Přístřešek pro auto

Stavíme přístřešek pro auto: Postup krok za krokem

Přístřešek je nejen levný, ale i elegantní způsob, jak zajistit autu kryté venkovní stání, aniž by bylo potřeba stavět drahou garáž. Výhodou takového přístřešku je navíc možnost využít ho i pro jiné účely, například jako plochu k venkovnímu posezení...

Barva fasády

Jak vybrat barvu pro fasádu? Rozhodne okolní prostředí, ale i okna

Vnější vzhled domu je nejen viditelnou vizitkou jeho majitelů, ale také závazkem vůči svému okolí. Výběr barvy fasády proto není radno podcenit. Ostatně, kdo nechce domeček jako ze škatulky?

Foto: Tõnu Tunnel

Světová architektura: Koda

Estonsko je zemí, která má s dřevostavbami ohromnou tradici. První dochované nálezy dřevěné stavby podobné těm dnešním, tedy s dřevěnou opláštěnou konstrukcí, jsou už ze třetího století před naším letopočtem. Jednoduchá architektura pak patří také k...

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jedou. Nejžádanější jsou typ vzduch-voda

Pandemický rok 2020 se výrazně neprojevil do dodávek tepelných čerpadel na český trh. Vyplývá z odhadu roční dodávky tepelných čerpadel na český trh od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Foto: Francisco Nogueira

Zajímavý dům pro dvě rodiny

Tento dům není úžasný svou pozicí. Je ve městě, na ulici a o zahradě mluvit vlastně nemůžeme. Ale přesto je zajímavý, přírodní, skoro by se řeklo, že je bio.

Palác Ara (Foto: Tomáš Sysel)

V Praze se otevře 80 zajímavých domů a prostorů

Architektura známá většinou jen zvenčí během procházek, bude o víkendu 7. a 8. srpna k vidění pěkně podrobně i zevnitř. Přes 80 budov a zajímavých prostor se otevře v rámci festivalu Open House Praha 2021.

Dveře posuvné do pouzdra lze sice víc odhlučnit, ale proti klasicky otočným dveřím jsou přece jen hlučnější.

Dotaz z poradny: Posuvné dveře a útlum hluku

Je možné, aby posuvné dveře tlumily hluk? Jsou v tomhle ohledu rozdílné od otočných? Na to se nás zeptal čtenář a my oslovili odborníka.

Foto: ewout huibers

Návštěva: Malý dům u vody

Stavět si dům s podlahovou plochou 77 m2 není úplně typické. Ovšem tohle je víkendový dům, takže bohatě stačí i pro čtyřčlennou rodinu. Navíc je v něm využito každé místo.

Izolace podkroví

Jak zateplit podkroví: Izolace mezi krokvemi už nestačí

Nároky na minimální tepelné ztráty domů se každý rok zpřísňují, což pocítíte i v případě rekonstrukce podkroví. Jak prostor pod střechou zateplit a jaký způsob izolace zvolit, pokud toužíme po přiznaném krovu? Zeptali jsme se odborníka.

Dům v Hlučíně

Dům jako z Notting Hillu

Zrekonstruovaný dům v Hlučíně se pyšní historickou fasádou z lícových cihel, která připomíná anglickou architekturu v georgiánském stylu. Režnou fasádu rozjasnila decentní štuková výzdoba a barevné řešení oken a vchodových dveří.

Podlaha v předsíni

Jakou podlahu vybrat do předsíně a chodby? Nemusí to být jen dlažba

Vstupní haly, předsíně a chodby jsou místy, která návštěva vidí jako první, takže by měly působit upraveným a estetickým dojmem. Zrovna tady ale podlaha nejvíce trpí, takže ji nemůžeme vybírat jen podle vzhledu. Aspoň pokud se nepřezouváte už před dv...

Venkovní dlažba

Pokládáme venkovní dlažbu: Jak připravit podklad a na co dát pozor

Cestičky mezi záhony, chodník okolo domu nebo malebné dlážděné zákoutí s lavičkou, to vše jsou vysoce estetické a zároveň funkční úpravy, díky kterým bude vaše zahrada vypadat jako ze škatulky. Jak položit zámkovou dlažbu a v čem se liší pokládka zat...

Zásuvky a vypínače

Kam se zásuvkami a vypínači?

Je léty ověřená praxe, že ať si naplánujete zásuvky v jakémkoli počtu a kam chcete, vždy jich bude málo. Takže počtům se vyhneme, ale podíváme se, kde mají být.

Renovace balkonu

Renovace balkonu jednoduše

Máte balkon nebo lodžii už v horším stavu? Chcete je zrenovovat tak, aby byly opravdu kvalitně provedeny a žádnou „Potěmkinovu vesnici“? Můžete to zvládnout sami kvalitním PUR nátěrem. Tady je přímo od odborníků návod, jak zrenovovat balkon.

Ytong soutež

Nejlepší stavba z pórobetonu je zcela pasivní

Je pórobeton dobrou volbou pro stavbu rodinného domu? Určitě. To dokazuje i zájem o tento materiál nebo také soutěž, kterou vypsala firma Xella. Investoři přihlásili své stavby realizované za poslední čtyři roky. Ta nejlepší je pasivní a stojí na pěn...

Dům pro důchodce

Dům pro pohodlné stáří

Dva stavaři se rozhodli, že se přestěhují do nového domu. Na důchod chtěli něco pohodlného, bez schodů. A tak padla volba na nízkopodlažní dřevostavbu.

Dětský pokoj

Jak vybrat podlahu do dětského pokoje: která krytina je nejlepší?

Vzhledem k tomu, že děti po podlaze nejen chodí, ale také na ní sedí, hrají si s autíčky, válejí se po ní a plazí, výběr správné podlahové krytiny je při zařizování dětského pokoje klíčový. Z jakých materiálů vybírat a který to u vás vyhraje?

Foto: Tomáš Dittrich

Pojďte se podívat do domu nad Táborem

Manželský pár chtěl moderní, stylově čistý, zděný a hodně prosklený dům s plochou střechou. Na okraji Tábora prostě bydlet v pohodě a klidu, mít zázemí pro sebe i své dvě děti. Zadání, jak by měl dům vypadat, od nich projektant ing. Lukáš Návara neje...

Zastřešení terasy

Plánujeme stavbu terasy III: Stínění a zastřešení

Abychom pobyt na terase nemuseli zredukovat jen na dny, kdy neprší a zároveň není ani veliké vedro, měli bychom popřemýšlet nad vhodným zastřešením nebo alespoň zastíněním. Jaké se nabízejí možnosti?

Foto: Ståle Eriksen

Přístavba k přístavbě

V Londýně najdete takových domů, jako je tento, tisíce. Jsou to úzké řadovky, které postupem času přestaly postačovat. A tak se rekonstruují a přestavují a přistavují. Jako tady.

Terasa

Plánujeme stavbu terasy II: Přehled materiálů

Při výběru materiálu pro terasu by nás měl zajímat nejen jeho vzhled a cena, ale také trvanlivost a náročnost na údržbu. Ve venkovních podmínkách musí být schopen odolat mrazu a určitě uvítáme, když nevybledne vlivem UV záření. Důležitý je rovněž pro...