Vytápění dřevem

Roste zájem o topení dřevem

Doba s problematickou situací v energiích tvrdě dopadá na české domácnosti. Ukazuje se, že všechno je jinak, než tomu bylo ještě před půl rokem. Lidé se začínají opět poohlížet po topení dřevem. Ti, kdo mají větší finanční zázemí, naopak zahlcují ins...

Byt v Brooklynu

Návštěva bytu s výraznými dekory

Přestavba tohoto bytu byla dost zásadní, zcela se změnila dispozice a majitelé také chtěli výraznější charakter interiéru.

kominík

Přichází čas na kontrolu komína

Až skončí zima a topná sezóna, je třeba provést údržbu a kontrolu topné soustavy. U mnoha domů to znamená i komín, který by měl dle zákona projít kontrolou.

Dům v Říčanech

Návštěva rodinného domu v Říčanech

Ve vilové čtvrti v Říčanech u Prahy stojí elegantní dům jednoduchých tvarů, jehož výrazná fasáda člověku utkví snadno v paměti. Cihly na venkovních stěnách totiž nejsou u českých novostaveb zas tak časté. Předností je však i skvělé využití pozemku k ...

Odhazování sněhu

Udělat vyhřívanou příjezdovou cestu, či ne?

Spoustě lidem dost vadí každodenní odhazování sněhu. Tahle zima se sice zdála být velmi teplá a suchá, ale spoustě lidí z hor a podhůří to tak připadat nemusí. A tak se i náš čtenář ptá, jestli se vyplatí udělat vyhřívanou cestu, a pokud ano, tak jak...

Snižujeme hluk pod vinylovou podlahou

Kročejový hluk je velkým problémem mnoha staveb. Jeho snížení je jedním z nejdůležitějších cílů pro komfortní bydlení. Hlučné mohou být dokonce i vinylové podlahy. Tak jak je udělat, aby hlučné nebyly?

Jeskyně v Chuanzihe

Opuštěné jeskyně chtějí předělat na bydlení

Bydlet v jeskyni? To se asi nikomu moc nechce. Jenže s dobrým architektonickým návrhem to jde. A ten návrh je tak dobrý, že je dokonce navržen na jednu z nej- architektonických cen.

Zateplení soklu dřevostavby

Správné zateplení soklu

Základy domu potřebují být správně zaizolovány. Musí odolávat vodě, tlakům i teplotě. Společně s odborníkem poradíme, jak je správně zateplit.

River house

Dům u potoka se musel vztyčit na sloupy

Dům, který si prohlédneme dnes, není na úplně ideálním místě. Ono to sice vypadá romanticky, že je na břehu potoka a že je tam krásná příroda, ale zas tak dokonalé místo pro stavbu to není.  

Úspory energie

Dvanáct možností úspor energií v domech i firmách

Energie jsou tak drahé, že se mnoho lidí dostává na hranici takzvané energetické chudoby. Ovšem i ti, kteří mají možnost stále platit, hledají možnosti, jak ušetřit. A je jedno, jestli jde o byt, dům nebo firmu.

Co vědět, než začnete stavět vinný sklípek

Kvalita vína sice začíná na vinicích, ale místo, kde lahve skladujete, ji může hodně ovlivnit. Pokud máte víno opravdu rádi, třeba se pustíte do budování vlastního sklípku.

Plynové vytápění

Musí se měnit plynový kotel kvůli přimíchávání vodíku?

Evropská unie připravila několik velkých souhrnných plánů na přesun evropské energetiky na zelenější verze. Součástí je i přimíchávání vodíku do plynu. Zvládnou to naše kotle, ptá se čtenář?

Budova statku zvenčí

Pojďte na návštěvu nádherně opraveného statku

Velký statek, který pamatuje císaře pána, prošel v 90. letech nezbytnou stavební rekonstrukcí. Když po čase změnil majitele, bylo třeba ho trochu „oprášit“, tj. zařídit interiéry.

Návod na stavbu příčky ze sádrokartonu

Sádrokartonové systémy jsou rychlým a efektivním řešením dispozice vnitřního prostoru. Pojďme se podívat, jak se taková příčka staví.

Dům v Uhříněvsi

Vila v Uhříněvsi ukazuje sílu jednoduchosti

Vymýšlení a prošlapávání nových cest se často nespojí s efektivitou, ergonomií a často ani s logikou. To platí i v architektuře. Pojďme se ale podívat do domu, který spojuje generacemi prověřené a osvědčené prvky.

Střešní okna

Střešní okna a jejich životnost (II.)

Žádná stavební součást nemá životnost nekonečnou. O střešních oknech to platí také. Minule jsme si řekli něco o materiálu a zatékání a dnes půjdeme dál a to, jak takové okno izolovat a také jak se za dvacet let zvýšila kvalita. 

Vrtání do dlaždiček

Vyvrtat díru do zdi bývá často problém. Vyvrtat díru do dlaždiček je problém ještě větší. Ale pokud víte pár triků…

kamenivo

Kačírek, nebo drť?

Chcete stavět? Hledáte něco vhodného do betonu? Nebo potřebujete obsypat okop kolem domu? Podsypat novou cestu? Co na to použít? Kačírek, nebo drť? Jaký je rozdíl?

Cabin A

Dům v lyžařském středisku měl netradiční inspiraci

Svah ve velkém zimním středisku láká tisíce návštěvníků. Jen kousek od hlavních lyžařských tras stojí atraktivní špičatá budova, pro kterou si architekti vzali opravdu netradiční inspiraci.

Střešní okna

Střešní okna a jejich životnost (I.)

Po dvaceti letech nemůžeme o mnoha technologiích v domě ani stavebních prvcích říct, že jsou funkční. Jsou za horizontem co do materiálů, provedení i funkce. A platí to i o střešních oknech, která ale mají tu nevýhodu, že jsou takovým trychtýřem prob...

balkón

Jak si dodatečně dostavět balkon?

Chtěli byste na domě mít balkon? Možná právě tahle odpověď stavebního inženýra Romana Brabce na stejný problém čtenáře vám pomůže.