Jedním z nejpodstatnějších parametrů při výběru vchodových dveří je jejich bezpečnost. Normy ČSN dokonce definují 6 bezpečnostních tříd dveří, rozdělených na základě odolnosti proti vloupání.
„Bezpečnostní třída 6 je určena objektům s nejvyššími bezpečnostními požadavky. Dveře této třídy jsou testovány na odolnost proti útokům s elektrickými dvouručními nástroji a poskytují ochranu například v muničních skladech. Dveře třídy 1 představují naopak nejnižší úroveň ochrany. Jsou vhodné pro prostory s nízkým rizikem, kde bezpečnost není hlavním kritériem,“ vysvětluje Radek Lávička ze společnosti BAUHAUS.
K otevření těchto dveří stačí pouze základní nástroje či vykopnutí. Snadno je otevře i nezkušený zloděj. K zabezpečení bytů se nejčastěji používá bezpečnostní třída 3 nebo 4.
Třetí a čtvrtá třída
Třetí třída je standardem pro rodinné domy a byty. Tyto dveře chrání před útoky zkušenějších zlodějů, kteří používají hrubou sílu a nástroje jako páčidla, klíny nebo vrtačky. Tyto dveře představují optimální volbu pro obytné objekty.
Čtvrtá třída je určena pro ochranu cennějších objektů a míst, kde hrozí útoky zkušených zlodějů. Dveře této kategorie odolají pokusům o vniknutí i při použití pokročilejšího nářadí a metod. Typicky jsou využívány pro zabezpečení zbraní, uměleckých děl nebo obchodních prostor.
Jak na zabudování domovních dveří:
Pravidelná údržba
Vnější strana dveří je často první věcí, kterou návštěvníci uvidí, proto se vyplatí dveře pravidelně čistit a udržovat jejich povrch. Pro čištění používejte vhodné prostředky, které nepoškozují materiál. Dřevěné dveře můžete čas od času ošetřit voskem nebo olejem – zachovají si tak svůj přirozený vzhled a získají ochranu před nevyhovujícím počasím.
Stav zámků se doporučuje kontrolovat minimálně jednou za půl roku. Při jakýchkoli známkách opotřebení, například při zadrhávání klíče, nezapomeňte zámek promazat. Zaměřte se také na bezpečnostní kování u dveří – sledujte, zda se neuvolnil některý ze šroubů, a případně je dotáhněte.
Často podceňovaným, ale přitom podstatným prvkem dveří jsou také panty. Udržujte je čisté a pravidelně je mažte, aby nedocházelo k jejich zadrhávání. U správně seřízených dveří se nebudou uvolňovat a deformovat, a zabráníte tak jejich nadměrnému opotřebení a nesprávnému zavírání.
Těsnění kolem dveří zajišťuje izolaci proti hluku, chladu a průvanu. U těsnění je nutné pravidelně kontrolovat, zda nedochází k jeho opotřebení či poškození. Pokud zaregistrujete problémy, je důležité těsnění co nejdříve vyměnit.
Jak se o dveře starat
Údržba se může lišit také s ohledem na materiály, ze kterých jsou dveře vytvořeny. Dřevěné dveře je potřeba pravidelně ošetřovat nátěry chránícími před vlhkostí a slunečním zářením. Ocelové dveře je vhodné ošetřit proti korozi a v případě, že dojde k poškození laku nebo ochranného nátěru, opravte tyto vady co nejdříve.
U plastových dveří myslete především na ochranu proti vnějším podmínkám, jako je déšť a sníh. Opatřeny by měly být stříškou, která ochrání je i jejich uživatele a bude udržovat vchod čistší a bezpečnější.
Petlice ve 4. bezpečnostní třídě z legované, povrchově cementované a kalené oceli, jištěná proti vyražení a vytržení.
Jste spokojeni s kvalitou zabezpečení vašeho domu a bytu?
Bezpečnostní tipy pro vaše dveře
Dveřní panty jsou často nejslabším místem. Zajistěte proto, aby byly robustní a správně upevněné. „Pro další zvýšení ochrany můžete nainstalovat pojistné závěsy nebo speciální panty proti vypáčení. Zvažte také dveře s dveřním kukátkem, případně modernější variantu – videozvonek či kamery. Ty vám umožní ověřit totožnost návštěvníka ještě před otevřením dveří,“ uzavírá Radek Lávička.
Videozvonky bývají vybaveny kamerou a často i mikrofonem, díky čemuž můžete osobu u dveří vidět a komunikovat s ní, aniž by bylo nutné se vystavit přímému kontaktu. Riziko vloupání snižuje také dodatečné osvětlení u vchodových dveří. Pohybová čidla, která automaticky aktivují světlo, zloděje odradí. Doplňte osvětlení také o venkovní kamery, které budou monitorovat okolí vašich dveří a zachytí případného pachatele.