Stav realitního trhu v posledních letech měl za následek růst poptávky po nájemním bydlení. Zároveň však rostl také ekonomický tlak na rozpočty domácností a zvyšovalo se riziko, že podnájemník nebude platit. Dalším rizikem, které zde bylo a které zůstalo, jsou škody na vybavení bytu.

V průměru vychází na byt 3 opravy za rok, přičemž průměrná cena opravy je 1 500 korun, celkově za rok tedy v průměru 4 500 korun,“ uvedl Michal Hrbatý ze společnosti UlovDomov.cz. „Některé opravy jdou přitom i do statisíců korun,“ dodal Michal Hrbatý k případům poškozené podlahy, dveří či kuchyně.

Kontrola potenciálních nájemníků

Krokem číslo jedna při hledání spolehlivého nájemníka je jeho výběr. Když dostanete žádosti od uchazečů, proveďte jejich pečlivou kontrolu. Podívejte se na jejich historii s předchozím bydlením a obezřetní byste měli být i v otázce jejich aktuální pracovní situace. Reference od předchozích pronajímatelů vám také mohou poskytnout důležité informace o spolehlivosti a výši případného rizika.

Měsíčně prověříme okolo 1 700 osob a tento počet se každým rokem zvyšuje. Více než každý 6. zájemce má záznam v některém z prověřovaných rejstříků,“ upozornil Michal Hrbatý. „Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči,“ vysvětluje Michal Hrbatý.

Jak prověřit nájemníka?

Zdroj: Youtube

Modernizace a spravedlivá cena nájmu

Platí jednoduché pravidlo – dobrá nabídka přitahuje dobrou poptávku. S úrovní nájemníků rostou i jejich požadavky na bydlení. Pokud je váš byt moderní, dobře udržovaný a atraktivní, mělo by se zvýšit procento solidních podnájemníků, kteří ho budou mít v hledáčku.

Přemýšlejte tedy o úpravách, které zvýší atraktivitu bytu, ať už jde o novou vrstvu malby, opravy, nebo modernizaci kuchyně či koupelny. Mnoho potenciálních nájemníků se také dívá na energetickou náročnost nemovitosti - efektivní nemovitost se pronajme mnohem rychleji. Velkou část úspory na zálohách navíc můžete promítnout do výše nájemného.

Férový inzerát a otevřená komunikace

Znění a obsah vašeho inzerátu vám může ovlivnit skupinu zájemců, kteří budou mít o pronájem bytu zájem. Do inzerátu zahrňte nejenom podrobný popis bytu, včetně klíčových informací o vybavení, lokalitě a možnostech dopravy, ale i základní požadavky na podnájemníky.

Fotografie hrají také jednu z klíčových rolí, takže se ujistěte, že prezentují váš byt v co nejlepším, ale zároveň reálném světle. Vedle klasických realitních webů neváhejte využít i další platformy jako jsou sociální sítě a komunitní fóra.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Pronajímali jste někdy nemovitost?

Ano, trvale pronajímáme dům po babičce. 0 %
Ne, nemám co pronajímat. 0 %
Chcete prodat, koupit, pronajmout dům, byt, garáž nebo pozemek?
Potřebujete si ujasnit stav nemovitosti vzhledem k finančním prostředkům, které máte k dispozici? Nenabízíte moc levně, nebo naopak draho? Jsou vaše požadavky spíše umírněné, nebo na nějaký ten milion hledět nemusíte? Víme o místě, kde získáte perfektní přehled pěkně pohromadě.
Podívejte se na stránky https://www.annonce.cz/reality.html#reality a budete mít vše jako na dlani. Filtrování podle ceny, velikosti, lokality je samozřejmé a orientovat se budete za pár sekund. Podle popisu a hlavně z fotografií získáte dokonalý přehled o tisícovkách pozemků, domů, bytů a komerčních prostor. Určitě to vyzkoušejte.

Nic nezatajujte a jednejte férově

Větší dosah může znamenat větší šance na přilákání kvalitních nájemníků. Při sdílení vašeho bytu na klasických inzertních portálech poté rozhodně nezapomeňte na možnost “topování” příspěvku tak, aby byl snáze viditelný pro co nejvíce potenciálních zájemců. V neposlední řadě lze využít i možnosti homestagingu, který můžete zkusit buďto v klasické, nebo ve virtuální formě.

Následně vám čas může ušetřit také možnost virtuálních 3D prohlídek. Berte v úvahu zpětnou vazbu potenciálních nájemníků a komunikujte otevřeně. Vysvětlete všechny podmínky nájmu a odpovězte na položené otázky. Přátelský a transparentní přístup může vytvořit pozitivní dojem, a předejdete tak komunikačnímu šumu.

Zdroj: doorloop.com, rentalchoice.com

Související články