Betonové ploty

Elegance, která vydrží celý život. Takový je betonový plot

Elegantní, odolné, bezúdržbové. Přesně takové jsou betonové ploty. Dají vám na výběr z řady barev a vzorů, a navíc vám vydrží celý život. I proto jsou v posledních letech stále oblíbenější.

Útulná terasa

Plánujeme stavbu terasy I: Umístění a velikost

Stavba terasy není zase tak náročnou záležitostí, ale i v jejím případě platí staré moudré pravidlo, třikrát měř, než začneš řezat. Připravili jsme proto miniseriál, ve kterém stručně shrneme, co všechno je třeba důkladně promyslet.

Palác ARA. Foto: Tomáš Sysel

Za pražskou architekturou až v srpnu

Kvůli přetrvávající pandemii koronaviru se v letošním roce rozhodli organizátoři festivalu Open House Praha posunout jeho termín na léto. Festival se uskuteční od 2. do 8. srpna 2021. O víkendu 7. a 8. srpna se pro veřejnost otevřou zdarma desítky bě...

Foto kredit: Fernanda Leonel

Návstěva domu, kde vládne dřevo a soukromí

Dům, do kterého dnes nahlédneme, stojí u golfového hřiště, což znamená, že v jeho okolí bývá dost rušno. Vytvoření soukromí tedy bylo alfou i omegou architektonického projektu.

Foto: Chevalier Morales

Západní vítr

Když vanou silné západní větry u jezera Saint-Louis v Kanadě, není to úplně příjemné. Vítr byl jedním z měřítek, kterými se řídil návrh nového domu studia Chevalier Morales.

Dřevostavba

Je v dřevostavbě všechno slyšet? Zvukovou izolaci ovlivní i detaily v projektu

Zvuková izolace je u dřevostaveb velmi diskutovaným tématem. Problém nastává nejčastěji v patrových domech, kde dřevěná podlaha nesená trámy propustí dolů každý krok. Odborníci přitom tvrdí, že odhlučnění moderní dřevostavby je dnes už srovnatelné se...

Dřevostavba

Tenké stěny jsou nespornou výhodou dřevostavby. Z čeho se skládají?

Zjednodušeně by se dalo říci, že stavební pozemky na trhu jsou dnes stále menší, zatímco zdi domů se s vysokými požadavky na tepelné vlastnosti staveb rozšiřují. Vnitřního prostoru pro samotné bydlení tak ubývá. Je to jeden z důvodů, proč roste oblib...

Blokki mini

Chatka bez povolení a bez přípojek

Pokud je stavba na vašem pozemku menší než 25 m2, nemusíte mít žádné povolení. To je nyní v zákoně a toho využívá i tahle malá chatka, která dokonce nemusí být ani připojena na energetické sítě či kanalizaci.

Kreativní omítka

Inspirace: Jak vytvořit na stěně efekt betonu či břidlice

Betonové stěrky a kamenné obklady jsou poměrně náročné na finance i na aplikaci. Pokud toužíte po originálním povrchu stěny za levnější peníz, můžete vyzkoušet některou z tzv. kreativních omítek. S trochou šikovnosti ji nanesete na zeď sami a vytvoře...

Foto: Michael Lassman, Ryan Ng, Murray Frederics

Návštěva domu: Vítejte v džungli

Už před téměř sto lety prohlásil slavný architekt Le Corbusier, že dům je strojem k bydlení. A abychom v něm mohli žít a další staletí přežít, musí s námi a s přírodou spolupracovat. Pojďme se podívat na jeden takový spolupracující dům.

Požár domu

Jak se chová dřevostavba při požáru: může ho zvládnout lépe než zděný dům

Co se týče požárního zabezpečení, dřevostavby se zdají být choulostivější než konstrukce postavené z nehořlavých materiálů. V praxi ale bývá pravdou opak. Jak je to možné?

Foto: Bruce Damonte

Dům pro zimu v Lillehammeru

Je jen málo rodinných domů, které tak zaujaly, jako Skigard Hytte od Mork-Ulnes Architects. Je tak jednoduchý, až získává uznání po celém světě. Je to ukázka stavby, která skutečně souzní s přírodou, historií a okolím.

Schodiště

Jak osvěžit nevzhledné schodiště aneb Renovace bez bourání

Pěkně udržované schodiště není jen stylovým prvkem domu, ale zaručuje i bezpečný pohyb mezi přízemím a patrem. Rozhodně se proto vyplatí věnovat mu pozornost a čas od času přistoupit k jeho renovaci. Pokud je konstrukce stabilní, nebudeme muset nic b...

Imitace kamene v interiéru

Imitace kamene dodá stěnám jedinečnost. Je lepší zvolit beton, nebo sádru?

Kamenné obklady jsou nadčasové a zaujmou přírodním vzhledem. Přírodní kámen je však velmi drahou záležitostí a mnohé odradí i jeho hmotnost. Proto jsou tu betonové a sádrové imitace. Jak vybrat tu pravou pro váš domov?

interiér

Co hlídat v projektu?

Nechat si připravit plány na stavbu domu či přestavbu bytu je výborná věc a ušetří nám to mnoho starostí. Nicméně i přesto je dobré některé věci vědět a zajímat se předem, abychom byli rovnocennými partnery při přípravách… často mnoho věcí na papírov...

Foto: Derek Swalwell

Netradiční architektura: Temná přístavba

Některé rekonstrukce a přístavby jsou takové, že to vyrazí dech. Tahle, do které vás zveme dnes, je jedna z nich.

Skryté zárubně

Dotaz z poradny: Aby se omítka neloupala u skrytých zárubní

Do mailu nám dorazil dotaz od čtenáře, který chce skryté zárubně. Tak jsme jej přeposlali do firmy, která se jimi zabývá - do J.A.P. Future.

Foto: Grant Smith

Světová architektura: Výrazně a ekologicky

House 19 je energeticky šetrný rodinný dům s nulovou uhlíkovou stopou, který se nachází v hrabství Buckinghamshire severovýchodně od Londýna. Je vynikajícím příkladem současného udržitelného designu, který může skvěle zafungovat i v kontextu starobyl...

Vchodové dveře

Vybíráme vchodové dveře: Bezpečnost je na prvním místě, design se ale také počítá

Správně vybrané vchodové dveře esteticky zapadnou do celkového vzhledu domu a vydrží vám desítky let. Důležitá je však i jejich tepelná a hluková izolace a především bezpečnost. Přinášíme několik rad a postřehů, co při výběru dveří nepodcenit.

Foto: Bildpark / Veit Landwehr

Návštěva domu: Beton a šachta

Tenhle dům raději ať neprohlíží lidé, kteří mají rádi zabydlenost, teplé interiéry, domácký styl… Tenhle dům je syrový, jak steak z právě poraženého býka. Ostatní milovníci jednoduchosti a funkčnosti budou nadšeni.

Foto kredit: Imagen Subliminal

Ze staré stáje vytvořili příjemný domov v rustikálním duchu

Na farmě ve španělském Güemes stojí domek, na kterém byste zvnějšku nepoznali, že kdysi sloužil jako přístřešek pro koně. Bývalou stáj připomíná jen tvar hlavní budovy a zachovalý krov. Řešení interiéru je přitom velmi jednoduché.