Projekt absolventa Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze s názvem Production of Food se věnuje tématu produkce potravin v městském prostředí. Martin Stupka se zaměřuje i na historii a různé technologické přístupy k pěstování plodin.

Stěžejním tématem je ale detailní návrh dřevěné konstrukce, která lidem umožní pěstovat a sklízet vlastní úrodu i v případě, že nemají k dispozici pozemek se zahradou. Zároveň představuje i možnost, jak nebýt zcela závislý na standardním systému produkce potravin a zajistit si alespoň částečnou soběstačnost. Projekt získal 3. místo v soutěži Diplom.ky, kterou pořádá Česká komora architektů.

Špatná dostupnost

Potřeba začlenit do života ve městě volnočasové aktivity spojené se zahradničením dala vzniknout fenoménu zahrádkářských kolonií, jejichž původ sahá až do 19. století.

Pronajmout si pozemek v zahrádkářské kolonii je možné i dnes, ale obecně jejich počet spíše klesá – například kvůli tlaku investorů, kteří je vnímají jako lukrativní pozemky. Další možnosti vlastní produkce potravin nabízejí komunitní zahrady, jejichž počet v posledních letech naopak stoupá.

Městské zemědělství

Martin Stupka se primárně zaměřuje na prostor městských vnitrobloků, v nichž vidí velký potenciál pro rozvoj lokálních systémů pro produkci potravin. Tato místa velmi často slouží pouze jako stanoviště popelnic, prostor pro venčení psů nebo odkladiště a místo rozvoje chátrají.

Návrh mladého architekta umožňuje vnitroblok využít pro tzv. městské zemědělství, a to pomocí jednoduché dřevěné konstrukce. Systém je založen na hydroponickém pěstování, které má dobré výnosy a je méně náročné na spotřebu vody. Vhodný je například pro pěstování rajčat, fazolí, okurek, bylinek, listových salátů nebo jedlých květů.

Projekt pro kutily

Autor projektu uvádí, že jeho záměrem bylo vytvořit dostupný systém, který může realizovat každý. Záměrně se vyhýbá složité architektonické konstrukci a jako hlavní inspiraci uvádí domácí kutilství a DIY komunitu.

Základním stavebním prvkem modulu jsou proto běžně dostupné dřevěné fošny, celá konstrukce je zapuštěna do betonového základu a upevněna na ocelové jekly. Systém lze modifikovat podle možností daného prostoru. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete si o tomto projektu přečíst více informací?

  • Možnosti zaklopení a zastřešení celku nebo části
  • Rozšiřující funkce a další využití (dílna, úschovna nářadí)
  • Moduly pro občerstvení, odpočinek, WC
  • Řešení zalévání, využití dešťové vody
  • Využití fotovoltaiky pro zisk energie
  • Vliv zeleně pro život ve městě
  • Komunitní a sousedská spolupráce

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 16. května 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články