V České republice je stále zhruba 150 tisíc domácností, které své domy vytápí starými neekologickými kotli na tuhá paliva (uhlí, brikety, koks) a jsou významnými znečišťovateli ovzduší. Tyto domácnosti ale musí svůj zdroj vytápění řešit. Protože od 1. září tohoto roku bude v Česku platit zákaz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy.

Tepelná čerpadla technologicky reflektují současnost

Karel Náprstek, jeden ze zakladatelů Woltair a expert, který se věnuje tepelným čerpadlům 15 let, přichází se sadou doporučení lidem, kteří se chystají na výměnu starého kotle za nový zdroj energie.

Lidé si mohou vybrat z několika potenciálních nových zdrojů energie pro svůj dům. Mají volbu mezi plynovým kotlem, elektrokotlem anebo si vyberou tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo představuje nejmodernější zdroj energie pro rodinné domy a v kombinaci s fotovoltaikou je jako zdroj energie nejvýhodnější.

Zákaz kotlů od 1. 9. 2024

Zdroj: Youtube

Na co si dát při pořizování tepelného čerpadla pozor

Pořízení nového zdroje energie pro rodinné domy je větší investice z rodinného rozpočtu, proto doporučujeme pečlivě vybírat dodavatele zařízení i samotné instalace. Lze tak ušetřit významně nejen na počáteční investici, ale hlavně na provozních nákladech a také významně snížit dobu od poptávky po samotnou instalaci. Ta může být u různých dodavatelských firem rozdílná řádově v měsících.

Nekalé praktiky některých firem působících na trhu tepelných čerpadel způsobují, že zákazníci mohou být s instalací zařízení často nespokojeni. Důvodem je obvykle špatné sladění čerpadla s domácností a chybně provedená instalace.

Nabídka na míru dané nemovitosti

Lidé by měli od firem dostat nabídku přímo ušitou na míru jejich domu tak, aby systém vytápění nebyl poddimenzovaný, anebo naopak příliš robustní. Některé dodavatelské společnosti na trhu totiž dávají zákazníkům na výběr jen několik možností, z nichž ani jedna nemusí být pro jejich potřeby relevantní.

Woltair k tvorbě nabídky využívá pokročilých digitálních nástrojů. Lidé si tak mohou pořídit tepelné čerpadlo anebo fotovoltaiku pro svůj dům doslova na pár kliků. Digitální prodej stojí zejména na unikátní chytré on-line kalkulačce, která je na webu Woltair a funguje jako srovnávač cen. Stačí do ní přes vložený formulář zadat pár údajů o dané nemovitosti a chytrá kalkulačka automaticky vygeneruje z více než 300 zařízení dostupných na trhu to nejefektivnější. Toto technické řešení, které je součástí technologického know-how Woltair, je unikátní v Evropě“, vysvětluje Karel Náprstek nejefektivnější cestu k tepelnému čerpadlu.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Týká se povinná výměna kotlů i vás? Jak ji budete řešit?

Ano, týká. S výměnou kotle počítáme v létě. 8 %
Ano, týká, ale konkrétní kroky jsme zatím nepodnikli. 63 %
Ne, máme nové tepelné čerpadlo. 29 %

Rychlost realizace

Při podpisu smlouvy by si lidé měli ohlídat také čas kompletní realizace. Správný výběr tepelného čerpadla je věc jedna, ale samotná připravenost domu na instalaci je věc druhá. Lidé by tedy měli zakázku řešit s dostatečným časovým předstihem.

Díky digitálním a automatizovaným procesům obdrží zákazník Woltair finální návrh smlouvy do 2 pracovních dnů, což je velká výhoda, protože firmy finální nabídku běžně předkládají řádově v týdnech, čímž se výrazně prodlužuje celý proces od nákupu po dokončenou instalaci. Návrh smlouvy od Woltair je díky on-line zadaným parametrům každé nemovitosti tak přesný, že zákazníci Woltair neplatí žádné následné vícenáklady. Cena, kterou dostanou v nabídce, je úplně přesná. V uživatelském on-line prostředí mají navíc zákazníci Woltair všechny termíny a náklady pod kontrolou“, vysvětluje Karel Náprstek rychlou cestu k tepelnému čerpadlu od Woltair.

Zdroj: mzp.cz, aptt.cz

Související články