Bezpečnostní třídy jsou dané závaznými normami ČSN a slouží jako skvělé vodítko při výběru nového zámku. Každá třída totiž má daný čas, po který musí konkrétní zámek odolat přesně určenému typu nářadí. Například zámky ve 4. třídě už odolají minimálně deset minut, a to i velmi zkušenému zloději, který se neohlíží na hluk a je vybaven řadou ručního nářadí včetně vrtačky.

Jakou bezpečnostní třídu zvolit

„Když vybíráme zabezpečení pro běžnou domácnost, měli bychom sáhnout po zámku certifikovaném alespoň ve III. bezpečnostní třídě, ideálně pak ve IV. Ta chrání před zkušenějšími zloději, kterých je stále více, a hodí se i k zabezpečení chat a chalup, které bývají mimo sezónu často bez dozoru, a proto patří mezi vyhledávané cíle,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Bezpečnostní třídy a doba jejich překonání

Bezpečnostní třídaČasTyp zlodějeZpůsob vloupání
I.0 min.PříležitostnýTělesná síla
II.3 min.PříležitostnýJednoduché ruční nářadí
III.5 min.BěžnýNářadí z II. BT, páčidlo, malé kladivo
IV.10 min.ZkušenýNářadí z II. a III. BT, malá vrtačka, sekera, velké kladivo
V.15 min.ZkušenýNářadí z II., III. a IV. BT, elektrické nářadí (vrtačka, bruska)

Český kutil: Cylindrická vložka TOKOZ PRO

Zdroj: Youtube

Materiál zámku

Zámek by měl být vyrobený z kvalitního materiálu, nejlépe oceli, zinku nebo pevné slitiny. Pokud chcete, aby zámek odolal výkyvům počasí, měl by mít povrchovou nerezavějící úpravu.

Pozor si dejte na lehké hliníkové zámečky, které zloděj velmi snadno překoná bez většího úsilí - například pomocí šroubováku nebo kladiva. A na plastové pak rovnou zapomeňte – ty jsou vhodné maximálně jako ozdoba nebo hračka.

Platné normy

Na co dalšího je nutné dát při výběru zámku pozor? Dalším důležitým vodítkem při výběru je splnění potřebných technických norem. Ty jsou známkou toho, že výrobce ručí za kvalitu zámku a může ji doložit.

Nezávislé testování zaručují normy označené jako cylindrické vložky EN 1303, otvorové výplně EN 1627 a visací zámky EN 12320. Tyto normy bývají uvedeny na obalu výrobku a zaručují, že zámek odolá většině nedestruktivních a části destruktivních metod.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte ve vchodových dveřích opravdu bezpečnou cylindrickou vložku?

Máme ve vchodových dveřích moderní bezpečnostní cylindrickou vložku. 65 %
Nevíme, jaký typ zámku máme, nikdy jsme to neřešili. 22 %
Plánujeme si v nejbližší době pořídit zámkovou vložku odpovídající bezpečnostní třídy, hlavně kvůli pojišťovně.ˇ 14 %

Certifikace není zbytečnost

Na první pohled lákavá nabídka zámkového zabezpečení se vám může prodražit. Třeba v případě, když koupíte zámek, který není certifikovaný do extrémních podmínek a s prvním deštěm zrezne.

Nevhodný zámek představuje bezpečnostní riziko a může způsobit i další problémy. „Zámek, který není certifikovaný a nesplňuje bezpečnostní požadavky, může přinést řadu komplikací. V případě loupeže totiž pojišťovna ověřuje typ a vhodnost použitého zabezpečení a na základě toho může dojít až ke krácení plnění,“ upozorňuje Neuvirt.

Kde se ztrácíte, tam pomohou odborníci

Nabídka zámků a bezpečnostních řešení na trhu je široká a laik se v ní snadno ztratí. Spolu s tím také často hrozí, že méně informovaný uživatel naletí podvodníkům a koupí si nefunkční, a ještě k tomu předražený produkt.

Před několika lety se zrodil nezávislý projekt Bezpečná země, za kterým stojí Cech mechanických zámkových systémů, Ministerstvo vnitra a Policie ČR. Cílem projektu je zlepšit domácí zabezpečení a ochranu majetku, a také pomoci v prevenci.

Zdroj: top-pojisteni.cz, mesec.cz

Související články