Omítky

Dokážete popsat rozdíl mezi akrylátovou, silikonovou a silikátovou omítkou?

Chystáte se vybírat omítku, pak čtěte dále. V tomto článku si posvítíme na akrylátovou, silikonovou a silikátovou omítku. Tak která bude ta vaše?

Dvojčata u slapské přehrady

Dva domky u slapské přehrady: stejný autor, jiní majitelé

V rekreační oblasti nad slapskou přehradou stojí dva domy. Mají stejný původ a tvůrce, ale jiné majitele i dispozice. Přesto dohromady tvoří harmonická dvojčata, z nichž si každé uchovalo svoji individualitu.

Dům bez dveří

Postavili si dům bez dveří a dělicích zdí. Prostor člení skříněmi

Proč stavět zdi a uzavírat prostory, když hledáme propojení? Proč trvat na tom, že se budeme oddělovat, když věříme ve spojení? To jsou věty, které si řekli majitelé tohoto domu dřív, než šli za architektem.

Stodola Krňany

Majitel chtěl krásný dřevěný dům a stodolu. Obec dům zatrhla, stodola stojí

Je to takový malý český příběh. Majitel se rozhodl postavit na svém pozemku celodřevěný dům, doplněný o sklo a kámen. A k tomu netradiční stodolu ze skládaného dřeva. Stodola stojí, dům nikoliv. „Tato stavba je v rozporu s uzemním plánem obce”.

Excentrická bruska

Excentrická bruska: Co to je, jak se používá a proč byste ji měli mít?

Jste domácí kutil a chystáte se brousit? Pak si přečtěte tento článek. Vysvětlíme vám, jakou brusku si pořídit, a dozvíte se, co všechno s ní dokážete!

High House

Ke starému dřevěnému domku přistavěli moderní část a mají vystaráno

Tentokrát se znovu vydáme do Austrálie, kde je nepřeberné množství přístaveb starých dřevěných domků. Tohle je jedna z nich. Zaslouží si pozornost, protože velmi příjemně spojuje klasiku s modernou a stupňuje výšku budovy směrem do dvora.

Dům s atriem má jedinečnou atmosféru

Dům pro rodinu s dětmi tvarem zdánlivě připomíná tradiční stavení, uvnitř ale kromě pohodlného prostoru k bydlení skrývá atrium, které mu dodává jedinečnou atmosféru, podobně jako různé výšky podlaží a cesty propojující vnitřek se zahradou.  

Plechová fasáda

Dotaz čtenáře: Mám uvažovat o plechové fasádě?

Provětrávané fasády mají mnoho podob. Jsou dřevěné, vláknocementové, keramické, betonové… nebo plechové. A právě nad takovou přemýšlí náš čtenář a chce vědět, na co si u ní dát pozor.

Schodiště s protismykovým opatřením.

Pád na schodech může být fatální. Jak zamezit sklouznutí?

V málokteré části domu či bytu může nastat více úrazů než na schodišti. Bezpečnost na schodech by nikdo neměl podceňovat, naopak. Jednou z preventivních cest, která vede ke snížení rizika vzniku úrazu, jsou protiskluzová opatření.

Zdena Zlatová

Recept na levné bydlení: domky z lodních kontejnerů

Celý život se profesně pohybovala ve stavebnictví, změna v osobním životě a s ní i potřeba nového bydlení přivedla Zdenu Zlatovou na myšlenku dělat domky z vyřazených lodních kontejnerů. Minimalistické stavby sestavené z modulů mají čím dál více příz...

Family Cottage z Kapského města

Dům s doškovou střechou je prostě okouzlující

Byl to velký dům, s krásnou rákosovou doškovou střechou. Jenže uvnitř byl starý, tmavý, spousta zákoutí a křivolakých chodeb. A tak ho čekala rekonstrukce. Dopadla naprosto báječně.

Cihly

KVÍZ: Dokážete spočítat cihly k postavení jedné zdi?

Chci postavit zeď dlouhou deset metrů. Použiji cihly o šířce 50 a 25 cm. V každé řadě se tyto dvě cihly střídají, tedy vedle sebe postavím cihlu 50 cm, vedle ní 25 cm, 50 cm a tak dále. První řada začíná cihlou o šířce 50, druhá řada cihlou o šířce 2...

Chata Čenkovice

Chatu v Orlických horách navrhli architekti, interiér majitel sám

Dnes se vypravíme do Orlických hor, kde vzniká mnoho nových domů určených k rekreaci. My se vypravíme do jednoho, který je dokonalý svým neuvěřitelným výhledem. Nejen z terasy, ale i při posezení uvnitř.

Výsledky NZÚ

Rychle zažádejte o dotace na méně úsporný dům. V létě už nebudete mít šanci

Pokud chcete stavět dům na hranici dotačního požadavku, pospěšte si. Od září už nebudete mít šanci, protože stát už na něj dotace nedá.  

Foto: Maxime Brouillet

Projděte si nádherný dům na útesu nad jezerem

Někdo by se v domě, jako je tento, zbláznil, protože by neustále koukal do slušné propasti. Na útesu nad jezerem, v lese, uprostřed přírody totiž stojí dům, který jako by balancoval na hraně a tiše přemýšlel, nemá-li skočit.

Změna plánů

Chcete změnit stavbu až po schválení stavebním úřadem? Víme, jak postupovat

Získali jste povolení od stavebního úřadu, pustili se do stavby, ale na poslední chvíli jste se rozhodli pro zásadní změny? Pak existuje jasně daný postup, který musíte v této situaci dodržet. Zjistěte, jaké dokumenty budete potřebovat a komu změny n...

Krumpáč - typy

Vyber si svůj krumpáč! Ne každý je pro tebe vhodný

Zapomeňte na klasické motyky a rýče, dnes se mrkneme na krumpáče! Tyto všestranné nástroje dokáží zázraky na zahradě i při stavebních pracích. Připravili jsme pro vás přehled různých typů krumpáčů a tipy, jak si vybrat ten nejvhodnější.

Kdysi zahradní domek, pak letohrádek a nyní rodinný dům aneb takhle vypadá zrekonstruovaná krása.

Kdysi zahradní domek, pak novogotický letohrádek. A teď báječný rodinný dům

Také si myslíte, že se ve starých domech nedá žít? Ale kdepak. Důkazem budiž povedená rekonstrukce letohrádku Bažantnice v jižních Čechách. Koukněte, jak se proměnil v dechberoucí rodinný dům.

Kampus ČSOB

Ekologické projekty, které mění svět: Kanceláře jako džungle

Jak by měly vypadat moderní kancelářské prostory? Nejde jen o připojení k internetu a pohodlné židle, ale třeba i o to, jak se chová budova k přírodě. A budova ČSOB v pražských Radlicích je krásným příkladem, jak by to mělo vypadat.

Rekonstrukce bytu v Sopotech

Podívejte se na úžasnou renovaci sto let starého bytu v polských Sopotech

Máme radost, když můžeme ukázat velmi povedené rekonstrukce a renovace domů a bytů, zachraňující kouzlo dob minulých. A tenhle byt, byť je až v polských Sopotech, všechno tohle splňuje.

Vila Olomouc

Pojďte na návštěvu do úžasné vily v Olomouci

Vila v Olomouci prošla pětiletou rozsáhlou, pečlivou a detailní rekonstrukcí, na níž se podílelo množství odborníků i mistrů řemesla. Velkorysost investora i snaha zúčastněných byla proto v loňském roce ověnčena hned dvěma oborovými úspěchy. Vila se...