Tiny houses jsou malé domky spojující minimalistický design s komfortním vybavením, což hostům nabízí jedinečný zážitek. U provozovatelů ubytování zase získávají popularitu díky své flexibilitě a ekologičnosti.

Pro glamping jsou ideální, protože se snadno umisťují do malebných přírodních lokalit a zároveň poskytují veškerý potřebný komfort jako v luxusním penzionu. Na mapě na webu glampingczech.cz je nyní téměř stovka nabídek glampingového ubytování a další každoročně přibývají.

Požadavky na současnou rekreaci

Zájem o glamping je v Česku veliký, což jde ruku v ruce s rozvojem modulárních a mobilních staveb, který v posledních letech pozorujeme. Kvůli zdražování energií a životních nákladů řada lidí hledá bydlení či rekreační objekty, které jsou energeticky úsporné a zároveň efektivně využívají prostor. Tyto požadavky na tiny houses přesně sedí,“ komentovala PR manažerka Stavebního veletrhu Markéta Kamenická.

Postavil mini dřevostavbu svépomocí. Jak se žije v tiny house?

Zdroj: Youtube

Dostatek prostoru na spánek i vaření

Na Stavebním veletrhu se představil i nový tiny house DOMECZECHPLUS, jenž je pro vytvoření glampingového ubytování jako stvořený. Uvnitř se nachází široké dvojlůžko, prostorná kuchyň, koupelna se sprchovým koutem oddělená masivní příčkou od obývací části i dostatek úložných prostor.

Jeho tvůrci pro něj zvolili sedlovou střechu. Ta je praktická z pohledu údržby, zároveň opticky otevírá interiér. Dá se považovat za „většího bratra“ stavby DOMECZECH, která už si svou pozici na trhu rekreačního bydlení vydobyla.

300 Kč měsíčně

Kromě designového provedení je jeho výhodou i energetická úspora. Majitelé ušetří například za energie. „Náš vzorový dům má energetickou náročnost B+, a měsíční náklady na energii tak vycházejí kolem 300 korun. Nízkou energetickou náročnost zajišťuje masivní izolace z ekologického lnu, venkovní odvětrávaná fasáda z plechových panelů a tříkomorová okna,“ popisuje manažer projektu DOMECZECH Luděk Rychtar.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Bavilo by vás na rekreaci bydlet v mini domku?

Ano, ale záleželo by na konkrétním umístění a vybavenosti. 68 %
Ano, ale pouze v období rekreace. 25 %
Nebavilo, potřebuji k životu větší prostor a pevné zdi a základy. 7 %

Léto u vody a zima na horách

Z hlediska provozování ubytování je užitečná také možnost stavbu kdykoli přemístit z místa na místo. V létě tak může stát u vody, v zimě třeba na horách. Právě DOMECZECH v sobě propojuje kvalitu mobilních domů s flexibilitou těch kontejnerových.

Celá jeho konstrukce je navržená tak, aby bylo možné ji na vlečce nebo návěsu kamionu kdykoli převézt na vybranou lokalitu. Díky kvalitním materiálům domek vydrží i několik desetiletí a pořídit si ho je velice jednoduché. Na pozemku vyroste už během jednoho dne a je okamžitě obyvatelný.

Bez desky a papírování

Domky jsou umístěné na zemních vrutech, které odborná firma připraví za několik hodin, takže odpadá starost i se základovou deskou,“ popisuje majitel glampingového areálu Lísky CR Jiří Koleňák. Není navíc potřeba žádné složité papírování.

Protože podlahová plocha domku nepřekračuje rozměr 25 metrů čtverečních a výšku 5 metrů, je možné jej postavit i bez nutnosti stavebního povolení,“ vysvětluje Luděk Rychtar. Novela stavebního zákona navíc tento limit zvýší ze současných 25 m² až na 40 m² zastavěné plochy. Důležité je pouze pohlídat si ve vybrané lokalitě územní plán.

Zdroj: glampinghub.com, ceskytinyhouse.cz

Související články