Co dělat, když jste zabouchli klíč? Stojíte bezradně před zabouchnutými dveřmi a pravděpodobně panikaříte, protože se tak stalo samozřejmě v tu nejméně vhodnou dobu? První rada zní – hlavně klid. Impulzivní jednání situaci pravděpodobně jen zhorší – proto se nesnažte dveře vylomit, prokopnout a raději se nepouštějte ani do kaskadérských kousků s přelézáním balkonů.

Řešení krizové situace

Pokud jste zabouchli dveře a klíč není v zámku, nejdříve zkuste obvolat ostatní členy rodiny, kteří by vám mohli odemknout. Náhradní klíč je vhodné svěřit i sousedům, které dobře znáte – to vám sice nepomůže v situaci, kdy jste to neudělali a teď stojíte na chodbě, ale pro příště to je rada nad zlato. Sousedy se nebojte poprosit o pomoc i tak. Mohou vám poskytnou azyl, než přijede pomoc – třeba když jste vyběhli s košem jen v županu. A možná vám také dají tip na prověřeného zámečníka.

Jak odstranit poškozený klíč ze zámku

Zdroj: Youtube

Konkurz na záměčníka

Bez zámečníka to nepůjde? Pokud nemáte prověřený kontakt, nevolejte bezhlavě na první číslo, které na vás vyskočí. Zoufalých lidí hledajících rychlou pomoc často zneužívají podvodníci a spekulanti, kteří neváhají si za přednostní umístění ve vyhledávačích zaplatit. Firmy na prvních pozicích si proto nejprve prověřte, podívejte se na zákaznické recenze, a především si zjistěte, kolik bude otevření zámku stát.

Zámečník má povinnost vám říct cenu předem

Zámečník je totiž povinen vás o ceně včetně cestovného informovat předem – a případné navýšení by nemělo přesáhnout cca 10 % z ceny. Obvyklou částku najdete třeba na stránkách dalších zámečnictví, kde si můžete porovnat ceníky.

Pokud po vás na místě požaduje neúměrně vyšší částku – například dvojnásobnou oproti původně slíbené, za službu neplaťte a vystavenou fakturu rozporujte. V takovém případě lze argumentovat neúměrným zkrácením a také zneužitím tísně. S mimosoudním řešením sporu vám pak v případě potřeby může pomoci Česká obchodní inspekce.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte ve vchodových dveřích opravdu bezpečnou cylindrickou vložku?

Máme ve vchodových dveřích moderní bezpečnostní cylindrickou vložku. 65 %
Nevíme, jaký typ zámku máme, nikdy jsme to neřešili. 22 %
Plánujeme si v nejbližší době pořídit zámkovou vložku odpovídající bezpečnostní třídy, hlavně kvůli pojišťovně.ˇ 14 %

Zalomený klíč

Pokud se vám zalomí klíč, zasekne klasická zámková vložka nebo v ní necháte zevnitř klíč, bez pomoci zámečníka se už zřejmě neobejdete. Můžete ale sáhnout po takových cylindrických vložkách, které pomáhají krizovým situacím předcházet. Je to třeba varianta zámkové vložky s olivou, která se často využívá u vchodových dveří nebo v koupelnách. Oliva z vnitřní strany dveří nejen usnadní odemčení, ale především vám neumožní nechat zevnitř klíč – a to ocení jak rodiny s menšími dětmi, tak i zapomnětlivější dospělí.

Prostupová spojka

„Pokud se pro konkrétní dveře řešení s olivou nehodí, je tu ještě možnost vložky s prostupovou spojkou. Tento mechanismus umožní odemknout zámek i v případě, že je z druhé strany klíč, a nevyžaduje přitom žádné speciální úpravy dveří či kování,“ dodává Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz.

Zdroj: homeserve.com, hometips.com

Související články