Tepelná čerpadla jsou vhodnou volbou vytápění při stavbě nových domů, ať už pasivních, či klasických, nebo jako nový zdroj tepla při rekonstrukci. Dají se použít univerzálně pro jakýkoliv typ stavby – od prvorepublikové vily až po bytový dům. Stávají se častější volbou nejen kvůli ekologii, ale také díky dobrým cenám a státním dotacím. Každoročně u nás počet instalovaných tepelných čerpadel přibývá, což potvrzuje i nárůst v uplynulém roce.

Vhodný typ tepelného čerpadla

Na trhu existují tři typy tepelných čerpadel – liší se zdrojem, odkud teplo čerpají. Nejužívanější je systém vzduch-voda, méně pak země-voda a najdeme i čerpadla systému voda-voda, která čerpají energii z vody. Čerpadlo země-voda získává teplo ze země, zatímco vzduch-voda odebírá teplo z venkovního vzduchu. „Systémy země-voda jsou stabilnější, energeticky úspornější a zároveň mají i delší životnost,“ vysvětluje Jiří Svoboda ze společnosti Master Therm.

Zároveň dodává, že v Česku jsou rozšířenější čerpadla vzduch-voda, protože se snadno a rychle instalují a jsou dostupnější. Zásadní rozdíl spočívá v pořízení zemního kolektoru, který je pro čerpadlo země-voda nezbytný a instalaci tepelného čerpadla zdražuje v řádu desetitisíců. Vložené investice se ale brzy vrátí v podobě nižších účtů za energie.

Investice se vrátí

Důvodem, proč si stále více domácností pořizuje tepelná čerpadla, je úspora peněz. I přes vyšší pořizovací cenu, jež ovšem může být částečně zmenšena díky státní podpoře a dotacím, se investice vrátí během provozu a může zajistit až o 75 % nižší účty za energie. Klasický rodinný dům ušetří za 27 let téměř 1,4 milionu korun. Oproti klasickému kotli na dřevo je účinnost tepelného čerpadla země-voda násobně vyšší.

Náklady na provoz

Univerzální stanovení výše celkových nákladů na vytápění nemovitosti a ohřev vody tepelným čerpadlem neexistuje. Pro každou nemovitost jsou náklady jiné, záleží na stavu budovy, velikosti tepelných ztrát, na počtu osob v budově, jejich zvycích a požadavcích na teplotu v jednotlivých místnostech. Výši nákladů lze navíc ovlivnit vlastním chováním a nastavením funkcí tepelného čerpadla. Nižší budou v Polabské nížině, vyšší ve srovnatelné budově na Šumavě, v Krkonoších a dalších horských oblastech.

Výši nákladů ovlivňují i požadavky členů domácnosti a nároky na tepelný komfort. Za posledních několik let se snížil počet domácností, jimž stačí mít v nejčastěji obývané místnosti 20 °C nebo 21 °C, a naopak narostl počet míst, kde obyvatelé vyžadují 22 °C nebo 23 °C. Snížení teploty vytápění v nemovitosti o 1 °C přitom podle řady odborných studií zlevní náklady na energie přibližně o 6 %, což může představovat i několik tisíc korun ročně.

Kolik stojí vytápění

Pro výpočet nákladů je možné zvolit některý z kalkulátorů na stránkách dodavatelů energií, firemních stránkách výrobců a dodavatelů čerpadel nebo na odborných webech. U těch základních se dají po zadání několika málo parametrů rychle získat orientační výsledky. Stačí zadat typ nemovitosti, podlahovou plochu a obecné údaje o zateplení. Například u novostavby s plochou 70 m2 se při využití plynu zaplatí 21 979 Kč ročně, s elektřinou 31 546 Kč, za tuhá paliva 18 397 Kč a s centrálním vytápěním 21 657 Kč.

Výsledky srovnání

Při porovnání tepelného čerpadla vzduch-voda s topným faktorem 4, kondenzačního kotle na zemní plyn, elektrických přímotopů, zplynovacího kotle na palivové dřevo a kotle na dřevní pelety vycházejí průměrné roční náklady následovně:

Nejnižší roční náklady na vytápění a teplou vodu nabízí využití palivového dřeva (cca 68 400 Kč), následuje tepelné čerpadlo (84 000 Kč), dřevní pelety (94 400 Kč), zemní plyn (105 700 Kč) a elektrické přímotopy (130 600 Kč).

Rozdíl v ceně mezi prvním palivovým dřívím a druhým tepelným čerpadlem nemusí být na druhý pohled tak velký vzhledem k tomu, že dříví se musí uskladnit, naštípat a je třeba starat se o přikládání do kotle nebo plnění zásobníku. Navíc spalování dřeva znečišťuje ovzduší, zatímco tepelné čerpadlo dodává čistou energii. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Zajímají vás další informace a případové studie?

  • Na co si dát pozor při výběru
  • Výkon a hlučnost tepelných čerpadel
  • Proč je důležité znát tepelnou ztrátu objektu
  • Návratnost investic do tepelných čerpadel
  • Proč záleží na vytápění i na ohřevu vody
  • Příklady z praxe – nezateplený starší dům
  • Příklady z praxe – rekonstruované objekty
  • Příklady z praxe – využití tepelného čerpadla u novostavby

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v březnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. února 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články