Tržnice byla otevřena ve 30. letech 20. století a vznikla propojením dvou hal, které původně sloužily bývalé elektrárně. Už v 50. letech byla ale uzavřena z důvodu nevyhovujících hygienických podmínek, které ovlivňovala mimo jiné blízkost železniční tratě a dým z projíždějících vlaků.

„Zvažovala jsem i možnost navrátit budově původní funkci městské tržnice, ale nakonec jsem se rozhodla vytvořit projekt, který by podpořil existující život na Žižkově a nepřispíval ke gentrifikaci této městské části. Proto jsem zvolila komunitní centrum, jež by místním obyvatelům nabídlo pestrou škálu aktivit a různé možnosti využití,“ vysvětluje Laura Lukáčová.

Podle jejích slov v sobě budova příliš původních prvků nenese – její historický duch se ztratil vlivem mnoha přestaveb a působí zanedbaným dojmem. „Největší hodnotou je samotná prostorová struktura objektu, tedy 13 metrů široká a 60 metrů dlouhá hala, která v sobě uchovává paměť místa.“

Nánosy minulých dob

Architektka se v rámci návrhu snažila k prostoru přistupovat s maximální citlivostí, odstranit nánosy minulých desetiletí a navrátit hale hodnotné prvky, jako jsou střešní světlíky nebo okna v bočních stěnách. Pro nové zásahy v rámci přístavby zvolila lehkou ocelovou konstrukci opláštěnou sendvičovými izolačními panely z vlnitého plechu, který se na halových stavbách běžně používá.

„Tento materiál je nejen ekonomický, ale také funkční, neboť umožňuje vytvořit flexibilní a adaptabilní prostory,“ vysvětluje. Zasklení je řešeno systémovými sekčními vraty v kombinaci s pevným zasklením, což podporuje otevřenou a transparentní atmosféru celého prostoru. 

Aktivity pro všechny generace

Návrh v diplomové práci počítá s vytvořením několika prostorů, které pokryjí potřeby různých zájmových skupin. Autorka tu vytvořila sdílené dílny, kavárnu, hernu, multifunkční sál, zázemí pro spolky i učebny. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o zajímavém návrhu dozvědět další informace?

  • Možné využití střešní terasy
  • Hygienické zázemí
  • Prodej produktů vyrobených v dílnách
  • Propojení s cyklostezkou
  • Budování sousedských vztahů

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v srpnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. července 2024.

Zdroje:

Související články