Zahrada v květnu

Zahrada v květnu

Po studeném dubnu nás přivítal slunný a v prvním týdnu velmi teplý květen. Vše kvete, voní a vyžaduje trochu pozornosti. Proto se dnes podíváme co je zapotřebí v květnu na zahrádce zvládnout, aby byla krásná a plná síly. OKRASNÁ ZAHRADA Vysazujeme a vyséváme V květnu stále pokračujeme ve výsadbě rostlin, především...

Po studeném dubnu nás přivítal slunný a v prvním týdnu velmi teplý květen. Vše kvete, voní a vyžaduje trochu pozornosti. Proto se dnes podíváme co je zapotřebí v květnu na zahrádce zvládnout, aby byla krásná a plná síly.

OKRASNÁ ZAHRADA

Vysazujeme a vyséváme

V květnu stále pokračujeme ve výsadbě rostlin, především choulostivějších keřů a pnoucích rostlin, vysazujeme letní cibulnaté a hlíznaté rostliny, vyséváme poslední letničky. Asi v polovině měsíce, nehrozí-li mrazíky můžeme začít vysazovat choulostivější letničky a hlíznaté begónie. Koncem měsíce pak vyséváme dvouletky a trvalky.

Ještě můžeme doplnit břehy jezírek a mokřadů o další druhy rostlin. Kdo nemá zahrádku nezapomene alespoň oživit balkón – je čas přemístit ven i rostliny v truhlících.

Zařezáváme a zaštipujeme
Listnaté živé ploty a nové výsadby plotů je zapotřebí v květnu trochu přistřihnout, aby se lépe rozvětvovaly. Ke konci měsíce pak seřízneme živé ploty, u kterých chceme omezit růst. U odkvétajících jarních keřů (zlatice, zákula, kdoulovce atd.) odstraníme odkvetlé květenství a zkrátíme dlouhé výhony, odstřihneme slabé a staré pruty. Zkrátit můžeme mírně i odkvetlé keře na skalkách, kde ještě ostříháme odkvetlé skalničky.

Jinak nezapomeneme zalévat nově vysazené dřeviny a rostliny vždy, když půda proschne. Do trvalkových výsadeb (např. pod růže či do vřesovišť) přidat drcenou borku.

Odkvetlé cibuloviny uložíme až po zaschnutí listů. Teprve pak je očistíme, prosušíme a uložíme na suchém, nepříliš prohřátém místě.


Pečujeme o trávník
Nově založené trávníky pravidelně zaléváme, podle vzrůstu a stavu pak hnojíme a aplikujeme selektivní herbicidy. Rovněž začneme s jeho pravidelným sečením. Chceme-li si ještě založit nový trávník, naskýtá se nám v květnu také poslední vhodný termín.

UŽITKOVÁ ZAHRADA

Pečujeme o stromy

Ve fenofázi kvetení je vhodná doba řezu broskvoní, popřípadě i jiných peckovin. Rovněž je možno prosvětlit řezem nadměrně rostoucí a zahuštěné koruny jabloní a hrušní. Jinak je zapotřebí vyvázat, pro oslabení růstu a zvýšení plodnosti, výhony i tenčí větve do šikmé až vodorovné polohy. Poopravit úvazky u stromů, které jsou po výsadbě již usazeny, aby nezaškrtily tloustnoucí kmeny nebo větve.

Během května dokončíme přeroubování ovocných stromů nenarašenými rouby za kůru. Koncem května pak u zmlazených nebo přeroubovaných stromů vylámeme letorosty, které obvykle prorůstají pod místem řezu starší větve.

Nezapomeneme půdu okolo stromků nebo v pásech řady okopávat a zbavovat plevelů. Je-li sucho, stromy po odkvětu zalít a podle potřeby přihnojit - formou půdních roztoků nebo mimokořenově.

Vysazujeme a vyséváme zeleninu
V první polovině měsíce můžeme vyset semena okurek a tykví přímo do půdy, v chladnějších oblastech výsevy chráníme nastýlkou nebo vhodným krytem. Dále můžeme vysévat salát a špenát, červenou řepu, kukuřici, fazole, ředkev, černý kořen, karotku pro pozdní sklizeň. Na výsevný záhon nebo do pařeniště sejeme pozdní košťáloviny, ze kterých vypěstujeme sazenice. Zatím vysazujeme sadbu letních košťálovin, na konci měsíce přidáme pak i pozdní. Dále na venkovní záhony vysazujeme po přechodu pozdních mrazů (zhruba v polovině května) rajčata, papriky, okurky a tykvovité zeleniny. Rovněž můžeme v tuto dobu vysadit celer, novozélandský špenát, majoránku. Můžeme též vysévat bylinky, dělit trsy máty, řízkovat šalvěj, rozmarýn, tymián a mateřídoušku či vysadit bazalku.

Záhony nezapomínáme pravidelně kypřit a plít, jednotit vzešlou zeleninu a postupně sklízet jarní zeleninu.

Komentáře

Načítám komentáře...