Sedmdesát tři metrů vysoký dům Haut s dvaapadesáti byty je také první obytnou stavbou v Nizozemsku, která získala nejvyšší hodnocení udržitelnosti BREEAM Outstanding. Díky novým použitým technologiím se navíc tato hybridní budova stala celosvětovým příkladem, jak zohlednit udržitelnost i v městském rozvoji.

Dřevo snižuje emise ze stavebnictví

Práce architektů na domu Haut započala v roce 2016 a výrazně pomohla zvýšit osvětu o dřevu jako výhodném a udržitelném stavebním materiálu, který přináší mnoho benefitů. Stavba zároveň přispěla k odklonu od tradičních betonových a ocelových konstrukcí, což je velmi důležité, protože čtvrtina všech emisí oxidu uhličitého pochází ze stavebnictví. Přitom na rozdíl od betonu a oceli použití dřevěných konstrukcí ve stavebnictví minimalizuje emise CO2 na nejnižší možnou úroveň.

Čím více dřeva tedy bude stavebnictví využívat, tím méně emisí vyprodukuje. Studio Team V proto razí jednoduché heslo: Dřevo využívat tam, kde je to možné, ocel nebo beton pouze tam, kde je to nutné. Se stejnou filozofií byl postaven i Haut.

Haut je však příkladem udržitelnosti i v jiných ohledech. Budova je vybavena solárními panely o neuvěřitelné rozloze 1500 metrů čtverečních na střeše i fasádě. Senzory řízené termostaty upravují nízkoteplotní podlahové vytápění a chlazení, které vychází ze země. Součástí budovy jsou dokonce i budky pro ptáky a netopýry, zásobník dešťové vody nebo nabíjecí stanice pro elektrická auta už jsou samozřejmostí.

Široké možnosti přizpůsobení

Výhodou dřevěné konstrukce je také hřejivý pocit, který je právě v obytných budovách tak důležitý. I přes velkou míru prefabrikace nabízí budova široké možnosti přizpůsobení jednotlivých bytových jednotek na míru jejich budoucím majitelům. Na rozdíl od většiny dřevostaveb jsou v Haut nosné pouze vnitřní stěny, a tak si obyvatelé mohli hrát i s rozvržením oken a balkonů.

Haut zkrátka zvedl vlnu zájmu o udržitelnou dřevěnou architekturu a studio Team V je od té doby zvané na řadu mezinárodních konferencí, workshopů a přednášek po celém světě od Nového Zélandu po Kanadu.

Letos proto jeho zástupci budou také hlavními hvězdami festivalu dřevěné architektury Salon dřevostaveb, který v Praze začíná už 17. dubna a letos proběhne dokonce už podevatenácté. Prezentace Teamu V zaměřená na téma hybridních výškových staveb zazní v rámci přednáškového večera v pražském centru CAMP 17. dubna večer.

Vstupné na zahajovací večer Salonu dřevostaveb je zdarma, ale místo je třeba si rezervovat pomocí volné vstupenky. Program Salonu dřevostaveb 2024 najdete na jeho webových stránkách.

Zdroj: Dům&Zahrada, https://www.salondrevostaveb.cz/

Související články