Podle zástupců realitní skupiny Trikaya, která za rozsáhlým projektem stojí, je rok a půl před dokončením projektu prodaná téměř třetina jednotek z první etapy výstavby. Dalších 18 bytů bylo právě přidáno do nabídky. Postupně budou přibývat i další, až do celkového počtu více než 1000 bytových jednotek.

Byty s jedinečným výhledem na celé Brno

Mezi byty nově uvolněnými do prodeje jsou i čtyři jednotky situované ve dvou nejvyšších patrech dominanty celé čtvrti, bezmála čtyřicet metrů vysoké rezidenční věže s unikátními výhledy na celé město.

Neopakovatelné výhledy na panorama Brna však poskytnou i další byty v nižších patrech. Všechny jednotky v první etapě navíc splňují energetickou náročnost třídy A, díky čemuž bude bydlení mimořádně úsporné. Právě o udržitelné a energeticky úsporné bydlení je nyní v Brně velký zájem. V prvním čtvrtletí tohoto roku patřila Čtvrť Pod Hády mezi nejprodávanější projekty v celém Brně, určitě i díky možnosti zvýhodněného financování.

„V úvodní etapě nabízíme atraktivní mix různých typů a velikostí jednotek od 1 + kk až po 4 + kk. V prodeji jsou i prostorné apartmány v nejvyšších patrech dominanty celé čtvrti, bezmála čtyřicet metrů vysokého bytového domu, který nabízí úchvatné výhledy na město i okolní přírodu. Zájemce, kteří preferují klidnější a komornější bydlení, zaujmou především viladomy s maximálně dvěma či třemi byty v každém patře. Jednotky v přízemí disponují vlastními zahradami, za jejichž návrhy stojí tým ateliéru Flera pod vedením uznávaného zahradního architekta Ferdinanda Lefflera,“ uvedl Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Čtvrť Pod Hády ožije na začátku roku 2026

Rozsáhlý projekt Čtvrti Pod Hády v místě brownfieldu po zchátralé továrně Ergon začala realitní skupina Trikaya připravovat již v roce 2010. Celková investice přesáhne čtyři miliardy korun. Jeden z největších developerských projektů v Brně přinese více než 1000 nových bytů v bytových domech i viladomech.

Projekt byl záměrně navržen tak, aby se minimalizovala potřeba automobilové dopravy na povrchu, díky čemuž vznikne klidné a bezpečné prostředí s množstvím zelených ploch a pěšími uličkami. Pohodlí obyvatel zajistí prostorné podzemní garáže s dostatkem parkovacích míst pro celou čtvrť.

Harmonogram stavby postupuje podle plánu, kolaudace první etapy je naplánována na konec roku 2025 a první obyvatelé se do nově dokončených bytů nastěhují již začátkem roku následujícího. První etapa projektu nabídne celkem 167 bytů v osmi domech a 186 parkovacích stání, postupně ji doplní nabídka obchodů a služeb, sportoviště, hřiště nebo nová školka.

Ve Čtvrti Pod Hády se momentálně dokončují práce na hrubé stavbě podzemních podlaží pro parkování a započaty již byly práce na nadzemních patrech jednotlivých objektů. Současně probíhá instalace infrastruktury pro vodu a kanalizaci.

Centrem a srdcem čtvrti se stane hlavní náměstí navržené jako místo pro nejrůznější kulturní a společenské akce. Kolem se otevřou obchody, útulné kavárny a další služby. Budoucí obyvatelé čtvrti budou čerpat energii z dostatku zeleně ve veřejných prostranstvích a z možnosti aktivního trávení volného času v lokalitě, která se nachází na samém okraji Moravského krasu. Ve čtvrti nebude chybět několik dětských hřišť, grill point, workoutové nebo pétanq hřiště a mnoho dalšího.

Propojení s krajinou

Obytná čtvrť se nachází ve strategické lokalitě Maloměřic a Obřan, pro kterou je charakteristické unikátní propojení města a přírody. V těsné blízkosti Čtvrti Pod Hády se nachází Růženin lom a přírodní rezervace Hádecká planinka, která je součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Architekti z ateliéru Kuba & Pilař, držitelé prestižního ocenění Architekti roku 2022 za svůj mimořádný přínos architektuře, přistupovali v rámci urbanistické koncepce Čtvrti Pod Hády tak, aby rozložení jednotlivých budov umožnilo propojení s okolními krajinnými dominantami a soužití přírodního a urbánního světa. Na připravované třetí etapě se podíleli též architekti Makovský & partneři.

„Zahrada vám umožňuje kontakt s nebem, sluncem, větrem, půdou. Není přitom nutné ze zeleně dělat velký cirkus. Když se to přepálí a každý koutek je naplněn nějakou zábavou a aktivitou, vytrácí se klid, který je pro mě osobně nejzásadnější záměr, který chceme do místa vnést,“ dodává Ferdinand Leffler z ateliéru Flera, který stojí za krajinářskou úpravou Čtvrti Pod Hády.

Čtvrť Pod Hády v číslech

  • Celkový počet bytů v rámci celého projektu: více než 1000 bytů
  • Celkový počet bytů v rámci aktuální první etapy, která je nyní ve výstavbě: 167 bytů v osmi bytových domech
  • Aktuálně je prodáno 52 bytů v rámci první etapy (31 % ze 167 jednotek celkem)
  • Byty jsou dostupné v dispozicích 1 + kk, 2 + kk, 3 + kk a 4 + kk s podlahovou plochou od 30 m2 po 103 m2
  • Všechny byty mají k dispozici předzahrádku, terasu, balkón nebo lodžii
  • Největší celkovou užitnou plochu (260 m2) má byt s podlahovou plochou 91 m2, jehož součástí je i terasa (15 m2) a zahrada (160 m2)

Navazující etapa výstavby

  • Projekt má několik fází. Druhá etapa, která má platné územní rozhodnutí, je plánována tak, aby časově navázala na úvodní etapu.
  • Ve druhé etapě vznikne více než 400 dalších bytů nebo též budova nové mateřské školy.
  • Součástí druhé etapy je i bezmála 600 parkovacích míst v podzemí.
  • Čtvrť Pod Hády v rámci druhé etapy rozšíří další skoro dva hektary nové zeleně, přibude i několik dalších komerčních jednotek pro služby a obchody.

„Zahájení výstavby druhé etapy, ve které vznikne více než 400 bytů nebo budova nové mateřské školy, plánujeme aktuálně tak, abychom plynule navázali na etapu první. Ta bude dokončena na konci roku 2025,“ doplnil Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Související články