SAUNA JE BALZÁM

Severské národy i staří Římané znali dobře metody, jak si těžký život zpříjemnit i bez internetu. Po těžkém dnu následovala relaxace v parní lázni nebo v sauně, tělo i duše se očistily a svět byl rázem krásnější: pocením z těla odešly odpadové zplodiny metabolismu. Březové koště při správném použití dokázalo podpořit...

Severské národy i staří Římané znali dobře metody, jak si těžký život zpříjemnit i bez internetu. Po těžkém dnu následovala relaxace v parní lázni nebo v sauně, tělo i duše se očistily a svět byl rázem krásnější: pocením z těla odešly odpadové zplodiny metabolismu. Březové koště při správném použití dokázalo podpořit dokonalé prokrvení pokožky i svalstva... V souvislosti s fyzickou očistou přišla i úleva psychická. Mohlo by se zdát, že sauna je svým zaměřením a posláním velmi intimní záležitost, ale to je skutečně jen zdání. Historické zkušenosti našich předků jsou aktuální i dnes - v sauně běžně probíhají obchodní jednání i společenské večírky, které při vysoké teplotě ztrácejí na škrobenosti.

Zatímco antické národy své lázně stavěly, Finové, Norové i Rusové původní sauny hloubili. Podzemní místnost se vytápěla ohněm rozdělaným pod hromadou kamenů. Rozpálené kameny vyhřály saunu na požadovaných 80 až 100 °C, pak se přelily studenou vodou a otevřela se okna, aby pára vyšla ven. Teprve potom byl čistý a horký vzduch připraven pro saunování. Završením očisty ducha i těla je skok do ledového jezera - to v případě Seveřanů. My si můžeme koupit stylový škopek a k němu koneckonců i saunový domeček. Opravdu, pořídit si saunu dnes už není problém.

Do bytu (klidně i panelákového) je možné vestavět interiérovou saunovou kabinu s lavicí, opěrkami, roštem, elektrickými kamny a saunovým světlem. Cena za rozměr 160 x 160 cm je od 67 000 Kč, luxusní kabina z barevných dekoračních panelů o velikosti 225 x 225 cm vyjde na 210 000 Kč. V nabídce trhu jsou samozřejmě i venkovní saunové domky, které se mohou přistavit k bazénu nebo rybníku. I tady je možno vybírat z několika variant. Cena za rozměr 230 x 230 cm při vnitřním rozměru sauny 200 x 130 cm je 112 000 Kč. Pro dokonalou pohodu při saunování slouží doplňky - atraktivní káď s žebříčkem vyjde na 17 500 Kč, dřevěné vědro k polévání stojí do 1000 Kč. Nezbytnou součástí pro skutečné labužníky jsou masážní žínky a houbičky, osušky, teploměry, vlhkoměry, kamenné kalíšky na aroma a stropní světla ve čtyřech barvách, která vytvoří tu skutečně opravdovou nefalšovanou atmosféru! Nic ovšem nenahradí návštěvu finského muzea saunování, kde vám rozdělají oheň pod horkými kameny, vyvětrají a s panákem vodky posadí mezi čtyři rozpálené dřevěné stěny, aby vás pak s milým úsměvem šoupli do díry ve vysekaném ledu v jezeře.

-OS-

Komentáře

Načítám komentáře...