Jednoduchá vesnická stavba na obdélném půdorysu byla zastřešená sedlovou střechou, do této základní hmoty byla dodatečně přistavěna jednopodlažní veranda s pultovou střechou při podélné straně domu.

Rodinný dům sloužil již léta jako rekreační objekt, majitelé tu po nějaké době ovšem potřebovali provést řadu dalších úprav, aby se na místě mohla pohodlně setkávat celá širší rodina v několika generacích. Architektku Annu Volfovou oslovili téměř v hodině dvanácté, když měli projekt rekonstrukce zpracovaný.

Včasné úpravy

„S investorem jsme se sešli nad již hotovým projektem pro stavební povolení na rekonstrukci vesnického domu, kde vyrůstala jeho manželka. Projekt bylo třeba upravit podle jejich aktuálních požadavků,“ vysvětluje architektka.

„Manželé chtěli z objektu vybudovat rekreační chalupu pro víkendové, ale do budoucna i dlouhodobější užívání. Dům se nachází v klidné vesnici, je to ideální místo pro dobíjení energie, obzvlášť pro majitele žijící v rušné Praze. Vzhledem k tomu, že klienti často hostí kamarády a své děti s rodinami, bylo nutné zobytnit podkroví původního objektu a nastavět původní verandu.“

V první fázi architektka s asistencí investora upravila projekt pro stavební povolení. Změnila dispozice, umístění stavebních otvorů a v návrhu členění fasády také citlivě zasáhla do exteriéru.

Fasáda ctí původní profilování a je provedena ve světlé barevnosti – šambrány oken a ostatní profily fasády v bílé, základní plocha ve světle šedé. Kolmá část verandy je celá v bílé hladké omítce bez profilace.

Jelikož dům svým řešením přestal vyhovovat prostorovým představám a současnému komfortu užívání, navrhla Anna Volfová řadu úprav: „Podkroví se zpřístupnilo vnitřním schodištěm z obývacího pokoje a rozšířilo přístavbou nad stávající verandou. Sedlová střecha objektu byla prolomena velkým vikýřem nad verandou, který tvarem a výškou navazuje na původní zastřešení, přičemž výška hřebene střechy zůstala zachována. V podkroví pak vznikly tři pokoje a koupelna, přízemí je věnováno otevřené společné zóně – kuchyni s jídelnou a obývacím pokojem, v části orientované do dvora je umístěna ložnice s koupelnou. Celkem tedy v domě vznikly čtyři pokoje, obývací pokoj s kuchyní a dvě koupelny.“

Co dokážou okna

„Všechna okna jsou nová,“ zdůrazňuje architektka. Liší se však materiálem. V hlavní místnosti orientované do ulice jsou osazena dřevěná špaletová okna v provedení dub v lazuře jasanu. Jednoduchá dřevěná okna v podkroví mají stejnou barevnosti jako špaletová. Respektují původní členění a odkazují k tradičnímu tvarosloví venkovského domu.

Oproti tomu ostatní okna v přízemí – v kolmé přístavbě, v zadní části orientované do dvora a k sousedovi – jsou moderní velkoformátová hliníková v antracitové barvě. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o zajímavé stavbě dozvědět další informace?

  • Plnění požadavků minimální údržby oken
  • Venkovské tvarosloví doplňují moderní prvky domu
  • Minimalistický styl a využití dřeva
  • Dekorovaná dlažba a její pokládání
  • Využití 3D modelu pro ověření funkcí a umístění detailů
  • Další volba materiálů a barev
  • Informace o autorce
  • Informace o projektu

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v zářijovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. srpna 2024.

Zdroje:

Související články