Cihelná dlažba musí být ze speciálního materiálu

Materiál na terase extrémně trpí. Tak jaký vybrat? (II.)

Cokoli dáte na terasu, dostane to za chvíli patinu. Je to kvůli tomu, že podlaha je rovná, zatížená sluncem, chůzí, nečistotami, houbami a mechem…

Krtek na zahradě

S krtky bojujte saponátem

Krtek na zahradě je problém! Nebo není? Ano, jeho přítomnost může být nepříjemná, komu by se líbilo, že nám vytváří všude hromádky hlíny. Na druhou stranu, přítomnost krtka ukazuje na to, že máte na zahradě kvalitní půdu a bohatou biodiverzitu. Jak s...

Zeleninový záhon

Kombinujte pěstování zeleniny, aby úroda byla co nejbohatší

S rostlinami je to stejné jako se sousedskými vztahy. Buď si rozumí a daří se jim vedle sebe, nebo jim naopak společné soužití neprospívá. Poradíme vám, co s čím vysazovat, aby se růst navzájem podporoval. Dodržíte-li tato pravidla, uvidíte, že letoš...

Je to škůdce nebo užitečný hmyz?

Je hmyz škůdce, nebo predátor?

Dělení hmyzu je ve své podstatě jednoduché. Dělíme ho na užitečný hmyz a na škůdce, které je nutné zahubit. Věděli jste ale, že existuje i třetí skupina? A to hmyz, který vypadá na první pohled jako škůdce, přitom jde o poměrně zdatné predátory – pod...

Lojová koule

Nejjednodušší návod na výrobu lojových koulí. Zvládnou to i děti

Ptáci žijící v České republice to přes zimu nemají zrovna jednoduché. Ztvrdlá půda jim nedává moc možností, jak by mohli získat plnohodnotnou stravu přirozeně. Naštěstí jim můžete snadno pomoci – a to dokrmováním v krmítku nebo za pomoci lojových kou...

Bonsaj

Bonsaje mohou pěstovat i začátečníci. Tady je návod

Bonsaje vypadají v interiéru i exteriéru opravdu krásně. Mnoho lidí si však myslí, že vyžadují stejnou péči jako kterákoliv jiná pokojová rostlina. Opak je však pravdou. Bonsaje patří k těm náročnějším rostlinám. Proto pro vás máme návod, se kterým z...

Má listy jako javor a plody jako kaštan. Kdo to je?

Chcete mít na zahradě listnáč, který aspiruje na titul nejhezčí dřevina podzimu? Vysaďte ambroně západní. Ale ani po zbytek roku vás tyhle netradiční stromy nebudou nudit. Čím jsou tak zajímavé?

Avokádo doma

Naklíčila vám pecka avokáda? Výborně! Pojďte ji vysadit

Avokádo se těší v posledních letech velké oblibě. Jeho lahodně jemná, máslová chuť dostala nejednoho strávníka. Roste i zájem o jeho pěstování doma. Dnes si povíme, jak na to.

Terasa z dřevoplastu má životnost výrazně delší, než ze dřeva, a to i exotického

Materiál na terase extrémně trpí. Tak jaký vybrat? (I.)

Příjemné posezení na terase je jedním z hlavních důvodů, proč si lidé pořizují domy a odcházejí z bytů. Ranní káva na terase nebo odpolední relax při prvních jarních slunných dnech, tomu se máloco vyrovná. Totéž platí pro rodinné oslavy na vlastní te...

Krtek

Víte, co dělá krtek v zimě? A proč byste s ním neměli vždy bojovat?

Vlastníte zahradu? Pak vás svojí návštěvou jistě překvapil nejeden krtek. Přirozenou reakcí většiny zahrádkářů je snaha zbavit se jich. A my dnes půjdeme proti proudu – a řekneme vám, proč byste měli boj s nimi občas zvážit.

Zalévání zahrady v lednu

Zalévání zahrady v lednu? Jestli nemáte sníh, budete muset

Pokud je vaše zahrada celou zimu pod sněhem, zalévat ji samozřejmě nebudete. Avšak v případě, že je zima bez sněhu, znamená to, že byste zalévat měli. Zima je totiž suchá a na sucho trpí nejvíce stálezelené rostliny a opadavé keře. Ty se vlivem vysok...

Eukalyptus

Vypěstujte si doma eukalyptus, aby se vám lépe dýchalo

Pěstování eukalyptu neboli blahovičníku v bytě je velmi výhodné - dokáže osvěžit vzduch, protože jeho listy velmi příjemně voní, a pomáhá lidem s nemocnými dýchacími cestami. Poradíme vám, jak na to.    

Mrkev se dá dlouhodobě skladovat ve sklepě v bedýnce v vlhkým pískem.

Fenomén samozásobitelství

Vypěstovat si dnes všechno, co potřebujeme, je zase v kurzu. A ne jen pro permakulturní zahradníky a nadšence do pěstování zeleniny a ovoce. Dnes už to začíná být aktuální i pro široké vrstvy obyvatel.

Jak je možné, že se vrba vejde i na zahradu jako dlaň?

Nemusíte mít velkou zahradu ani poblíž tekoucí potok nebo jezero, abyste mohli pěstovat vrbu. Tahle dřevina je totiž v nabídce v mnoha podobách, stačí si jen správně vybrat. Je libo strom, nebo keř?

Pěstování batátů

Batáty: Pěstování na zahradě i v květináči

Batáty (sladké brambory) jsou v poslední době velice oblíbené. Věděli jste ale, že je můžete vypěstovat i doma z hlíz, sazenic ze zahradnictví, ale i z vlastní sadby? Poradíme vám, jak na to. 

Pokojovky jako filtr

Živé osvěžovače vzduchu – rostliny, co čistí vzduch

Doma trávíme hodně času. Aby se nám v něm dobře žilo, pracovalo, relaxovalo a myslelo, musíme v něm udržovat čerstvý vzduch. S tím nám mohou pomoci správně zvolené pokojovky.

Jak se zbavit krtků

Snad všechny možnosti, jak se zbavit krtka

Letošní mimořádně teplá zima přinesla do našich zahrad nejen příjemné sluneční paprsky, ale také spoustu nepříjemných krtčích hromádek. Přemýšlíte, co s nimi a jak se můžete nevítaných návštěvníků zbavit? Pak jste na správném místě.

Citrusy v zimě

Víte, jak správně přezimovat citrusy? V nesprávných podmínkách přestanou růst

Péče o citrusy se zimou nekončí. Pokud jim poskytnete to, co potřebují, naberou sílu do další letní sezony.

Leden na zahradě

Leden na zahradě: do čeho se můžete pustit už teď?

Milujete zahradničení? Pak pro vás máme dobrou zprávu. I v lednu budete mít na své zahradě co dělat. A něco dokonce z pohodlí svého domova. Do jakých prací se můžete pustit?

Palma

Co dělat, když se palmě nedaří?

Málokterá rostlina ozvláštní váš interiér tak jako exotická palma. Aby se jí ve vaší domácnosti dařilo, je nutné dodržet několik kroků. A víte, čemu je naopak vhodné se vyvarovat?

Pilea peperomioides

Jak si vypěstovat čínský strom peněz?

Možná jste už o ní slyšeli. Stále oblíbenější pokojová rostlina budí pozornost především svými neobvyklými listy, kvůli kterým získala přezdívku palačinková kytka. Víte ale, jak ji správně pěstovat?