Možná už s tím máte zkušenost – první návštěva chaty či chalupy po dlouhé zimě nemusí být vždy příjemná. Ihned po příchodu vás totiž může doslova „praštit do nosu“ odér zvýšené vlhkosti a v horším případě i plísní.

Rekreační objekty patří mezi budovy nejvíce ohrožené vysokou vlhkostí, která proniká do konstrukce budovy zejména z půdy. Vlhkost, která do konstrukce proniká, způsobuje korozi stavebních materiálů, a rozpuštěné soli, které přichází spolu s vodou, postupně krystalizují a zaplňují póry ve zdivu,“ vysvětluje Petr Müller, odborník na sanaci ze společnosti Weber, Saint-Gobain.

Škodí domu i zdraví

Vlhkost v objektu přitom neškodí pouze konstrukci budovy a jejímu užívání, ale i našemu zdraví. Představuje totiž ideální podhoubí pro vznik plísní, jejichž spory k uchycení potřebují právě vlhké prostředí. „Strávíme-li sezónu v místě, kde bují plísně, může to vést k řadě zdravotních problémů, od kýchání, rýmy a zánětu nosních dutin přes podráždění očí až po zhoršení alergických reakcí, jakou jsou ekzémy či svědění kůže,“ varuje Petr Müller.

Plíseň na zdi, vlhkost vzduchu, kondenzace

Zdroj: Youtube

Sanační omítky jsou především estetickým řešením

Existují však naštěstí způsoby, jak se vzlínající vlhkostí zatočit. Rychlým opatřením, které můžeme provést hned po příjezdu na chatu, může být aplikace takzvaných sanačních omítek. „Ty sice samy o sobě nepředstavují trvalé řešení a nezajistí nám odstranění vysoké vzdušné vlhkosti z vnitřního obytného prostředí, ale zbaví povrch stěn v interiéru vodních skvrn, solných výkvětů a odlupující se omítky,“ vysvětluje odborník z Weberu.

Sanační omítka s tepelněizolačním účinkem

Realizace sanační omítky je blízká zpracování běžných jádrových, vyrovnávacích omítek. „Pro aplikaci sanační omítky je nejprve třeba odstranit původní omítku zasaženou vlhkostí minimálně 80 centimetrů nad viditelně zasaženým místem a obnažené zdivo nechat alespoň 14 dní vysychat. Následně naneseme sanační omítkový systém,“ říká Petr Müller. K vyhlazení hrubého povrchu sanační omítky je pak vhodné použít difúzně otevřený štuk stejné pojivové báze, jako je omítka.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Trápí vás v domě vlhkost?

Ano, trápí a nevíme si s tím rady. 89 %
Ne, naštěstí je náš dům suchý. 11 %

Vhodné sanační omítky

Co se týče výběru sanační omítky, v současné době existuje velké množství druhů. „Pro rekreační objekty, které se v zimě nevytápí, jsou však ideální sanační omítky s tepelněizolačním účinkem a protiplísňovým efektem. Ty dokážou zvýšit povrchovou teplotu zděné konstrukce, čímž zlepšují užitný komfort obývání. Protiplísňový efekt zase dokáže uchycené spory spálit, tudíž vůbec nedojde k růstu řas či plísní na povrchu takové omítky,“ doporučuje odborník z Weberu.

Trvalé řešení představuje injektáž

Chceme-li však zamezit tomu, aby nás za rok nečekalo totéž nepříjemné překvapení, měli bychom se soustředit na podchycení příčiny problému. Ta u vzlínající vlhkosti obvykle tkví v absenci izolace, která by bránila v postupu vlhkosti ze základů či nezaizolovaného zdiva v suterénu.

Aby byla životnost sanačních opatření dlouhodobá, je třeba provést hydroizolaci, například metodou takzvané injektáže. Ta ochrání zděnou konstrukci proti vzlínající vlhkosti z půdy, takzvaně horizontálně,“ popisuje Petr Müller.

Zdroj: touristsecrets.com, houzz.in

Související články