Tepelné čerpadlo je známé především jako ekologický a efektivní způsob vytápění, už méně se ale ví, že některá tepelná čerpadla lze využít i k ochlazování místností. V zásadě existují dva hlavní způsoby chlazení tepelným čerpadlem: chlazení topným médiem a aktivní chlazení.

Možnost využívat tepelné čerpadlo i k ochlazování místností je užitečný a příjemný benefit, ale určitě by nemělo jít o jediný, ani hlavní záměr. Hlavní motivací k pořízení tepelného čerpadla by mělo být úsporné, efektivní a ekologické vytápění,“ vysvětluje Roman Pilarčík, jednatel a technický ředitel společnosti Acetex.

Chlazení topným médiem

Chlazení tepelným čerpadlem lze využít u tepelných čerpadel VODA-VODA, VZDUCH-VODA, ZEMĚ-VODA. Spočívá v tom, že do otopného okruhu napustíte studenou vodu o teplotě 15 stupňů Celsia (rosný bod).

Díky této studené vodě v topení dokážete ochladit teplotu v místnosti o cca 2-3 stupně Celsia. Tato metoda se doporučuje zejména pro podlahové vytápění. Pokud má člověk radiátory, může docházet k rosení těchto radiátorů.

Chlazení pomocí tepelných čerpadel | Technické detaily

Zdroj: Youtube

Aktivní chlazení

Nejefektivněji lze ochlazovat interiér aktivní cestou díky tepelným čerpadlům vzduch-vzduch, která využívají principu přenosu tepla mezi vzduchem uvnitř domu a vzduchem venku.

Venkovní jednotka nasává vzduch, absorbuje jeho teplo pomocí chladiva a poté jej stlačí, aby ho uvolnila do vnitřního prostoru domu. Vnitřní jednotka pak distribuuje chlazený vzduch do různých místností domu pomocí ventilátorů nebo větráků. 

Nejefektivnější kombinace

Pokud člověk doma řeší opravdu čistě a jen problematiku ochlazování interiéru, pak bych raději doporučil efektivnější kombinaci klimatizace a fotovoltaické elektrárny bez baterií (nízké pořizovací náklady), která svou výrobou pokryje částečně náklady na provoz klimatizace. Přes den pokryje prakticky celou spotřebu klimatizace, pokud někdo chladí v noci, tak samozřejmě bere ze sítě (ve variantě FVE bez baterií).

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Zamýšlíte využít dotace pro instalaci fotovoltaických panelů?

Ano, letos se na fotovoltaiku chystáme. 9 %
Ne, fotovoltaiku už máme. 27 %
Ne, fotovoltaiku nechceme. 31 %
Na fotovoltaiku nemáme peníze. 32 %

Když slunce pomáhá chlazení

„Největší potřeba ochlazování interiéru se prakticky kryje s obdobím největší výroby energie z fotovoltaické elektrárny, jejich propojení tak dává velký smysl. Fotovoltaická elektrárna navíc kromě provozu klimatizace pokryje další spotřebu energií v domácnosti. V tomto případě každopádně doporučuji obrátit se na naše techniky, kteří navrhnou optimální řešení přímo na míru konkrétní domácnosti a jejím potřebám,“ vysvětluje Roman Pilarčík.

Zdroj: cleanheat.ny.gov, energy.gov

Související články