bakteriální spála růžovitých

Nebezpečná choroba stromů se šíří republikou. Má tu ideální podmínky

Je několik chorob rostlin, na které se zaměřuje pozornost Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Jsou to invazní druhy chorob, jejichž výskyt se celoplošně detekuje a hlásí. Jednou z nich je nebezpečná bakteriální spála růžovitých.

Zahrada s jezírkem

Zahrada s jezírkem nabízí soukromá zákoutí všem členům rodiny

Na zahradě nedaleko Černošic se schází celá rodina a tráví tu většinu volného času. Prostor pro zahradní experimenty si oblíbili i ptáci. Důležitou roli hraje koupací jezírko, které se během let vylouplo do dokonalé krásy.

Mech v trávníku

Jak zvítězit nad mechem v trávníku? Stačí pár drobných úprav

Mech v trávníku je signálem, že se o trávník nestaráte tak, jak máte. Že trávě něco chybí. Tady je návod, jak se mechu zbavit a pomoct si ke krásnému trávníku.

Káva historie

Kde se vzala káva? Víte, odkud pochází?

Praha, Brno, ale i jakékoli menší město, jsou poseté kavárnami. V obchodech jsou regály obsypané kávou. Je prostě všude. Jak to s ní ale vlastně začalo?

Bazén Albixon

Voda v bazénu musí být průzračná. Ale jak na to?

Voda v bazénech musí být čistá, aby se v ní dalo koupat. A to jak z hlediska hygienického, tak i pocitového. Jak se ale kvalita vody v bazénech kontroluje a zaručí?

Škůdci na pokojových rostlinách

Tipy a rady, jak se zbavit škůdců na pokojových rostlinách

Nejrůznější škůdci mohou pěkně potrápit pokojové rostliny. Občas si nějakého můžeme přinést domů ze zahradnictví s novou rostlinou, jindy přiletí oknem při větrání či letnění pokojovek. Přečtěte si o nejčastějších škůdcích na pokojových rostlinách a...

Orchidej střih

Co s odkvetlou orchidejí - nechat, nebo ostříhat?

Máte doma orchideje? Pak si možná právě teď kladete otázku, co s nimi, když už odkvetly? Je lepší je nechat být, nebo ostříhat? Panuje mnoho různých názorů a může být opravdu těžké se v tom zorientovat. V následujícím článku si vše shrneme a budete m...

Tulipány ve váze jsou půvabné, ale my vám nabízíme ještě zajímavější květinové nádoby naplněné voňavým jarem.

Tradiční vázy se okoukaly? Vyrobte si takové, které jen tak někdo nemá

Naše nápady na jarní a velikonoční čas sází na košťálovou zeleninu, dřevo, zkumavky, skořápky i plata od vajec. Stačí kliknout na fotogalerii a hned uvidíte, co jsme pro vás vymysleli.

Sekání mokré trávy

Jak rychle a bezpečně sekat mokrou trávu

Trávu je třeba sekat nehledě na počasí. Když pořád prší, je tráva těžká a lepí se. To ale není překážkou. Jak se s takovou obtíží vypořádat?

Zelená střecha

Základní principy vrstev zelených střech

Majitelé rodinných domů využívají stále častěji klimatizačního efektu zelených střech. Teplota povrchu střechy pod vegetací je totiž v letních měsících obvykle až o padesát stupňů nižší než teplota povrchu střechy vystavené přímému slunci. V suchém s...

Fenomén samozásobitelství znovu ožívá.

Nechcete kupovat drahou zeleninu? Vypěstujte si ji

Fenomén samozásobitelství dnes znovu ožívá, pro permakulturní zahradníky a nadšence do pěstování zeleniny a ovoce je však aktuální už mnoho let.

Náhrada trávníku

Čím můžete nahradit trávník? Je tu spousta jiných rostlin

Trávník je tradičním prvkem zahrady, ale jeho údržba může být náročná a časově i finančně nákladná. Existuje však mnoho alternativ, které mohou být krásnou a praktickou náhradou za trávník. Skalničky, stálezelené rostliny a dřeviny jsou jen některé z...

Ostružiny

Jak na vyvázání ostružin?

Máte ostružiny? Pak se nevyhnete vyvazování. Díky tomu budou totiž lépe růst, budou stále vzpřímené a nebudou se ohýbat. Také plody takových ostružin budou větší a chutnější, protože se dostanou lépe na světlo. Jak na to?

Prořezávání ovocných stromů

Jak na jarní řez ovocných stromů

I ovocné stromy potřebují kosmetickou úpravu. A to zejména na podzim a na jaře. Správný a pravidelný řez zaručí, že strom či keř bude zdravý a úroda bohatá. Kdy a jak prořezávat ovocné stromy a keře? Poradíme vám.

Hraboš polní

Zemědělci varují: hraboši po teplé zimě zase řádí

Teplé zimy znamenají, že populace myší či hrabošů polních se neztenčila. Teplo je vyhnalo z nor a ukazuje se, že tenhle rok bude opět patřit jim.

Klematis

Které květiny milují kyselou půdu?

Milovníci zahrádkaření pozor! Máte u vás příliš kyselou půdu? Nevadí! Představíme si rostliny, kterým se v ní bude náramně dařit. Jste připraveni?

Kávovník doma

Můžeme doma pěstovat kávu? Ano!

Milovníci kávy pozor! Vypěstovat si domácí kávu je nyní možné. Pojďme si říct, jak na to a na co si dát pozor. Takovou kávu jste ještě nepili.

Calathea lancifolia 'Insignia'

Rostlina roku 2023 má magické schopnosti

Na světě se volí auto roku, architekt roku, Miss či barva roku. To by bylo, aby se nevolila i rostlina. Ale volí se. A letos získala titul pokojovka, která je opravdu hodně zajímavá.

Hnojiva

Jaké existují druhy hnojiv? Udělejte si v tom jasno

Asi každý zahrádkář ví, že by se půda měla pravidelně hnojit. Jak ale poznat, která hnojiva se hodí na co? Je jich hrozně moc - přírodní, průmyslová, hnůj a tak dále. Udělejte si v tom konečně jasno.

Šťastný bambus

Jak pěstovat šťastný bambus ve vodě i v substrátu

Rádi byste oživili domov pěknou netradiční rostlinou, která nevyžaduje příliš péče? Pak vsaďte na Lucky Bamboo neboli šťastný bambus. Ačkoliv se podle názvu může zdát, že se jedná o klasický bambus, ve skutečnosti je to dračinec pruhovaný, pěstuje se...

Chloubou zahrady může být i terasa

Desatero plánování zahrady

Projektování zahrady může být ve vaší režii stejně jako v rukou zahradního architekta. Ať se rozhodnete pro kteroukoli variantu, bude třeba dodržet několik zásad, díky nimž vznikne zahrada nejen krásná, ale také snadno udržovatelná.