Stručný souhrn z článku
- Na realitním trhu se očekává další střet poptávky a nabídky starých domů, přičemž ceny se výrazně liší v závislosti na lokalitě.
- Vedle rozhodování majitelů o prodeji starých domů ovlivňují ceny faktory jako zahrada, studna nebo lokalita, přičemž nejvyšší ceny jsou v Praze a Středočeském kraji.
- Ceny na realitním trhu obecně klesají, což je dáno mimo jiné poklesem nabídky lepších domů a čekáním kupujících na nižší hypoteční sazby.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Ceny se v různých místech v České republice liší o desítky procent – ve Středočeském kraji je cena podle dat Bezrealitky klidně dvojnásobná oproti nejlevnějším krajům. Vedle lokality cenu ovlivňují především atributy pozemku – zahrada, chalupářská lokalita, ale třeba také studna.
Prodat, nebo neprodat?
Řada majitelů domů tedy řeší, zda si starý dům nechat, nebo jej prodat a prostředky z prodeje využít jinak. I když je teď trh se starými domy relativně saturován, zájem je i přesto nadále nadprůměrný. Vedle zájemců o bydlení v opraveném starém domě jsou lidé, kteří takový dům vlastní a nemají v úmyslu v něm žít a investovat do jeho opravy nebo výstavby nového na stejném místě. Navíc k prvnímu lednu příštího roku jim vznikne povinnost zaplatit daň z nemovitosti.
Panelová diskuse na téma Evropský realitní trh
Rozhoduje lokalita
Obecně lze říci, že pokud cena domu v letošním roce klesala, bude pravděpodobně klesat dál. Naopak pokud stagnovala nebo dokonce rostla, pak se vyplatí s prodejem počkat, protože pravděpodobně poroste dál. Typicky se bude jednat o domy v dobrých lokalitách, zejména na vnitřní hranici Středočeského kraje a v bezprostředním okolí Brna. „Dům po babičce může posloužit rodině jako dobrý základ třeba k pořízení nemovitosti v Praze nebo i k mezigeneračnímu zajištění svých dětí – prostředky z prodeje pokryjí akontaci i poníží částku, kterou je nutné získat hypotékou,“ říká Ondřej Strada z Bezrealitky.
Za peníze v Praze dům
„Průměrná cena startovního bytu v Praze se totiž pohybuje okolo 5 milionů korun, u většího bytu jde o 7-8 milionů korun. Akontace při desetiprocentní LTV tak činí minimálně 500 tisíc, u dvojice či rodiny pak 700-800 tisíc. Průměrná transakce za typický ‚dům po babičce‘ se přitom v Česku pohybuje okolo 1,5-3 milionů korun, prostředky z prodeje tedy mohou výrazně pomoci s hypotékou na byt ve městě,“ říká Ondřej Strada.
Čím blíž k metropoli, tím lepší cena
Největší kupní sílu vykazují nepřekvapivě lidé v Praze a v Brně. Tím pádem je za nejlepší cenu možné nabídnout dům ve Středočeském kraji, kde podle dat Bezrealitky dosahuje průměrná cena domu 60 718 korun za metr čtvereční, a v Jihomoravském kraji, kde se metr čtvereční prodává průměrně za 52 716 korun – samozřejmě mimo Prahu, kde se cena diametrálně liší – metr čtvereční tam pořídíte v průměru za 110 664 korun. Naopak nejdostupnější jsou domy v Karlovarském kraji, Královéhradeckém kraji a na Vysočině.
Chcete prodat, koupit, pronajmout dům, byt, garáž nebo pozemek? | ||
---|---|---|
Potřebujete si ujasnit stav nemovitosti vzhledem k finančním prostředkům, které máte k dispozici? Nenabízíte moc levně, nebo naopak draho? Jsou vaše požadavky spíše umírněné, nebo na nějaký ten milion hledět nemusíte? Víme o místě, kde získáte perfektní přehled pěkně pohromadě. | ||
Podívejte se na stránky https://www.annonce.cz/reality.html#reality a budete mít vše jako na dlani. Filtrování podle ceny, velikosti, lokality je samozřejmé a orientovat se budete za pár sekund. Podle popisu a hlavně z fotografií získáte dokonalý přehled o tisícovkách pozemků, domů, bytů a komerčních prostor. Určitě to vyzkoušejte. |
Situace na realitním trhu
V celorepublikovém průměru ceny obecně klesají. Je to dáno tím, že z nabídky mizí ty lepší domy, a také tím, že kupující čekají na nižší hypoteční sazby. V samotné Praze je cena nejvyšší, starých domů se ale prodává naprosté minimum. Podle dat Bezrealitky za poslední rok klesl objem prodejů domů v Praze o 70 %.
Zvláštní kapitolou jsou domy v turisticky atraktivních lokalitách, které potenciální kupci budou chtít využívat jako druhý domov či celoročně obyvatelnou chalupu. Zejména v lyžařsky oblíbených oblastech se cena takového domu může pohybovat někde mezi cenou ve Středočeském kraji a v Praze, v závislosti na stavebně-technickém stavu.
Zdroj: flatzone.cz, profipf.cz