Comillas House

Návštěva domu se španělskou krví

Rekonstrukce a revitalizace historických domů vždy představují velkou výzvu. Skvělý příklad, jak snoubit současnou architekturu s historií, pochází tentokrát ze Španělska.

Dá se strop z pohledového betonu lakovat?

V našem časopisu můžete v každém čísle najít poradnu, kde odborníci odpovídají na dotazy čtenářů. Tenhle ohledně betonového stropu odpovídal Roman Brabec, náš spolupracovník a hlavně stavební inženýr s dlouholetou praxí. 

Moredon Road

Neuvěříte, že tenhle dům je 46 let starý

Že dobrá architektura je platná i po mnoha desetiletích, dokládá i naše návštěva. Dům byl postaven v roce 1976 a před několika roky prošel nákladnou, ale původ respektující rekonstrukcí.

Rekonstrukce domu

Rekonstrukce nosných konstrukcí domů (II.)

Minule jsme upozornili na základní problémy se statikou budov, se základy a svislými konstrukcemi. Teď půjdeme na vodorovné konstrukce, střechu i schody. 

Dům Nido II

Dům s neskutečným řešením interiéru. Podívejte se na ty hodně zvláštní koupelny

Před lety se prarodiče současných majitelů domu odstěhovali z Itálie do Austrálie. Nyní se jejich vnuci rozhodli, že se alespoň částečně vrátí tam, kde se jejich předci poprvé v Austrálii usídlili.

Tepelné čerpadlo

Bod bivalence a správný výkon tepelného čerpadla

Tento dotaz jsme zaznamenali nikoli v redakční poště, ale v náhodné diskusi na téma tepelných čerpadel.

kamna

Kolik nehořlavé podlahy musí být kolem kamen?

Z kamen nebo krbu padají jiskry a oharky. Kolem nich by tak měl být nehořlavý prostor. Kolik ho ale má být?

Korasmart 1400

Vyplatí se instalovat lokální větrací jednotku?

Větrání je strašně důležitá věc. Zvlášť v dnešních domech, které jsou vysoce zaizolované. Ovšem otevírat okna není úplně ideální. Řízené větrání se pak dá udělat s vysokými náklady centrálně nebo lze větrat pouze lokálně.

Rekonstrukce bytu ve Vršovicích

Návštěva bytu ve Vršovicích, který je plný světla

Historie rekonstrukce bytu ve Vršovicích není nijak divoká. Majitelka prostě nechtěla typizovanou neosobní rekonstrukci od developera, a tak si našla Ateliér Bárka. Už první návrh ukázal, že výběr byl pro ni ideální.

Rekonstrukce domu

Rekonstrukce nosných konstrukcí domů (I.)

Přebroušení podlah či výměnu dveří zvládne řada stavebníků svépomocí, a kdyby se náhodou nezadařilo, je to nemilé, ale zas tolik se neděje. Vážný problém by ale mohl nastat u nosných konstrukcí.

RD Svinary

Jednoduchý dům pro českého investora

Za touhle stavbou byste vyrazili mezi rekreační objekty do Svinar. I tohle není rodinný dům, ale rekreační chata. Ovšem snadno může být i rodinným domem.

Střecha bez přesahu přímo zvýrazňuje základní tvar domu a ten působí až symbolicky.

Přesah střechy a jeho výhody i nevýhody

Stále častěji architekti pracují s motivem šikmých střech bez přesahu. Vypadá to skvěle, ale…

Beton

Proč nedrží vysprávkový beton?

Do redakce nám zavolal čtenář, který se ptal, proč nedrží vysprávkový beton na podlahách ve sklepních prostorech, i když vlhkost je už odvedena. Pátrali jsme a patrně jde o takzvanou chemickou korozi betonu.

Vytápění dřevem

Roste zájem o topení dřevem

Doba s problematickou situací v energiích tvrdě dopadá na české domácnosti. Ukazuje se, že všechno je jinak, než tomu bylo ještě před půl rokem. Lidé se začínají opět poohlížet po topení dřevem. Ti, kdo mají větší finanční zázemí, naopak zahlcují ins...

Byt v Brooklynu

Návštěva bytu s výraznými dekory

Přestavba tohoto bytu byla dost zásadní, zcela se změnila dispozice a majitelé také chtěli výraznější charakter interiéru.

kominík

Přichází čas na kontrolu komína

Až skončí zima a topná sezóna, je třeba provést údržbu a kontrolu topné soustavy. U mnoha domů to znamená i komín, který by měl dle zákona projít kontrolou.

Dům v Říčanech

Návštěva rodinného domu v Říčanech

Ve vilové čtvrti v Říčanech u Prahy stojí elegantní dům jednoduchých tvarů, jehož výrazná fasáda člověku utkví snadno v paměti. Cihly na venkovních stěnách totiž nejsou u českých novostaveb zas tak časté. Předností je však i skvělé využití pozemku k ...

Odhazování sněhu

Udělat vyhřívanou příjezdovou cestu, či ne?

Spoustě lidem dost vadí každodenní odhazování sněhu. Tahle zima se sice zdála být velmi teplá a suchá, ale spoustě lidí z hor a podhůří to tak připadat nemusí. A tak se i náš čtenář ptá, jestli se vyplatí udělat vyhřívanou cestu, a pokud ano, tak jak...

Snižujeme hluk pod vinylovou podlahou

Kročejový hluk je velkým problémem mnoha staveb. Jeho snížení je jedním z nejdůležitějších cílů pro komfortní bydlení. Hlučné mohou být dokonce i vinylové podlahy. Tak jak je udělat, aby hlučné nebyly?

Jeskyně v Chuanzihe

Opuštěné jeskyně chtějí předělat na bydlení

Bydlet v jeskyni? To se asi nikomu moc nechce. Jenže s dobrým architektonickým návrhem to jde. A ten návrh je tak dobrý, že je dokonce navržen na jednu z nej- architektonických cen.

Zateplení soklu dřevostavby

Správné zateplení soklu

Základy domu potřebují být správně zaizolovány. Musí odolávat vodě, tlakům i teplotě. Společně s odborníkem poradíme, jak je správně zateplit.