čerpadla pro ohřev vody jsou stále oblíbenější. Není se čemu divit, jsou totiž efektivní a ekologicky šetrná. Dalším plusem této kategorie čerpadel je, že pohlcují vlhkost v místě instalace, nejčastěji tedy ve sklepě, který běžně trpí nadměrnou vlhkostí. Na každou 1 kWh dodané elektřiny je prostřednictvím tepelného čerpadla k dispozici 3,5 kWh vyrobené tepelné energie, což činí tepelná čerpadla pro ohřev vody mimořádně úspornými.

Navzdory jejich výhodám ovšem stále o tepelných čerpadlech koluje řada mýtů a mylných představ. Tento článek se zaměřuje na rozptýlení těchto mýtů a ukazuje, že tepelná čerpadla pro ohřev vody jsou výhodnou investicí pro moderní domácnosti. Na pořízení čerpadla můžete navíc získat i výhodnou dotaci ve výši 45 000 Kč.

Mýtus 1: Tepelná čerpadla pro ohřev vody jsou hlučná

Mezi lidmi panuje představa, že tepelná čerpadla jsou hlučná. Tyto obavy mohou být pro řadu lidí důvodem pro nepořízení tepelného čerpadla. Pravdou je, že tepelná čerpadla pro ohřev vody produkují hluk jen lehce nad 50 dB, což sice není výrazně hlučné, ale ani zcela tiché. Jen pro představu, úroveň 50 dB představuje běžný ruch kanceláře či tlumený hovor. V praxi se tak nemusíte hluku bát, protože jej vlastně nikdy neuslyšíte.

„Moderní technologie a design tepelných čerpadel snižují jejich hluk na technicky možné minimum. V praxi jsou tepelná čerpadla trochu hlasitější než třeba myčky a ledničky, díky vhodnému umístění vás to ale nemusí vůbec trápit,“ vysvětluje David Šafránek ze společnosti Stiebel Eltron. „Tepelná čerpadla pro ohřev vody se nejčastěji umisťují do sklepů, protože tam většinou bývá větší vlhkost vzduchu. V naprosté většině případů si proto hluku tepelného čerpadla vůbec nevšimnete.“

Princip fungování ohřívačů vody s tepelným čerpadlem

Zdroj: Youtube

Mýtus 2: Instalace tepelného čerpadla pro ohřev vody je drahá

Mnoho lidí se obává, že instalace tepelného čerpadla je složitá a drahá. Ve skutečnosti se tato tepelná čerpadla instalují stejně jednoduše jako elektrický bojler a následně se připojují do elektrické zásuvky. U náročnějších modelů vám může pomoci technik, pro kterého je instalace tepelného čerpadla otázkou pár hodin.

„Naše tepelná čerpadla řady SHP-A Plus pro ohřev vody jsou jednoduchým řešením pro každou domácnost. Stačí je připojit k elektrické síti a přívodu vody. U řady SHP-F Premium je možné instalovat samostatný přívod vzduchu, což umožňuje využívat například odpadní teplo z toalety nebo koupelny,“ říká David Šafránek ze společnosti Stiebel Eltron.

Dotace pomohou s návratností

Instalace tepelného čerpadla se opravdu nemusíte bát. Jeho provoz se navíc z dlouhodobého hlediska vyplatí. Úspory na energiích totiž výrazně převyšují počáteční náklady. Cena pořízení kvalitního tepelného čerpadla pro ohřev vody se po odečtení dotace pohybuje okolo 32 000 Kč.

Tato investice se průměrné čtyřčlenné domácnosti s tepelným čerpadlem od společnosti Stiebel Eltron vrátí prostřednictvím energetických úspor již do 2,2 let. Podobně šetří i menší dvoučlenné domácnosti, které po instalaci kvalitního tepelného čerpadla pro ohřev vody platí za teplou vodu v průměru jen 250 Kč měsíčně. Tato částka se ovšem může lišit v závislosti na modelu a výrobci vašeho čerpadla.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Plánujete si pořídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo?

Ano, plánujeme, a to brzo. 35
Už máme nainstalováno. 42
Ne, o podobná zařízení nemáme zájem. 42

Mýtus 3: Tepelná čerpadla pro ohřev vody vyžadují častou údržbu

Lidé často věří, že tepelná čerpadla vyžadují častou a náročnou údržbu. U nejnovějších modelů to ovšem není pravda. Údržba moderních tepelných čerpadel pro ohřev vody je jednoduchá a uživatelsky přívětivá. Uživatel může z podstaty samotné údržby provádět pouze kontrolu stavu regulátoru. Stejně jako u klasických bojlerů provádí náročnější technickou údržbu tepelného čerpadla pro ohřev vody pravidelně technik.

„Samotná životnost tepelného čerpadla závisí na kvalitě použitého materiálu a na jeho ochraně proti poškození nebo korozi. Například tepelná čerpadla pro ohřev vody Stiebel Eltron SHP-A Plus a SHP-F 220 Premium jsou chráněna vysoce kvalitním smaltem CoPro a celoživotně aktivní Correx anodou, která nevyžaduje pravidelný servis,“ komentuje životnost tepelných čerpadel pro ohřev vody David Šafránek ze společnosti Stiebel Eltron.

Zdroj: poormansheating.com, hotwatersolutionsnw.org

Související články