V první řadě se vyplatí sběr a zadržování dešťové vody. Tuto vodu lze využít na zavlažování zahrady, a tak snížit zátěž na vodní zdroje, což mimo jiné sníží také účet za vodu. Nejjednodušším způsobem jsou nadzemní nádrže, které lze umístit přímo pod okap.

V případě, že vyžadujete víceobjemové nádrže na využití dešťové vody v domácnosti, například ke splachování toalety či k praní, vyplatí se spíše podzemní sběrné nádrže. Ty jsou však složitější na instalaci, vyžadují totiž větší stavební úpravy a je potřeba je připojit na samostatný vodovodní rozvod.

Mulčování a udržení vlhkosti

Dalším krokem může být udržení vlhkosti v půdě. Za tímto účelem se vyplatí vyzkoušet „staré dobré“ mulčování. Správně aplikovaný mulč udrží potřebnou vlhkost a zabrání růstu plevele.

Nejčastěji se k tomu využívá například posečená tráva, plevel, listí, kůra či jiný biologický odpad. Tím, že se tato hmota nechá ležet na pozemku a zetlí, bude působit jako hnojivo, které zároveň udrží vláhu.

Zadržování dešťové vody na pozemku

Zdroj: Youtube

Vegetační dlažba

Chcete-li na svých zahradách vytvořit za pomoci dlažby elegantní zpevněnou plochu, ale stále zachovat dotek přírody, pak jsou skvělým kompromisem mezi tradiční betonovou dlažbou a zatravněnou plochou takzvané vegetační dlažby. Díky velké spáře mezi dlaždicemi umožní vegetační dlažba dokonalý odvod dešťové vody do podkladových vrstev i prorůstání pěstovaného travního porostu.

Systém kombinované dlažby

„Přímo pro absorpci dešťové vody či tajícího sněhu je určena dlažba KOMBI AQUA. Využívá kameny tří velikostí s výraznými distančníky, které po položení vytvářejí 1,5 cm širokou spáru. Ta může být vysypána kamennou drtí, dle volby i barevnou, nebo osazena travním porostem, za předpokladu správného složení ve spáře. Pokud si investor přeje kombinovat vegetační dlažbu s dlažbou běžnou, a zachovat přitom stejný styl, lze to velmi snadno. Dlažbu KOMBI AQUA lze kombinovat s tradiční dlažbou KOMBI stejné barvy a rozložení kamenů, a zachovat tak harmonii v řešení prostoru. Mimo přírodního odstínu jsou k dispozici tři nejoblíbenější,“ říká Daniel Křížek z firmy DITON.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte doma vyřešeno jímání dešťové vody? Jak tuto vodu využíváte?

Dešťovku zachycujeme do sudu a používáme ji k zalévání.ˇ 40 %
Dešťovku máme svedenu do retenční nádrže a slouží k zavlažování zahrady.ˇ 60 %
Dešťovku máme svedenu do retenční nádrže a používáme ji k zalévání zahrady a k splachování toalet. 0 %
Dešťovou vodu neřešíme, u nás tolik neprší.ˇ 0 %

Zatravňovací tvárnice

Další možností pak jsou zatravňovací tvárnice, které obvykle poskytují větší prostor pro kořeny rostlin a tedy i pro jejich lepší růst. Pokládkou tvárnic na zpevněnou základovou plochu a založením trávníku získáte dlouholetou a vděčnou travnatou plochu, která snese pojezd osobním nebo dokonce i speciálním vozidlem. Jsou tak výbornou volbou pro každého, kdo chce řešit příjezdové komunikace a parkování aut na pozemku účelně, esteticky a ještě navíc ekologicky.

Boj s vodou ve městech

Správné hospodaření s vodou řeší nejen domácnosti, ale i samotná města, kde je závažným problémem právě sucho. Města mají tendenci zadržovat teplo více než okolní venkovské oblasti, a to i kvůli nedostatku zeleně.

Kromě velkých projektů, které mají tento problém řešit, jakými jsou například povrchová vsakovací a retenční zařízení doplněná zelení, dešťové zahrady, realizace opatření podporujících přirozený tlumivý rozliv povodní v nivách, lze mimo jiné zakročit i menšími změnami.

Příklady fungujících projektů

O hospodaření s vodou se delší dobu pokouší již řada měst. Například na Praze 14 se sídliště Vybíralka inspirovalo způsobem, který byl využit v Berlíně. Zde je dešťová voda odváděna do půdy či do blízkých jezírek pomocí uzavřeného systému trubek, takže neskončí v kanalizaci. Tento princip využívá také park pod Plachtami v Brně.

V Praze na Letné stojí ve vnitrobloku rodinný dům, jehož střechu pokrývá kořenová čistička vody v podobě květinového záhonu. Přečištěnou vodou v domě splachují toalety a zalévají zeleninové záhony a ovocné stromy.

Zdroj: ecomasteryproject.com, soildrops.com

Související články