Při opomenutí odborné revize totiž mohou být následky devastující. Kvůli nevyhovujícímu stavu komínu může vzniknout požár. Nejvíce požárů vzniklých od komínů vypukne tak, že se přímo v komíně vznítí nevymetené saze. Tomu lze ale velmi snadno předcházet – stačí saze vymést.
Kontrolu spalinové cesty předepisuje příslušný zákon a vyhláška. U všech spotřebičů by se měla provádět minimálně jednou ročně, vyjma plynových kondenzačních kotlů, kde je kontrola jednou za dva roky. V případě spotřebiče na pevná paliva s výkonem nad 50 kW jsou vyžadovány každý rok dvě kontroly.
Bezpečný komín – komín bez závady
Špatným komínem lze poměrně rychle přijít o domov, je tedy nutné i samotný komín pravidelně kontrolovat. „Je dobré si vždy pozorně prohlédnout nadstřešní část, zda není nakloněná, vydrolená či jinak poškozená. Když se v čisticím otvoru u paty komína při vybírání popelu objeví kousky malty, je to také neklamné znamení, že není něco v pořádku,“ popisuje Pavel Ulrich ze společnosti Almeva, která se prodejem a stavbou komínů zabývá.
Vedle fyzického stavu komína je také nutné pravidelně kontrolovat a udržovat spalinovou cestu. Za to, že je funkční a bezpečná, je odpovědný vždy majitel nemovitosti. „Při každé pravidelné kontrole spalinové cesty dle vyhlášky č. 34/2016 Sb. musí kominík zhodnotit mimo jiné i její bezpečnost,“ říká Ulrich.
Čištění a kontrolu spalinové cesty provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Nicméně čištění komínu je možné provádět i svépomocí. O odborné kontrole komína je nutné mít vypracovanou písemnou zprávu od kominíka.
Kontrola a čištění komína se musí dělat pravidelně, v intervalech stanovaných zákonem. Revize se dělá pouze v zákonem daných případech.
Kdy je vhodné dělat revize komínů
Máte objednaného kominíka?
Ideální doba kontroly komínu je před začátkem topné sezony, tedy v době, než do komína vypustíte první spaliny. Častou chybou, kterou lidé před kontrolou komínů dělají, je to, že si nevyberou spolehlivého kominíka, protože v podzimním období jsou kominíci extrémně vytížení, a objednávku je tedy potřeba udělat s dostatečným předstihem.
„Kominík, který pracuje zodpovědně, přijede správně vybaven – kromě jiného má například endoskop nebo speciální komínovou kameru. A kontrola komínu málokdy zabere méně než 30 minut,“ upozorňuje obchodní ředitel výrobce a distributora komínů Almeva.
Základní kontrola vás přijde na přibližně 500 až 1 000 korun podle toho, v jakém regionu se komín kontroluje. Revize pak stojí od 2 000 do 4 000 korun a provádí se před prvním uvedením spotřebiče a komína do provozu nebo po nejrůznějších úpravách. Kromě vyčištění komína se kontroluje také kouřovod a spalinové hrdlo připojeného spotřebiče.
Pokuta i ztráta pojistného plnění
Při nedodržení termínů kontrol hrozí vlastníkům nemovitosti pokuta od hasičského záchranného sboru. Fyzické osoby mohou na pokutě zaplatit až 10 tisíc korun, v případě právnických osob je to pak až 100 tisíc korun. V praxi však tyto kontroly probíhají především u větších firem. Po razítku od kominíka se tak většinou ptá až pojišťovna při případném požáru.
Máte už provedenou revizi nebo čištění komína?
Vedle fyzického stavu komína je také nutné pravidelně kontrolovat a udržovat spalinovou cestu.
Co dělat, aby komín sloužil co nejdéle?
Kromě pravidelných kontrol a čištění spalinové cesty hraje velkou roli při topení pevnými palivy (uhlí, dřevo, brikety) také jejich kvalita. Při topení dřevem je zásadní, aby bylo co nejsušší, jinak se spousta energie spotřebuje na odstranění vlhkosti. V případě pelet je potřeba používat jen ty, které jsou určené pro konkrétní spotřebič, a nepoužívat alternativní náhrady například z obilovin. Konkrétní typ pelet vždy udává výrobce daného kotle.
Při topení černým nebo hnědým uhlím hraje roli množství síry. Spalinové cesty z ocelových a nerezových materiálů se při topení uhlím s velkým obsahem síry více ničí. Každý dodavatel deklaruje množství síry v uhlí a zákazník si to snadno může zkontrolovat na dodacím listě.
„Je třeba vybírat takové uhlí, které bude mít obsah síry co nejnižší. Obvykle se množství pohybuje v rozmezí 0,5–2 %. Při vyšším obsahu síry by měl zákazník zpozornět,“ vysvětluje Pavel Ulrich ze společnosti Almeva, která se zabývá prodejem a stavbou komínů.
Kolem teploty 160 °C totiž dochází ke kondenzaci kyseliny sírové, která má pro ocelové a nerezové komíny devastující účinky. Pakliže je teplota spalin v ústí komína nad touto hodnotou, není se čeho obávat.
Při samotném topení je nutné mít kotel nastavený na výkon v rozmezí uvedeném výrobcem a regulovat jej v závislosti na otopné soustavě nebo ohřevu teplé vody. Vyšší výkon by kotel mohl poškodit.
Jak často provádět kontroly spalinových cest?
- U většiny spotřebičů by se měla provádět minimálně jednou ročně.
- U plynových kondenzačních kotlů je kontrola předepsána jednou za dva roky.
- V případě spotřebiče na pevná paliva s výkonem nad 50 kW jsou vyžadovány každý rok dvě kontroly.
Kdy je nutná revize?
- před uvedením nové spalinové cesty do provozu nebo po stavební úpravě komína
- při změně druhu paliva ve spotřebiči otopné soustavy
- před připojením spotřebiče do nové nebo nepoužívané spalinové cesty
- před znovupřipojením nepoužívané spalinové cesty
- před výměnou za jiný druh spotřebiče na stejné palivo
- po požáru v komíně nebo vzniku trhlin ve spalinové cestě
- při podezření na trhliny
Na co si dát pozor při čištění komína svépomocí?
- Vybírejte vhodné nástroje na čištění komína.
- Používejte takové nástroje, které jsou na čištění komína určeny.
- V případě komínů s nerezovými vložkami je nutné pro čištění používat pouze kartáče s nerezovými dráty, jinak dojde k nevratnému poškození nerezové vložky, u které se drasticky sníží její životnost.