Stínicí technika se z pasívní role překážky proti slunečnímu svitu přesunula do polohy, kdy aktivně spolupracuje na zajištění tepelné pohody uvnitř obydlí. Její funkce je důležitá nejen v létě, ale i v zimě, protože uchovává energetický výtěžek ze solárních zisků. Pomáhá totiž regulovat množství sluneční energie dopadající do interiéru i její směrování.

Moderní domy reagují na podněty pomocí čidel a inteligentních systémů, takže mohou pracovat celodenně bez zásahu lidské ruky.

Prosklení a rekonstrukce

Slunce je na jednu stranu vítané, proto mají rodinné domy a byty stále více větších prosklených ploch, ale nesmí ho být příliš. Většina architektů s efektem letního přetopení sice automaticky počítá a umisťuje velké skleněné plochy vůči světovým stranám promyšleně, jenže horší situace panuje u rekonstrukcí vedených svépomocí nebo bez odborníka.

Například ze snahy vybudovat levněji z vesnické stodoly sídlo ve stylu moderní rezidence s velkými okny a prosklenými dveřmi se snadno může stát past, kterou se majitelé zprvu pokouší řešit průvany, až nakonec skončí ve frontě na klimatizaci.

Ostatně s velkými a nechráněnými skleněnými plochami jsou problémy i v zimě, jelikož se o ně vzduch rychle ochlazuje, což se promítne ve vysokých částkách za topení či chlazení.

Domu a vkusu na míru

Volba vhodného zastínění není jen otázkou individuálního vkusu a možností. Jednak by měl být zajištěn dostatečný přísun denního světla, jak uvádí norma ČSN EN 17037, ale svou roli hraje také architektura domu.

Aby se investice vyplatila, mělo by stínění být uzpůsobené maximálně na míru. Při výběru by se měl zohlednit tvar a výška budovy, orientace ke světovým stranám, zeměpisná šířka, okolní zástavba a zeleň, architektonické požadavky na fasádu objektu a v neposlední řadě i vlastní představy a nároky.

Správný typ clonění se pak projeví nejen v uživatelském komfortu každodenního bydlení, ale i v úsporách energií. Clonicí technika je ale i otázkou estetiky, což platí pro interiér stejně jako pro prvky venkovního stínění, které jsou navíc obecně považované za účinnější.

Přehled možností

Stínění lze rozlišovat podle různých hledisek. Základní je dělení na pevné a pohyblivé. Další hledisko vychází z polohy vůči zasklení, tedy nachází-li se stínění uvnitř, či zvenku domu. Existuje ještě třetí možnost, tou je stínění vložené do okenního prostoru mezi skla. Dále může být horizontální a vertikální. Důležité hledisko představuje také volba materiálu – vybírat lze z plastu, hliníku, textilu nebo z přírodních materiálů jako dřevo a rákos.

Rychle k cíli

Stínění interiéru je nejrychlejší cestou, jak zamezit vstupu slunečních paprsků a horka do místností, nicméně má nejslabší stínicí a izolační efekt. Nejběžněji se k tomuto účelu používají horizontální žaluzie, které umožňují pohodlnou regulaci intenzity světla.

K méně tradičním variantám patří vnitřní rolety, japonské stěny nebo žaluzie typu plisé a duette. Poslední jmenovaný druh poskytuje v kategorii vnitřního stínění nejlepší izolaci. „Skládá se z dvojitého plisé uprostřed s dutinou, tzv. duette. Tento typ je i velmi variabilní, jelikož se dá stahovat horní i dolní profil,“ říká Tomáš Pilský ze společnosti Vekra.

Efektivnější výsledek

Venkovní stínicí technika představuje optimální způsob, jak interiér chránit před sluncem a izolovat horký vzduch zvenčí. Venkovní stínění zachytí teplé sluneční paprsky ještě před oknem a neumožní jim proniknout do interiéru.

„Jde o velmi efektivní řešení, jak doma udržet příjemnou teplotu celý den, navíc pomáhá šetřit za provoz klimatizace, chrání před nežádoucími pohledy zvenčí a v zimě také před mrazem,“ upřesňuje Tomáš Pilský. Ovládání se dnes většinou řeší elektromotorem s vypínačem na zdi nebo dálkovým ovládáním. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete mít o stínění domácnosti ještě více informací?

  • Jaké typy stínění se nejčastěji využívají v ČR
  • Ochrana před letním přehříváním i vnějším hlukem
  • Využití speciálních textilií a rolet
  • Vybavení elektromotory, automatické ovládání funkcí
  • Zapojení do chytré domácnosti
  • Izolační skla a jejich využití

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 16. května 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články