Prvním krokem je kontrola venkovní jednotky. Tepelné čerpadlo musí být schopné volně nasávat vzduch, což je v zimním období obzvláště důležité. Například tepelné čerpadlo o výkonu 8 kW potřebuje ke svému bezproblémovému provozu cca 5 000 m³ vzduchu za hodinu.
U venkovní jednotky tepelného čerpadla je rovněž vhodné provést odstranění všech nečistot. Vyčistěte okolí jednotky od listí, trávy a jiných nečistot, které by mohly bránit proudění vzduchu. Ujistěte se, že kolem jednotky není nashromážděný sníh či led.
Následovat by měla revize ventilátoru a výparníku. Zde zkontrolujte, zda na ventilátoru, nebo výparníku nejsou žádné mechanické překážky. Zároveň zkontrolujte stav lamel a uvolněte případné nahromaděné nečistoty pomocí měkkého kartáče nebo stlačeného vzduchu. Pokud máte na zahradě psa, tak velmi často bývá výparník ucpán jeho chlupy.
Odtok kondenzátu
„Venkovní jednotky tepelných čerpadel produkují kondenzát (v některých podmínkách až 20 l/den), který by měl být odváděn bezpečně mimo jednotku, aby nedocházelo k zamrzání. Zkontrolujte, zda je odtok kondenzátu čistý a funkční, aby voda mohla volně odtékat. Zablokovaný odtok může vést k zamrzání a případnému poškození jednotky. Velmi často je odtok ucpán listím. Pokud se jedná o volný odkap, tak zkontrolujte, že prostor pod tepelným čerpadlem je čistý a kondenzát se má kam vsakovat,“ vysvětluje Karel Náprstek, expert na tepelná čerpadla ze společnosti Woltair.
Mechanické a někdy i magnetické filtry se mohou během sezóny zanést. Pro maximální účinnost čerpadla je vhodné vyčistit zanesené filtry, které snižují průtok vody, což vede k nižší účinnosti a vyšší spotřebě. Čištění filtrů by mělo probíhat pravidelně, ideálně před každou sezónou.
Tři hlavní problémy tepelných čerpadel v zimě
Funkčnost systému odmrazování
Během zimy může na venkovní jednotce vznikat námraza, kterou tepelné čerpadlo odstraňuje pomocí automatického odmrazování. Ujistěte se, že funkce odmrazování je aktivní a funguje správně. Pokud si nejste jisti, jak odmrazování zkontrolovat, konzultujte to s odborným servisním technikem.
„Před začátkem topné sezóny zkontrolujte, zda máte nastaveny správné parametry tepelného čerpadla, aby efektivně topilo i při nízkých teplotách. Nastavte vhodné teplotní parametry pro vytápění v závislosti na typu vytápěcího systému (radiátory, podlahové topení). Pokud vaše čerpadlo umožňuje ekvitermní regulaci (nastavování teploty podle venkovní teploty), ujistěte se, že tato funkce funguje správně a je správně nastavena,“ objasňuje Karel Náprstek z Woltairu.
Kontrola tlaku vody v topném systému
„Aby tepelné čerpadlo správně fungovalo, musí být celý systém řádně natlakován topnou vodou a odvzdušněn. Tlak by měl být nastaven jako výška soustavy v metrech / 10 + 0,2 bar. Pro většinu rodinných objektů tato hodnota vychází v rozmezí 1-1,8 baru. Pokud je systém zavzdušněn, nedochází ke správnému nebo dokonce k žádnému přenosu tepla do objektu, v některých případech se i zvyšuje hlučnost systému. Proto řádnému odvzdušnění věnujte zvýšenou pozornost. Postupujte vždy od nejnižších těles po nejvýše položené,“ vysvětluje odborník z Woltairu.
U kombinace fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem se navíc zjišťuje tepelná ztráta domu, na jejímž základě se dimenzuje výkon tepelného čerpadla a vybírají další komponenty – například akumulační nádrže na vytápění nebo zásobníky na ohřev vody.
Plánujete si pořídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo?
Pravidelná údržba a revize
Pravidelná servisní prohlídka se doporučuje jednou za rok. Servisní technik může odhalit a vyřešit případné problémy, které by mohly v zimě snížit účinnost systému nebo způsobit výpadek. Příprava tepelného čerpadla na zimu se vyplatí. Minimalizuje riziko problémů a zajišťuje efektivní a úsporné vytápění po celou sezónu.