Podlahové vytápění: Elektrické, nebo teplovodní?

Podlahové vytápění

Autor: Shutterstock.com

Vyhřívaná podlaha znamená naprostý komfort: můžete chodit po bytě naboso i v zimě, děti se mohou válet po zemi, aniž byste se obávali, že nastydnou. Který typ podlahového vytápění ale zvolit? Bude pro vás výhodnější elektrické, nebo teplovodní?

Elektrické podlahové vytápění je levnější při pořízení a mnohem jednodušší na instalaci. Kabely či rohože se položí přímo pod povrch nášlapné vrstvy podlahy, a když zmáčknete tlačítko, ihned se rozehřejí. Díky centrální řídicí jednotce si můžete nastavit v každé místnosti různou teplotu - dětský pokoj tak může být teplejší, vaše ložnice chladnější. Výhodou také je, že instalací elektrického systému navýšíte podlahu jen minimálně - dráty a rohože jsou tenké, podlaha se jimi nezvýší o víc než 2 cm. Jen pokud byste zvolili vytápění akumulační, kabely by se zalily do betonové nebo anhydritové desky, a podlaha by se tím navýšila podstatně více.

Podlahové vytápění

Autor: Shutterstock.com

Zřejmou nevýhodou elektrického vytápění je drahý provoz - ceny elektřiny nejsou lidové, a komfort teplých chodidel se tak dost prodražuje. Elektrické vytápění se proto hodí do nízkoenergetických domů a dobře zateplených novostaveb, kde není velká energetická ztráta a elektřiny tolik nespotřebujete. Ve starších objektech ho lze využít jako topení doplňkové, případně jím vytápět jen vybrané místnosti, kde bývá nejvíc zima - například koupelnu.

Teplovodní podlahové vytápění je oproti tomu mnohem úspornější na provoz. Je podobné vytápění konvekčnímu, neboť rozvádí teplo pomocí ohřáté vody a může být napojeno na plynový kotel, elektrokotel, tepelné čerpadlo nebo solární panely. Tím, že voda proudí v mnohem větší ploše, než je tomu v radiátoru, může být její teplota nižší - ohřívá se jen na 38/35 °C, což si žádá výrazně méně energie. Rozvody jsou zality v akumulační vrstvě, která dlouho drží teplo a postupně ho vyzařuje do místnosti. Bonusovou výhodou teplovodního podlahového vytápění je fakt, že se v parném létě umí přeměnit na klimatizaci - voda totiž dokáže podlahu jak vyhřát, tak ochladit.

Podlahové vytápění

Autor: Shutterstock.com

Z hlediska provozu je na tom teplovodní podlahové vytápění tedy mnohem lépe než elektrické, je ale třeba počítat s daleko vyšší investicí. Kromě toho se výrazněji zasahuje do podlahy, která se musí náležitě navýšit, aby se sem vešla i akumulační vrstva. V některých bytech taková montáž nemusí být ani možná. Na rozdíl od elektrického podlahového vytápění se teplovodní rozbíhá mnohem pomaleji a nedá se u něho tak dobře regulovat teplota. Na druhou stranu vám efektivně a levně vytopí celý dům. Každý typ má tedy svá pro a proti, je jen na vás, co bude vyhovovat vaší konkrétní situaci.

Komentáře

Načítám komentáře...