Light House

Rekonstrukce: ze starého a tmavého domu světlá moderní vila

Původní poválečný jednopodlažní bungalov doplnila přístavba, která dům zvedla o jedno patro. Ovšem uvnitř byla tma a rozdíl jednotlivých částí staveb byl zcela zřetelný. Tak v něm žili majitelé dlouhých 23 let. 

Plastová okna

Jaký je rozdíl v profilech u plastových oken

Když se rozhodnete koupit si plastová okna, možná zjistíte, že jejich profily mají různé třídy – A, B a C. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Oprava hydroizolace starého domu (II.)

Rekonstrukce domu většinou zahrnuje celou řadu úkonů, výměnu či repasi jednotlivých konstrukcí, ovšem vždy by měla začínat zevrubnou prohlídkou, odizolováním spodní stavby a sanací vlhkých zdí. Minule jsme vráželi nerezové desky a podřezávali základy...

Dlažba

Dotaz z poradny: Jakou tloušťku dlažby mít, aby nepraskala?

Máme tady další dotaz, který může nejlépe zodpovědět odborník. „Chystáme se pokládat dlažbu. Ovšem vidíme, jak dlažba u souseda popraskala. Jakou výšku dlaždic máme zvolit?“

Greenpoint Brownstone

Rekonstrukce domu na extrémně malém půdorysu

Hned do tří pater je vytažený půdorysně malý dům, který potřeboval zrekonstruovat. Majitelé chtěli mít interiér víc vzdušný, elegantní a připomínající zahradu.

Máme doma tvrdou vodu

Některé reklamy zlidoví. Třeba ta o Bóbice, nebo ta o vodním kameni, co je prevít. S Bóbikou už bojovat nemusíme, ale vodní kámen bychom mohli zkusit omezit.

Dům na Vinici

Návštěva dřevostavby na kopci Vinice

Na nejvyšším bodě hřebenu kopce Vinice nad Vysokým Mýtem stojí přízemní dřevěný dům s travnatou střechou, který přirozeně zapadá do okolní zeleně.

Zasazení nádrže

Správné zasazení nádrže na vodu do země

Stačilo pár suchých let a lidé si uvědomili, že voda je vzácná. I ta ze střechy. A tak se stále častěji (i díky zákonným požadavkům) objevují zahradní nádrže na vodu. Ovšem jejich správná instalace bývá často problematická.

Oprava hydroizolace starého domu (I.)

Rekonstrukce domu většinou zahrnuje celou řadu úkonů, výměnu či repasi jednotlivých konstrukcí, ovšem vždy by měla začínat zevrubnou prohlídkou, odizolováním spodní stavby a sanací vlhkých zdí.

Požár komínu

Požáry komínů: hasiči hlásí jejich prudký nárůst

Hasičský záchranný sbor ukázal zajímavou statistiku požárů. V roce 2021 vzniklo vinou nevyhovujícího stavu spalinových cest přes 1 340 požárů, v 1 117 případech vznikly vznícením sazí, uvádí Společenstvo kominíků ČR. Přibývají také požáry po zprovozn...

Hydroizolace

Správná hydroizolace sprchového koutu

Izolovat sprchový kout od vody není jen tak. Ne všechno zvládnou dlaždičky. Je třeba pečlivě připravit vše tak, aby celý sprchový kout byl jednou velkou nepropustnou částí. Jak to ale udělat?

Comillas House

Návštěva domu se španělskou krví

Rekonstrukce a revitalizace historických domů vždy představují velkou výzvu. Skvělý příklad, jak snoubit současnou architekturu s historií, pochází tentokrát ze Španělska.

Dá se strop z pohledového betonu lakovat?

V našem časopisu můžete v každém čísle najít poradnu, kde odborníci odpovídají na dotazy čtenářů. Tenhle ohledně betonového stropu odpovídal Roman Brabec, náš spolupracovník a hlavně stavební inženýr s dlouholetou praxí. 

Moredon Road

Neuvěříte, že tenhle dům je 46 let starý

Že dobrá architektura je platná i po mnoha desetiletích, dokládá i naše návštěva. Dům byl postaven v roce 1976 a před několika roky prošel nákladnou, ale původ respektující rekonstrukcí.

Rekonstrukce domu

Rekonstrukce nosných konstrukcí domů (II.)

Minule jsme upozornili na základní problémy se statikou budov, se základy a svislými konstrukcemi. Teď půjdeme na vodorovné konstrukce, střechu i schody. 

Dům Nido II

Dům s neskutečným řešením interiéru. Podívejte se na ty hodně zvláštní koupelny

Před lety se prarodiče současných majitelů domu odstěhovali z Itálie do Austrálie. Nyní se jejich vnuci rozhodli, že se alespoň částečně vrátí tam, kde se jejich předci poprvé v Austrálii usídlili.

Tepelné čerpadlo

Bod bivalence a správný výkon tepelného čerpadla

Tento dotaz jsme zaznamenali nikoli v redakční poště, ale v náhodné diskusi na téma tepelných čerpadel.

kamna

Kolik nehořlavé podlahy musí být kolem kamen?

Z kamen nebo krbu padají jiskry a oharky. Kolem nich by tak měl být nehořlavý prostor. Kolik ho ale má být?

Korasmart 1400

Vyplatí se instalovat lokální větrací jednotku?

Větrání je strašně důležitá věc. Zvlášť v dnešních domech, které jsou vysoce zaizolované. Ovšem otevírat okna není úplně ideální. Řízené větrání se pak dá udělat s vysokými náklady centrálně nebo lze větrat pouze lokálně.

Rekonstrukce bytu ve Vršovicích

Návštěva bytu ve Vršovicích, který je plný světla

Historie rekonstrukce bytu ve Vršovicích není nijak divoká. Majitelka prostě nechtěla typizovanou neosobní rekonstrukci od developera, a tak si našla Ateliér Bárka. Už první návrh ukázal, že výběr byl pro ni ideální.

Rekonstrukce domu

Rekonstrukce nosných konstrukcí domů (I.)

Přebroušení podlah či výměnu dveří zvládne řada stavebníků svépomocí, a kdyby se náhodou nezadařilo, je to nemilé, ale zas tolik se neděje. Vážný problém by ale mohl nastat u nosných konstrukcí.